MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Miliony na promocję i obsługę prawną. Radny Dariusz Legutowski krytykuje przesunięcia w budżecie

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Radny Dariusz Legutowski
Radny Dariusz Legutowski Mariusz Kapała
Dariusz Legutowski, radny Koalicji Obywatelskiej, twierdzi że prezydent Janusz Kubicki w czasie epidemii „po cichu” przeznaczył dodatkowy milion złotych na promocję miasta i drugi na obsługę prawną urzędu. – Pan prezydent unika teraz odpowiedzi, co dokładnie zamierza zrobić z tymi pieniędzmi. To nie powinno tak wyglądać – uważa radny.

Przesunięcia w budżecie miasta

Jak przekonuje nas Dariusz Legutowski cała sprawa zaczęła się w lutym, kiedy radni Koalicji Obywatelskiej przygotowywali projekt uchwały dotyczący przesunięcia 850 tys. zł przeznaczonych pierwotnie na promocję lotów z Babimostu na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego.

– Chcieliśmy w ten sposób wesprzeć placówkę, aby była lepiej przygotowana na epidemię koronawirusa. Wtedy nasza propozycja nie została przyjęta na radzie miasta. Ale zacząłem regularnie przeglądać dokumenty w Biuletynie Informacji Publicznej. Wkrótce natrafiłem na prezydenckie zarządzenia, według których prezydent Kubicki zaczął opróżniać konto, na którym znajdowały się środki na promocję lotów z Babimostu – tłumaczy Legutowski. - Razem było tam zgromadzone około 3 mln zł. Decyzjami z 13 marca, czyli jeszcze w czasie epidemii koronawirusa, prezydent przesunął po milionie złotych na promocję miasta oraz obsługę prawną urzędu.

Dlaczego nagle magistratowi były potrzebne dodatkowe pieniądze na prawników? Czyżby miasto się do czegoś przygotowywało?

To wzbudziło zainteresowanie radnego. – Zacząłem się zastanawiać. Dlaczego nagle magistratowi były potrzebne dodatkowe pieniądze na prawników? Czyżby miasto się do czegoś przygotowywało? Podobnie tajemniczo wyglądał dla mnie milion na promocję. Po co się promować, gdy walczymy z epidemią – przekonuje radny.

Interpelacje radnego

Dariusz Legutowski złożył w tej sprawie oficjalne zapytania do prezydenta Kubickiego. W odpowiedzi z urzędu miasta przyszło pismo, które informuje, że „w każdym roku wydatki na usługi promocyjne miasta są duże. Na co zostaną przeznaczone te konkretne środki będzie mógł pan radny sprawdzić w sprawozdaniu z wykonaniu budżetu.” Z kolei w przypadku pytań dotyczących obsługi prawnej czytamy, że „na wszystkie zapytania udzielę odpowiedzi po zakończeniu stanu epidemii w kraju”. W obu dokumentach na końcu znajduje się również adnotacja, że w przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytań prosi się o bezpośredni kontakt.

- Dla mnie to nie jest wystarczające. To unikanie odpowiedzi przez prezydenta, taka odpowiedź jest niezgodna z prawem o samorządzie gminnym. Niestety, to nie pierwszy raz, gdy radni otrzymują wymijające odpowiedzi – przekonuje Legutowski. I zapowiada, że jeśli włodarz miasta nie zmieni postępowania to skieruje sprawę do sądu.

Stanowisko prezydenta Kubickiego

Jak do sprawy odnosi się sam włodarz Zielonej Góry? – Od 14 lat jestem prezydentem miasta i stoję na straży budżetu. Jeszcze nie było takiego, w którym nie byłoby potrzeby dokonywania różnych przesunięć funduszy. To normalna sytuacja, jako prezydent mam prawo do takich decyzji – mówi Janusz Kubicki. I dodaje, że w ostatnim czasie wszyscy musieliśmy się zmierzyć z epidemią koronawirusa.

To był wyjątkowy okres, w którym niezbędne stało się pozyskanie dodatkowych pieniędzy m.in. na środki ochronne czy też dezynfekcję.

– To był wyjątkowy okres, w którym niezbędne stało się pozyskanie dodatkowych pieniędzy m.in. na środki ochronne czy też dezynfekcję. Byłem odpowiedzialny za to, żeby miasto działało, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Wszystkie nasze wydatki zostaną przedstawione w sprawozdaniu - podkreśla prezydent.

Janusz Kubicki zauważa, że w czasie epidemii koronawirusa lotnisko w Babimoście i tak pozostawało zamknięte. – Są osoby, które zamiast przyjść i wyjaśnić pewne kwestie wolą rozmawiać przez media. Radny Legutowski nie miał odwagi, aby się ze mną spotkać, nie kontaktował się w tej sprawie – twierdzi włodarz Zielonej Góry.

Wideo: Czy Zielona Góra potrzebuje więcej parkingów?

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska