Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra Mozaika z Gagarinem się sypie coraz mocniej. Czy poleci w kosmos?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mozaika z głową Gagarna na ścienia auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej
Mozaika z głową Gagarna na ścienia auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej Jacek Katos
Oryginalna mozaika z głową kosmonauty Gagarina na ścianie auli Uniwersytetu Zielonogórskiego od kilku lat niszczeje i co jakiś czas odpadają kolejne kawałki. Zdaniem niektórych mieszkańców, szkoda byłoby tego charakterystycznego dzieła. Czy uda się je uratować?

- Żal mi, gdy patrzę na tę ciekawą ścianę auli uniwersyteckiej. Mam nadzieję, że tę piękną mozaikę uda się zachować. Tak jak byłam zwolenniczką uratowania mozaiki na dole wojewódzkiej biblioteki. Bo przecież podczas modernizacji były plany, by ją zlikwidować. A to prawdziwe dzieło Zygmunta Prangi z 1975 roku – mówi Halina Orzeszko – Nowak, która interesuje się architekturą. – Mozaika na UZ zaprojektowana w 1969 roku przez Witolda Cichacza, wykonana przez autora z pomocą Henryka Krakowiaka, to także ciekawa dekoracja architektoniczna. Nie pozbawiajmy się tak oryginalnych elementów.

Mozaika z głową Gagarna na ścienia auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej

Zielona Góra Mozaika z Gagarinem się sypie coraz mocniej. Cz...

Kosmonauta na ścianie uczelni

Zapytaliśmy kilku studentów, co sądzą o mozaice. Wszyscy stwierdzili, że wymagała wiele pracy, jest wyjątkowa, ciekawa, rzadko spotykana. A Gagarin? Raczej nie skojarzyli głowy kosmonauty z tą postacią.

- No teraz pewnie będą głosy, że to Rosjanin, to powinien zniknąć, ale przecież to kompletnie bez sensu – mówi Michał. – To kosmonauta i pewien ślad historii, więc nie pozbawiajmy się tego. Poza tym to pewien przejaw mody architektonicznej. Jak dla mnie udany i niepowtarzalny.

Mozaika była zamówiona przez władze nowo otwartej wyższej uczelni - Wyższej Szkoły Inżynierskiej, której patronem był Jurij Gagarin. Miała upamiętniać wizytę w mieście pierwszego człowieka w kosmosie w 1961 roku. Powstała na uskokowej ścianie auli, stanowiącej zwieńczenie ponad 140-metrowego budynku umieszczonego na wzniesieniu. Mozaika przedstawia głowę kosmonauty orbitującą wokół koncentrycznych ,,słonecznych" kręgów rozprzestrzeniających się od odśrodkowo ulokowanej kuli.

Mozaika z głową Gagarna na ścienia auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej
Mozaika z głową Gagarna na ścienia auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej Jacek Katos

Renowacja mozaiki Gagarina

Uniwersytet Zielonogórski zapowiadał, że uratuje sypiącą się mozaikę. Jak się okazuje,
aktualnie trwa przygotowanie postępowania na opracowanie dokumentacji projektowej na termomodernizację i przebudowę auli przy ul. Podgórnej. Trzeba dostosować obiekt do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i współczesnych standardów. Szacowany koszt dokumentacji i wykonania robót budowlanych to prawie 4 mln zł. Uczelnia planuje, że nakłady sfinansowane zostaną z obligacji Skarbu Państwa.

W lutym tego roku zawarto umowę na kwotę 729 tys. zł na realizację I etapu prac przy budynku Auli Uniwersyteckiej, polegającą na termomodernizacji ściany zachodniej wraz z renowacją mozaiki Gagarina. Umowa zawarta jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Uczelnia oczekuje teraz na opinię konserwatora w sprawie oceny stanu elementów mozaiki i możliwości jej rekonstrukcji.

Mozaika zostanie na swoim miejscu

- Bardzo się cieszę, że mozaika zostanie uratowana, bo takie architektoniczne dzieła powinny cieszyć jeszcze długo oczy mieszkańców i ich gości. Dziś najprościej postawić betonowy klocek, pomalować na szaro i już. A przecież chodzi też o to, by miasto było ładne także poprzez ciekawe różne obiekty – mówi Wiesława Barańska, która mieszka w pobliżu uniwersyteckiego kampusu A. – Ta mozaika wrosła już w uczelniany krajobraz, ale i miasta. Stała się symbolem. Choć młode pokolenie inaczej ją odczytuje niż starsze, ale to już inna kwestia. Najważniejsze, że mozaika pozostanie na swoim miejscu.

POLECAMY TEŻ

Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska