Zielona Góra. Na sesji o ruderach, Leśnym Dworze i kąpielisku Ochla. Emocji nie brakowało

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Na wtorkowej sesji rady miasta najwięcej emocji wywołała zmiana studium, dotycząca powstającego osiedla Leśny Dwór, planu zagospodarowania kąpieliska Ochla. Nie zabrakło ich też, gdy mówiono o… ruderach w mieście.

Gościem wtorkowej sesji był powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Krzysztof Wujczyk. Przedstawił on prezentację, dotycząca działalności inspektoratu. Jak sam mówił, w mieście jest ponad 150 budynków, których stan jest zły. A to tylko jeden aspekt szerokiej działalności instytucji, którą zarządzą. Tymczasem możliwości są mocno ograniczone.

XLVI sesja Rady Miasta Zielona Góra - 28 września 2021

Zielona Góra. Na sesji o ruderach, Leśnym Dworze i kąpielisk...

Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego: Nie tylko katastrofy

Inspektorat ma do dyspozycji 5,5 etatu, w tym tylko trzy osoby mają przygotowanie merytoryczne. Na ponad 140 tysięcy mieszkańców!

Krzysztof Wujczyk podkreślał, że brakuje inspektora. Od pół roku nie można znaleźć chętnego na to stanowisko. I na inne podobnie. Zarobki nie zachęcają do zatrudnienia. Brakuje osoby do obsługi prawnej, informatyka, inspektora danych osobowych (w przypadku tego ostatniego stanowiska grozi kara w wysokości 250 tys. zł). A przecież w zakres pracy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wchodzi m.in. wydawanie pozwoleń na użytkowanie, zaświadczeń o zakończeniu budowy, legalizacje samowoli budowlanej lub odstępstw, egzekwowanie wydanych decyzji, sprawy związane z katastrofami budowlanymi.

XLVI sesja Rady Miasta Zielona Góra - 28 września 2021
XLVI sesja Rady Miasta Zielona Góra - 28 września 2021 Jacek Katos

Komin przy Focus Mall był odchylony od pionu o 38 cm

Inspektor mówił wiele o ruderach w mieście i możliwościach, a raczej ograniczeniach prawnych, by się ich pozbyć. Wspominał m.in. o konieczności rozbiórki (15 metrów) komina przy Fokus Mall, bo był odchylony o 38 cm od pionu i groził zawaleniem. Na szczęście udało się go - poprzez rozbiórkę - zabezpieczyć. Dobrą wiadomością jest też ta, że była galeria Pod Topolami ma nowego właściciela i obiekt zostanie zagospodarowany. W przeciwieństwie do zrujnowanego budynku stojącego przy ulicy Objazdowej. Wszystko wskazuje też na to, ze Zloty Dom zostanie obniżony o jedną kondygnację. Zielonogórzanie, którym zaciemniono mieszkania, wygrali sprawę…

XLVI sesja Rady Miasta Zielona Góra - 28 września 2021
XLVI sesja Rady Miasta Zielona Góra - 28 września 2021 Jacek Katos

Sesja rady: Wiele emocji przy Leśnym Dworze, kąpielisku Ochla

Wiele emocji towarzyszyło radnym podczas omawiania spraw związanych z powstającym osiedlem Leśny Dwór. Radni Mariusz Rosik i Marcin Pabierowski proponowali, by uchwałę zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Zielona Góra”, dotyczącego właśnie tego rejonu miasta, przełożyć na następną sesję. Jak podkreślali, taki był wniosek komisji rozwoju. W tym cząstkowym studium zabrakło bowiem zapisu o przystankach kolejowych przy ul. Bananowej i przy Leśnym Dworze.

Wiceprezydent Dariusz Lesicki tłumaczył, ze taki zapis może się znaleźć w całościowym studium, do pracy, nad którym miasto przystąpiło. A jak nakazują służby wojewody, trzeba zakończyć już częściowe studia, stąd uchwała na sesji.

Marcin Pabierowski mówił także, że dla nowo powstającego osiedla potrzebna jest też równoległa droga do ulicy Świerkowej, bo już dziś w tym miejscu tworzą się korki. Poza tym przypomniał, że od lat pozostaje niedokończona budowa tzw. leśnego deptaka, łączącego osiedle Zacisze i Leśne. Nierozwiązana zostaje też sprawa zamkniętego przejścia przez tory przy ul. Bananowej (ludzie i tak przez nie chodzą).

Uchwałę przyjęto. Podobnie jak i tę, dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego przy kąpielisku Ochla. Tutaj radny Pabierowski upominał się o kładkę nad drogą. Bo po zmodernizowaniu kąpieliska i oddaniu obwodnicy południowej ruch może się znacznie zwiększyć.

ZOBACZ TEŻ

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ogść
darmozjady
Dodaj ogłoszenie