Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Najwyższy czas zmienić Winobranie. Sprawdź propozycje

kali, nd
Tradycja winiarska się od wielu lat odradza. Mamy winnice, więc i Winobranie powinno się zmienić. Jak mówią zielonogórzanie - powinno być więcej Winobrania w Winobraniu.
Tradycja winiarska się od wielu lat odradza. Mamy winnice, więc i Winobranie powinno się zmienić. Jak mówią zielonogórzanie - powinno być więcej Winobrania w Winobraniu. Mariusz Kapała
Winobranie czas zmienić - słychać głosy nie tylko mieszkańców miasta. Jakie nowości wprowadzić w trakcie święta Zielonej Góry?

O zmianach w formule Winobrania mówili na ostatniej sesji - w imieniu Ruchu Miejskiego - Wanda Rudkowska, była dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury i promotor winiarstwa Przemysław Karwowski.

Co proponują autorzy „Koncepcji turystyki kulturowej”? M.in. dać mieszkańcom możliwość uczestniczenia w organizacji święta, powołać radę programową. Zaprosić różnych współorganizatorów ze świata kultury, sportu, turystyki, edukacji.

- Przygotowania należałoby rozpocząć już w styczniu i zmienić charakter korowodu - to święto plonów winiarzy, działkowców oraz sukcesów mieszkańców - mówiła Wanda Rudkowska. - Korowód można by wzbogacić o paradę bachusików. Zaangażować przynajmniej trzech komentatorów na trasie korowodu, a jego scenariusz opracować na początku roku.

Pomysły społeczników

Według społeczników do miasteczka winiarskiego moglibyśmy wchodzić przez zainscenizowaną bramę. Muzeum etnograficzne mogłoby organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci. Wśród pomysłów są też m.in. wieczorne recitale o Zielonej Górze, Małe Kino - filmy zielonogórskich twórców, Południowy Lunch z Bachusem, prezydentem, radnym (potrawy z użyciem winogron); Szlak Światła i Dźwięku - prezentacja historii kamienic; każdego dnia o godz. 12.00 z miasteczka wyruszałaby wycieczka na szlak winiarski. Zdaniem społeczników trzeba też konieczne przywrócić do świętowania kultowe miejsce miasta, czyli Winne Wzgórze. Wiele osób tu zostaje np. po korowodzie. Można by pomyśleć o widowisku oddania kluczy przez Bachusa, koncercie czy potańcówce. Winobraniowa atmosfera powinna sięgać dalej niż deptak, dlatego Bachus z orszakiem mógłby odwiedzać osiedla, a jakieś wydarzenia świąteczne mogłoby się też odbyć w dzielnicy Nowe Miasto.

Jakie pomysły mają mieszkańcy?

Swoje pomysły zgłaszają też mieszkańcy i winobraniowi goście. Co jakiś czas wraca sprawa terminu święta. Burzliwa dyskusja na ten temat przetoczyła się w 2013 roku, kiedy to Tomasz Nesterowicz rzucił pomysł przeniesienia Winobrania na sierpień. Dlaczego? Z kilku powodów. - Musimy sobie odpowiedzieć, czy Winobranie jest miejską imprezą, czy produktem turystycznym - mówił wtedy T. Nesterowicz. - Robimy imprezę letnią już nie w lecie. Stąd pogoda może płatać figle. Dzieci i młodzież nie mogą skorzystać z oferty, bo są w szkole, potem na innych zajęciach. Gości z zewnątrz mogłoby być więcej, gdyby impreza była podczas wakacji.

Promocja w telewizji

Nie bez znaczenia jest też promocja w telewizji. Ta w ramówce letniej kosztuje mniej i łatwiej o wszelkie medialne świadczenia. Radny proponował, by połączyć Lato Muz Wszelakich z Winobraniem. Po burzliwej dyskusji, termin pozostał bez zmian. Choć zwolenników letniego świętowania i dziś nie brakuje. Mieszkańcy podkreślają też, że przy okazji święta za mało promujemy nasze miasto.

- Turyści przejdą przez deptak i koniec - uważa Tomasz Gacyk z Zielonej Góry. - Warto byłoby ich skusić, by pojechali też do skansenu w Ochli, ogrodu botanicznego, odwiedzili Palmiarnię czy Planetarium...

Irena Krawczyk z Wrocławia chciałaby, żeby było więcej pamiątek do kupienia. Brakuje jej stoisk z kubkami, koszulkami, miniaturami charakterystycznych zielonogórskich budowli.

Jak powinien wyglądać korowód?

- Kilka pomysłów już zaczęto realizować - mówi Roman Grad w Winnicy Julia w Zielonej Górze Starym Kisielinie. - Ważna jest sprawa korowodu, jego pewnego przeformatowania. W ub.r. był blok winiarzy, którzy występowali razem. To już był dobry pomysł, należy go rozwijać. I bardziej wyeksponować elementy winiarskie, w końcu jest to korowód winobraniowy. Warto byłoby też stworzyć w miasteczku winiarskim bardziej intymną atmosferę kontaktu z gośćmi Winobrania. Należy przemyśleć kwestię programu, jaki odbywa się na scenie przy ratuszu. Głośne występy utrudniają turystom rozmowy z winiarzami. Może warto pomyśleć o małej, kameralnej scenie?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że w Zielonej Górze brakuje form przestrzennych. A to pomniki, rzeźby tworzą także tworzą charakter miasta. Od tego czasu wiele się zmieniło. Warto przyjrzeć się niektórym zielonogórskim pomnikom Czytaj również: Na placu Matejki stanął pomnik [ZDJĘCIA]WIDEO: Magazyn Informacyjny GL [9.11.2018]

Poznaj zielonogórskie pomniki. Kogo uhonorowało już miasto? [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska