Zielona Góra. Niebawem ruszy poszerzona strefa płatnego parkowania. Kierowcy mogą spodziewać się wielu zmian

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Z końcem listopada zwiększy się strefa płatnego parkowania w Zielonej Górze.
Z końcem listopada zwiększy się strefa płatnego parkowania w Zielonej Górze. Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Prawdopodobnie już pod koniec listopada w Zielonej Górze zwiększy się strefa płatnego parkowania. Początkowo zmiany miały wejść w życie kilka miesięcy temu, jednak przez pandemię koronawirusa zostały dość mocno opóźnione. W okolicach centrum miasta pojawiły się nowe parkometry.

Strefa płatnego parkowania w Zielonej Górze. Obowiązujące stawki

 • za pierwszą godzinę - 3 zł,
 • za drugą godzinę - 3,60 zł,
 • za trzecią godzinę - 4,30 zł,
 • za czwartą i kolejne godziny - 3 zł.

WIDEO: Czy Zielona Góra potrzebuje więcej parkingów?

Płatne parkowanie w Zielonej Górze. Karta mieszkańca. Ile wynoszą opłaty?

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania pierwszego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu lub mieszkańca legitymującego się kartą „ZGranej Rodziny”, na której uwidocznione są dane co najmniej 3 dzieci poniżej 18 roku życia:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 10 zł,
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 40 zł,
 • za roczną kartę mieszkańca - 60 zł.

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca nieposiadającego na terenie strefy jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości, na której istnieje możliwość zaparkowania pojazdu:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 130 zł,
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 700 zł,
 • za roczną kartę mieszkańca - 1.200 zł.

Karta mieszkańca upoważnia do parkowania drugiego pojazdu dla mieszkańca legitymującego się kartą „ZGranej Rodziny”, na której uwidocznione są dane co najmniej trójki dzieci poniżej 18 roku życia:

 • za miesięczną kartę mieszkańca - 10 zł,
 • za 6-miesięczną kartę mieszkańca - 40 zł,
 • za roczną kartę mieszkańca - 60 zł.

Karta mieszkańca strefy wydawana jest na pisemny wniosek mieszkańca strefy po okazaniu dowodu tożsamości, złożeniu oświadczenia o tytule prawnym do nieruchomości lub okazaniu karty „ZGranej Rodziny”, z załączoną kopią dowodu rejestracyjnego. Wydaje się maksymalnie dwie karty mieszkańcom strefy zameldowanym pod tym samym adresem.

Niepełnosprawni posiadający kartę parkingową oraz kartę „N”, mogą bezpłatnie parkować na każdym miejscu postojowym strefy. Niepełnosprawni legitymujący się tylko kartą parkingową, mogą bezpłatnie parkować na wyznaczonych do tego celu miejscach.

Opłaty za parkowanie w strefie pobiera się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Powiększenie strefy płatnego parkowania. Nowe zmiany. Od kiedy będą obowiązywały?

W mieście pojawiło się już 38 nowych parkomatów. O szczegółach i terminie wprowadzenia zmian opowiedział nam zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. - Wszystko wskazuje na to, że parkometry zostaną włączone w jednym momencie i powinno się to wydarzyć pod koniec listopada. Strefa została poszerzona zgodnie z uchwałą i miała wejść w życie już w kwietniu. W związku z pandemią, opóźnieniem związanym z zakupem nowych parkomatów oraz zaprojektowaniem nowej strefy ruchu, nowe uruchomienie nastąpi już niebawem - zakończył Michał Szulc.

Miasto się powiększyło, strefa też musiała

- Zmiany zawsze są trudne, bo z jednej strony są głosy o wzroście kosztów, natomiast z drugiej oczekiwania mieszkańców, aby udrożnić przestrzeń parkingową, czy poprawić funkcjonalność w poruszaniu się w strefie śródmieścia - zauważył radny Marcin Pabierowski. - Stąd te decyzje Urzędu Miasta i Rady Miasta. Jako radni KO wnioskowaliśmy o zmniejszenie wysokości opłat, bo 3,60 zł za pierwszą godzinę, było za wysoką ceną i udało się wprowadzić niższe opłaty abonamentowe dla rodzin Zgranej Rodziny
w wysokości 10 złotych miesięcznie, czy abonamenty dla mieszkańców sródmieścia w kwocie 60 zł za rok - wyliczał radny.

Radny zauważa, że Zielona Góra znacząco powiększyła swój obszar i razem z tym musiały zwiększyć się opłaty. Jednak musieliśmy się tez opowiedzieć za tym, aby była rotacja miejsc parkingowych, która wymusza wyższe koszty parkowania. Musi być 20 - 30% wolnej przestrzeni parkingowej, muszą być dogodne dojazdy do urzędów, obiektów edukacyjnych w centrum miasta, bo zawsze były zastawione parkingi. Poza tym miasto się powiększyło. Jesteśmy szóstym miastem powierzchniowo Polski i to tez wymusiło poszerzenie strefy. Dodatkowo miasto zainwestuje pieniądze z parkomatów w kolejne parkingi i poprawę bezpieczeństwa z tych funduszy. Mieszkańcy zobaczą, że pieniądze z podwyżek będą konkretnie wykorzystane - podsumował Pabierowski.

Mapa stref płatnego parkowania w Zielonej Górze

Sektor „A” (kolor niebieski) ograniczony ulicami: Wandy, Zamkową, Kupiecką, Dąbrowskiego, Herberta, Dworcową, Ułańską, Chopina, Chrobrego, pl. Piłsudskiego, Podgórną, Piaskową, Ceglaną, Wrocławską, Sienkiewicza, Fabryczną, Reja, Wojska Polskiego (z wyłączeniem pasa drogowego ul. Fabrycznej na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Konstytucji 3 Maja i ul. Owocowej) oraz na głównym przebiegu ul. Moniuszki na odcinku od ul. Długiej do ul. Jaskółczej, na ul. Ogrodowej na odcinku od ul. Jaskółczej do ul. Fabrycznej, na ul. Jedności na odcinku od ul. Reja do ul. Dąbrówki, ul. Mieszka I od ul. Chrobrego do ul. Krzywoustego, ul. Zyty, ul. Krótkiej oraz ul. Podgórnej na odcinku od pl. Piłsudskiego do ul. Lwowskiej.

Sektor „B” (ciemnozielona kreska) na ul. Wazów na odcinku od pl. Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do ul. Stanisława Staszica, ul. Fabryczna na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Konstytucji 3 Maja, ul. Owocowa, na ul. Dworcowej na odcinku od ul. Ułańskiej do ronda Henryka Maćkowiaka, na ul. Sulechowskiej na odcinku od ronda Michała Kaziowa do ronda Henryka Maćkowiaka oraz na ul. Generała Józefa Bema na odcinku od ronda Henryka Maćkowiaka do ul. Stanisława Staszica.”;

Zielona Góra. Niebawem ruszy poszerzona strefa płatnego parkowania. Kierowcy mogą spodziewać się wielu zmian
Tak prezentują się strefy płatnego parkowania w Zielonej Górze. UM Zielona Góra

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stasia Kowalska

Panie Pabierowski co Pan zażywa, że po tym jest taki bełkot?

G
Gość

Złodzieje!!!

P
Pawel_zg

Zarypiaste tłumaczenie!! Miasto się powiększyło to strefa też musi. Opłaty abonamentowe też z kosmosu.

Dodaj ogłoszenie