Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobaczyć! [ZDJĘCIA]

kali
Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze
Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze Leszek Kalinowski
- To nietypowe muzeum pod chmurką. Mała lokomotywa, wagoniki, urządzenia. Dzięki takim miejscom odkrywam nasze miasto na nowo – mówi Ewelina Jurlewicz. – Zachęcam do odwiedzania nie tylko w weekendy takich osobliwości.

O co chodzi? O ekspozycję na osiedlu Cegielnia. Sama nazwa wskazuje nam, że w tym miejscu przez ponad sto lat funkcjonowała tu cegielnia. Gigantycznych rozmiarów piec Hoffmana stanął w połowie XIX wieku. Jego właścicielem przed drugą wojną światową był Gottfried August.

Co się stało po 1945 roku? Piec przejęły Gozdnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej. Z czasem jednak obiekt opustoszał. W 2001 roku teren z budynkiem kupił zielonogórski San-Bud. I zaadaptował piec na mieszkania. A dokładniej mówiąc jego suszarnię.
Dziś to charakterystyczna dla osiedla budowla. Ale to nie wszystko. Zainteresowanie gości wzbudzą ekspozycja na skraju lasu.
W korytarzu tzw. pieca kręgowego jeździły wagoniki z surowymi cegłami. Ogień wypalał cegły…

To jeden z najstarszych obiektów w Babimoście. I choć od 1945 roku jest nieczynny, nadal wzbudza zainteresowanie.

Tak wygląda w środku nieczynny od lat kościół poewangelicki ...

I o tym właśnie przypomina to muzeum pod chmurką. Z inicjatywy radnego Marcina Pabierowskiego, który jako budowlaniec, pracował przy powstaniu osiedla Cegielnia, wagoniki i urządzenia zostały odnowione i dziś cieszą oczy spacerujących. Warto to miejsce odwiedzić.

CZAR DAWNEGO GUBINA
https://gazetalubuska.pl/gubin-miasto-mialo-zadbane-ulice-tramwaj-zycie-kulturalne-zobaczcie-jak-dawniej-wygladal-gubin-zdjecia-fotostory/ga/13783916/zd/33050654?fbclid=IwAR0bgDPd0DmXo6L-k6J32MWGddf1pfID7UChzjY15zvheANDeqm7hNAmg2w#wiadomosci

WESZLIŚMY DO ZAMKNIĘTEGO KOŚCIOŁA POEWANGELICKIEGO
https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-wyglada-w-srodku-nieczynny-od-lat-kosciol-poewangelicki-w-babimoscie-istna-klimatyczna-perelka-galeria/ga/13824313/zd/33408711?fbclid=IwAR3pyfpEj9SF9unibknsEuHTO8_pwMG_0dNpdVKgTCj_rgrOaT32zshgMak#wiadomosci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobaczyć! [ZDJĘCIA] - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska