Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Noc biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim. Atrakcji nie zabraknie, sprawdź!

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W poprzednich latach Noce biologów oznaczały bezpośrednie spotkania mieszkańców regionu z naukowcami i studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego
W poprzednich latach Noce biologów oznaczały bezpośrednie spotkania mieszkańców regionu z naukowcami i studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego Mariusz Kapała
W piątek (14 stycznia), Uniwersytet Zielonogórski zaprasza na 11. edycję Nocy Biologów. Ze względów epidemiologicznych w tym roku wszystkie zajęcia zaplanowano wyłącznie online. Pierwszy wykład dla fanów biologii na wydziale nauk biologicznych UZ rozpocznie się o godz. 10.00. I do wieczora będzie można uczestniczyć w przygotowanych w tym roku wykładach i warsztatach.

Tradycyjnie warsztaty i wykłady przeznaczone są dla różnych grup wiekowych i już najmłodsi mogą wziąć udział np. w wykładzie o tym, czy należy bać się drobnoustrojów. Szczegółowy program: http://wnb.uz.zgora.pl/pl/noc-biologow/

W poprzednich latach Noce biologów oznaczały bezpośrednie spotkania mieszkańców regionu z naukowcami i studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zielona Góra. Noc biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim. ...

Noc biologów - bez ograniczeń liczby uczestników?

- Pandemia z jednej strony ograniczyła, a nawet wykluczyła, możliwość bezpośrednich spotkań i udziału w zajęciach laboratoryjnych na wydziale, to paradoksalnie - poprzez zajęcia online - pozwoliła na zdecydowanie większą liczbę uczestników w przygotowanych atrakcjach – wyjaśnia Ewa Sapeńko, rzecznik uczelni. - W tym roku tylko na jeden warsztat prowadzona jest rezerwacja miejsc, pozostałe wykłady nie mają ograniczonej liczby uczestników.

Noc biologów to okazja do uzupełnienia swojej wiedzy i zapoznania się  z wieloma ciekawostkami
Noc biologów to okazja do uzupełnienia swojej wiedzy i zapoznania się z wieloma ciekawostkami Archiwum organizatorów

Noc biologów - atrakcji nie zabraknie

Kilka lat temu do organizacji Nocy Biologów dołączyło Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze. W tym roku również w siedzibie CP przy ul. Dąbrowskiego nie zabraknie atrakcji, które zaplanowane są stacjonarnie. Dla uczestników zabawy (bez ograniczeń wiekowych) przygotowano grę terenową, spacer edukacyjny i zajęcia laboratoryjne. Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona!
Noc Biologów to impreza ogólnopolska, którą po raz pierwszy zorganizowano w 2012 r. Obecnie. 35 uczelni i ośrodków naukowych otwiera swoje podwoje dla miłośników biologii ( http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php)
Szczegółowy program: http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=zielonagora1

Program Nocy Biologów

Warsztaty online

* w godz. 12.00-12.45 i w godz. 17.00-17.45 - Jakie drzewa i krzewy rosną w moim ogrodzie? - prowadzi: dr hab. Grzegorz Iszkuło, prof. UZ. Celem jest rozpoznawanie drzew i krzewów oraz nauczenie tej umiejętności.

Jeśli zastanawiasz się jakie drzewa i krzewy masz w ogrodzie, lub jesteś ciekaw co rośnie w pobliskim parku lub przy drodze, to zrób zdjęcia (najlepiej dobrej jakości z widocznymi pędami, pąkami, igłami, szyszkami, pokrojem (całe widoczne drzewo), korą. Najlepiej gdyby zdjęcia były w prezentacji (np.: PowerPoint). Każdy uczestnik zaprezentuje swoje iglaki i wspólnie je rozpoznamy. Po zajęciach każdy uczestnik będzie potrafił odróżnić drzewa i krzewy, które umieści na zdjęciach. Zapraszam! Wiek uczestników: 10 +, Liczba miejsc: 10.
Rezerwacja: TAK

*w godz. 10.00-14.00 i 18.00- 18.40 - 2022 - Rokiem Botaniki w Polsce - prowadzi: dr Dmytro Iakushenko.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Botaniki. Wykład przybliża znaczenie i historyczne osiągnięcia tej dziedziny nauki oraz określa perspektywy rozwoju botaniki na świecie. Szczególną uwagę zwraca się na rozwój badań nad światem roślin na terenach współczesnego województwa lubuskiego. Wiek uczestników: szkoła ponadpodstawowa, dorośli. Liczba miejsc: b/o. Rezerwacja: NIE

*w godz. 11.00-11.40 i 17.00-17.40 - Bakterie w służbie człowieka - prowadzi: dr Anna Timoszyk
Celem wykładu jest zapoznanie uczestników z różnymi możliwościami wykorzystania bakterii w celach służących człowiekowi, głównie związanymi z zastosowaniem ich w farmacji i medycynie. Podczas wykładu będziemy starali się odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego istnienie bakterii jest ważne dla człowieka? Do czego człowiek jest w stanie „zmusić” bakterie? Czy istnieją granice wykorzystania bakterii w farmacji i medycynie?
Wiek uczestników: szkoła ponadpodstawowa, dorośli
Liczba miejsc: b/o. Rezerwacja: NIE

*w godz. 12.00-12.40 i 16.00-16.40 - Czy musimy się bać drobnoustrojów? - prowadzi: dr Sylwia Andrzejczak-Grządko. Wykład poświęcony będzie trzem grupom drobnoustrojów - bakteriom, wirusom i grzybom. Zostanie omówiona ich rola w środowisku naturalnym oraz życiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu mikroorganizmów na zdrowie.
Wiek uczestników: b/o. Liczba miejsc: b/o. Rezerwacja: NIE

Wykład i warsztaty online

*w godz. 10.00-10.40 i 16.00-16.40 - Głęboki oddech - prowadzi: dr Mateusz Ciepliński CEL: Zapoznanie z anatomią i fizjologią układu oddechowego ssaków i innych zwierząt z grupy kręgowców. PRZEBIEG:

*Omówienie podstaw anatomii układu oddechowego ssaka

*Fizjologia oddechu – ćwiczenia pomagające prawidłowo oddychać i kontrolować oddech.

*Układ oddechowy kręgowców – porównanie metod wymiany gazowej u zwierząt z różnych grup

Wiek uczestników : od 12 lat. Liczba miejsc: 100. Rezerwacja: NIE
Zobacz wideo - inauguracja na UZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska