ZIELONA GÓRA. Nowa metoda wykrywania komórek nowotworowych. Kto może z tego badania skorzystać? [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Przygotowanie i przyjęcie pierwszych pacjentek, które poddały się nowej metodzie wykrywania komórek nowotowrowych prof. Detlefa Schikory. Obserwuja ją doktorzy: Marcin Napierała (onkolog kliniczny) i Miłosław Bemben (neurochirurg)
Przygotowanie i przyjęcie pierwszych pacjentek, które poddały się nowej metodzie wykrywania komórek nowotowrowych prof. Detlefa Schikory. Obserwuja ją doktorzy: Marcin Napierała (onkolog kliniczny) i Miłosław Bemben (neurochirurg) Leszek Kalinowski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Dzięki tej nowej metodzie diagnostycznej jesteśmy w stanie wykryć i zniszczyć pojedyncze komórki i klastry komórek nowotworowych krążące we w krwi. Kto może z tego badania skorzystać?

W przychodni na swoją kolej czekają pacjentki. Słyszały o tej nowej metodzie diagnostycznej. Wielu Polaków jeździ do Niemiec czy innych krajów, by się jej poddać. Teraz taka możliwość pojawiła się w Zielonej Górze.
Jedna z pań miała wątpliwości, czy wziąć udział w projekcie. Od wykrycia u niej nowotworu minęło siedem lat.

(...) kobiety opowiadają dziś o swych przeżyciach spokojnie, z uśmiechem. Ale wszystkie, gdy usłyszały diagnozę, załamały się.

- Ale zaraz pomyślałam sobie, że przecież mojego raka wykryto dzięki temu, że miałam się zgłosić na mammografię - opowiada zielonogórzanka. - Kończyłam 50 lat, byłam zmęczona po dyżurze, a tu SMS. Proszę się zgłosić na badanie. Zwariowali? To jeszcze nie mój termin. Przecież dbam o siebie. Zadzwoniłam do recepcji, by odmówić. Ale w końcu przekonano mnie, żebym przyszła. Zwłaszcza, że i tak miałam się zgłosić do innego lekarza w tym samym budynku. Powód? Ból kręgosłupa.

Zobacz również: Dlaczego rośnie zachorowalność na raka piersi u kobiet w ciąży?

Okazało się, że ma guza. 6 na 7 na 8 milimetrów. Do czasu operacji urósł do 1 cm. Jego struktura była groźna, w gwiazdkę.

- Gdybym poczekała na planowaną mammografię, pewnie nie byłoby o czym mówić. Taki był złośliwy - mówi. - Dziś jestem tu z innymi paniami, by się przebadać, mieć pewność…

Pierwsze badanie nic nie wykazało. Drugie pokazało, że jest guz 2 cm.

Eleganckie kobiety opowiadają dziś o swych przeżyciach spokojnie, z uśmiechem. Ale wszystkie, gdy usłyszały diagnozę, załamały się. Pomogła rodzina, koleżanki w pracy, nowo poznane przyjaciółki, z którymi leżały w szpitalnej sali, poddawały się kolejnym chemio- czy radioterapiom. Teraz głośno mówią: Takie wsparcie jest bezcenne!

- Ja poszłam na rutynowe badanie do ginekologa. Pół roku wcześniej robiłam mammografię. Aż tu nagle pani doktor mówi: Jest guz. 2,5 cm - opowiada pacjentka. - Nie chciałam mówić rodzinie. Przed nią bagatelizowałam sprawę.

Przeszła operacje, chemioterapię, radioterapię… Dziś chce sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Podobnie jak inna zielonogórzanka.

- Któregoś dnia pomyślałam, że nie będę czekać do 50., kiedy to badanie jest darmowe. Zrobię sobie mammografię prywatnie - wspomina. - W recepcji usłyszałam, że jest promocja 50 procent na badanie mammograficzne i USG. Zdecydowałam się. Pierwsze badanie nic nie wykazało. Drugie pokazało, że jest guz 2 cm.

Teraz panie zyskały drugie życie. Ale niepewność towarzyszy im każdego dnia. Dlatego przyszły na spotkanie. Wyjątkowe, bo pierwsze nie tylko w Zielonej Górze, ale i Polsce.

(...) grupy komórek nowotworowych, czyli klastry, są głównym źródłem przerzutowania drogą krwi.

W gabinecie prof. Detlef Schikora przygotowuje urządzenie do badania. Obok onkolog kliniczny Marcin Napierała i neurochirurg Miłosław Bemben. Profesor, który opracował nową metodę diagnostyczną, kolejny raz dzieli się swoimi doświadczeniami. PDIS, bo tak nazywa się zatwierdzona już metoda, jest w stanie wykryć i zniszczyć pojedyncze komórki i klastry komórek nowotworowych krążące we krwi.

Na tym urządzeniu pracują już lekarze w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku, Francji, Niemiec, Tajwanie, Bangkoku, Portugalii, Teheranie, na Węgrzech.

Pierwsza pacjentka pojawia się w gabinecie.

Doktor Napierała tłumaczy: - To nowość na rynku światowym. Cała procedura trwa około godziny. Najpierw będziemy podawać dożylnie przez wenflon substancję, która wybarwia komórki nowotworowe, jeśli są one obecne. Barwnik musi we krwi z krążeniem dobrze się wymieszać, aby to była jednorodna mieszanina. Później przez ten sam wenflon zakładamy czujnik. Będzie on przez około 20 minut badać krew. Dzięki temu mamy informacje, czy są komórki nowotworowe, czy ich nie ma. Ale to nie oznacza jednocześnie, że są przerzuty.

Potwierdzone jest w obserwacjach naukowych, że grupy komórek nowotworowych, czyli klastry, są głównym źródłem przerzutowania drogą krwi. Dla pacjenta z chorobą nowotworową to ważne.

Przygotowanie i przyjęcie pierwszych pacjentek, które poddały się nowej metodzie wykrywania komórek nowotowrowych prof. Detlefa Schikory. Obserwuja ją doktorzy: Marcin Napierała (onkolog kliniczny) i Miłosław Bemben (neurochirurg)

ZIELONA GÓRA. Nowa metoda wykrywania komórek nowotworowych. ...

Większość pacjentów chorych na raka na całym świecie (WHO 2012) zmarła nie z powodu guza pierwotnego (10 proc.), ale z powodu powstawania przerzutów (90 proc.), które często w początkowej fazie są trudne do zdiagnozowania i wyleczenia.

Kiedy zostają wykryte, pacjent wymaga pilnej konsultacji onkologicznej i zaplanowania klasycznych badań dodatkowych, radiologicznych, aby określić zaawansowanie choroby i zdecydować o dalszym leczeniu.

Tworzenie przerzutów jest bezpośrednio związane z transportem komórek nowotworowych, które są emitowane z guza pierwotnego do krwioobiegu. Dlatego technika, która pozwala wykrywać i niszczyć krążące komórki nowotworowe i najbardziej niebezpieczne - klastry, pozwala na wykrycie bardzo wczesnej fazy choroby przerzutowej.

Metoda jest zatwierdzona w Unii Europejskiej i USA.

- Jednak tak naprawdę czas pokaże wydolność i korzyści tej metody. Liczę na to, że się ona sprawdzi - podkreśla M. Napierała, który został zaproszony do projektu. - Widzę potencjał w tej metodzie, natomiast wymaga to jeszcze dalszych obserwacji naukowych. W onkologii jest tak, że jak badania naukowe nie potwierdzą skuteczności tej czy innej metody, to się ona nie przyjmie.

Organizatorzy projektu podkreślają, że skoro Polacy jeździli do Niemiec, by skorzystać z tej metody, to lepiej „przywieźć” ją do naszego kraju. Takie urządzenie mogłoby stać nie tylko w gabinetach onkologów, ale także lekarzy rodzinnych.

Jak dodaje Mariola Kostrzewska, dyrektor generalny na Polskę i Litwę niemieckiej firmy, od momentu zakończenia chemioterapii pozostaje czekać i mieć nadzieję… A to oznacza strach, długotrwałą niepewność i stres. Całej rodziny. By to zmienić prof. Detlef Schikora opracował właśnie tę nową metodę. Pozwala ona zweryfikować wyniki wszelkich zabiegów onkologicznych w tym również chemioterapii. Po jej zakończeniu może być stosowana do wykrywania pojedynczych, krążących komórek raka lub klastrów, niezależnie od rodzaju pierwotnego guza. Kiedy zostają wykryte, pacjent wymaga pilnej konsultacji onkologicznej i zaplanowania klasycznych badań dodatkowych, radiologicznych, aby określić zaawansowanie choroby i zdecydować o dalszym leczeniu.

Brak wykrycia guza może oznaczać, że jest dobrze, ale małe ogniska aktywnego procesu nowotworowego mogą nie zostać wykryte.

M. Napierała: Barwnikiem jest zieleń indocyjaninowa, substancja wykorzystywana w diagnostyce przepływów krwi przez różne narządy. Jest to substancja bardzo bezpieczna, ale jak każda może wywoływać działania uboczne. Dlatego każdy pacjent musi powiedzieć, czy jest na coś uczulony, na jakie choroby poza onkologiczne się leczy i jakie leki przyjmuje. U niektórych ludzi podanie barwnika może wywołać uderzenia gorąca, uczucie złego samopoczucia, kołatanie serca czy wymioty.

Barwnik podaje się do żyły na przedramieniu przez wenflon i po wchłonięciu, przez ten sam wenflon zakładamy czujnik spektrometru. Nie u każdego pacjenta uda się takie badanie wykonać, bo wielu chorych po leczeniu chemioterapią ma niewydolne żyły, łatwo pękające, a często po prostu zwłókniałe bez możliwości założenia wenflonu.

Badanie po podaniu barwnika trwa około 20 minut, co pozwala na przepłynięcie praktycznie całej objętości krwi krążącej przez okolicę czujnika, tym samym cała objętość krwi w organizmie zostaje przebadana.

- Lekarz onkolog jak każdy lekarz lubi odnosić sukcesy w leczeniu. Zawsze zazdrościłem chirurgom, że po wykonanym zabiegu mogą powiedzieć pacjentowi: operacja się udała. Ja leczę moich pacjentów chemioterapią, ale po jej zakończeniu nie mam pewności, że pacjent jest zdrowy - mów M. Napierała. - Wykonujemy różne badania kontrolne, ale dopiero wykrycie guza lub przerzutu daje pewną złą informację, że choroba jest aktywna. Brak wykrycia guza może oznaczać, że jest dobrze, ale małe ogniska aktywnego procesu nowotworowego mogą nie zostać wykryte. Metoda PDIS pozwala wykrywać krążące we krwi pojedyncze komórki raka, ale przede wszystkim klastery nowotworowe, których obecność niesie ze sobą duże ryzyko nawrotu raka i tworzenia się przerzutów. Brak ich obecności we krwi zwiększa szanse na wyleczenie. PDIS nie wykrywa guza w organizmie jak np. PET-CT, w tej metodzie bada się krew a nie ogniska raka, ale jest kolejnym narzędziem diagnostycznym, które jako lekarz mogę wykorzystywać w monitorowaniu stanu chorego po przebytym leczeniu.

Zobaczyć radość w oczach pacjenta, kiedy mówię: badanie nie wykazało krążących klasterów komórek raka - bezcenne!

ZOBACZ TEŻ

Warsztaty w Szpitalu Uniwersyteckim i Klinice Wiśniowa w Zielonej Górze dla lekarzy z różnych krajów, którzy uczą się u nas nowoczesnych metod leczenia kamicy u dzieci - 7-9 października 2019.

ZIELONA GÓRA: Lekarze z innych krajów uczą się od nas leczen...

Przekazanie nowoczesnego sprzętu do wprowadzania noworodków w stan hipotermii umieszczonego w karetce - Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze - październik 2019

ZIELONA GÓRA: To jedyny taki sprzęt w województwie do ratowa...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zostałem poddany terapii PDIS w Dusseldorfie, gdzie ma siedzibę mała klinika prywatna współpracująca z prof. Schikorą. To nie jest tylko diagnostyka ale metoda lecznicza. Przykłada się do żyły czerwony laser i czeka 20-30 minut, w tym czasie cała krew przepływa przez punkt naświetlenia i klastery fotouczulone są niszczone. Rzecz w tym, że to jest metoda reaktywna: nie znam źródła rozsiewu albo nie wiem jak to źródło zdezaktywować, to usunę jego skutki. Problem tylko w tym, że koszt jednego PDIS wraz z terapią to 1T euro a wypadałoby niszczyć klastery raz w tygodniu...

G
Gość

Czy "dziennikarz" odpowiedzialny za artykuł posiada rozum, choćby w szczątkowej postaci? Bardzo profesjonalna zagrywka - clickbaitowy nagłówek z pytaniem pozostawionym bez odpowiedzi. Stawianie kilkakrotnie tezy o wykorzystaniu opisywanego mechanizmu do niszczenia komórek, gdzie opisy szczegółowe mówią wyraźnie, że jest to jedynie badanie diagnostyczne. Brak spójności, podstawówkowy styl, wpierniczanie relacji i wywiadów bez ładu i składu, treść z której wynika, że skuteczność została już skrupulatnie wielokrotnie zweryfikowana w innych krajach, a jednocześnie przyznanie, że to, czy w ogóle to podejście działa wykaże lokalna praktyka. Chyba nawet Fakt nie popełniłby tak chaotycznego i źle opracowanego "artykułu".

Dodaj ogłoszenie