Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Nowy komisariat na os. Śląskim? „Miasto mogłoby dołożyć do 2 mln zł”

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Komenda miejskiej policji w Zielonej Górze przy ul. Partyzantów
Komenda miejskiej policji w Zielonej Górze przy ul. Partyzantów Mariusz Kapała
Już rok temu informowaliśmy o pomyśle budowy nowej siedziby dla I komisariatu policji, która obecnie mieści się na os. Śląskim w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej “Kisielin”. Czas mija, ale w tej sprawie niewiele się wydarzyło. Na jakim etapie jest ta inwestycja?

Nowy komisariat w Zielonej Górze jest potrzebny miastu

Jak informuje nas Jacek Budziński, miasto już wcześniej zabezpieczyło działkę pod budowę nowego komisariatu. – Braliśmy pod uwagę dwie lokalizacje na os. Śląskim. Jedna z nich, w pobliżu ulicy Polanka zwyciężyła. Z tego powodu zmieniliśmy plan zagospodarowania w tym miejscu, teraz czekamy na ruch ze strony policji – tłumaczy Budziński.

Dlatego cieszę, się że miasto zaangażowało się w ten projekt, słyszałem że z budżetu moglibyśmy dołożyć do inwestycji do 2 mln zł.

Zdaniem radnego nowy komisariat jest potrzebny, bowiem budynek spółdzielni nie spełnia odpowiednich wymogów. – Nie był budowany dla tego typu instytucji. Policjanci też mają swoje potrzeby, powinni pracować w godnych warunkach. To oni dbają o nasze bezpieczeństwo. Poza tym komisariat na os. Śląskim odpowiada za dużą część miasta, a także okoliczne miejscowości – przekonuje polityk PiS.

- Kilka lat temu zlikwidowano posterunek w centrum Zielonej Góry. Po tej decyzji w śródmieściu doszło do kilka napadów. Te sprawy mogą się łączyć, bliskość komisariatu może studzić zapędy potencjalnych przestępców. Dlatego cieszę, się że miasto zaangażowało się w ten projekt, słyszałem że z budżetu moglibyśmy dołożyć do inwestycji do 2 mln zł – mówi Budziński.

Działka przy os. Śląskim, na której miałby stanąć nowy komisariat
Działka przy os. Śląskim, na której miałby stanąć nowy komisariat Czytelnik

Ważna jest koncepcja policji

Prezydent Janusz Kubicki nie chce jednak na razie mówić o konkretnych pieniądzach, które miasto mogłoby wyłożyć. – Musimy poczekać, aż policja przedstawi ostateczną koncepcje, jak ma wyglądać całe przedsięwzięcie. Chciałbym podkreślić, że urząd miasta pomaga wielu instytucjom, m.in. Uniwersytetowi Zielonogórskimi czy też Szpitalowi Uniwersyteckiemu. Nie uchylamy się od tego, bowiem przecież to wszystko później odbywa się z korzyścią dla mieszkańców Zielonej Góry – przekonuje włodarz miasta.

Urząd miasta pomaga wielu instytucjom, m.in. Uniwersytetowi Zielonogórskimi czy też Szpitalowi Uniwersyteckiemu.

Czy jego zdaniem faza przygotowawcza inwestycji nie trwa już zbyt długo? – Czasami pewne rzeczy wykluwają się powoli. W tej sprawie na razie trwa wymiana odpowiednich pism oraz dokumentów. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ale proszę mi wierzyć, że nam również zależy, aby policjanci mieli nowoczesny komisariat na os. Śląskim – twierdzi Kubicki.

Działka na os. Śląski spełnia oczekiwania policji

Jak do całej kwestii podchodzi zielonogórska komenda? - Zbudowanie nowego komisariatu I policji to wspólna inicjatywa komendanta miejskiego mł. insp. Jarosława Tchorowskiego i prezydenta Janusza Kubickiego – informuje podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik KMP.

– Chodzi zarówno o poprawę warunków pracy policjantów, jak i stworzenia miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli być przyjmowani ze swoimi sprawami w warunkach godnych XXI wieku. Obecny I komisariat mieści się w miejscu, które nie należy ani do miasta ani do policji. Teren pod nowy obiekt, który zaproponował radnym prezydent spełnia nasze oczekiwania – tłumaczy rzecznik Barska.

Wideo: Zielona Góra. Próbował ukraść terenówkę wartą 200 tysięcy złotych:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska