Zielona Góra. Obowiązkowe szczepienia? Edukacja zdrowotna w szkołach? Może tak zapobiegać chorobom zakaźnym

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich.
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Leszek Kalinowski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, którą zorganizował lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Wiele uwagi poświęcono szczepieniom, edukacji zdrowotnej, zaufaniu do autorytetów i zmianom m.in. w psychiatrii.

Odbyła się ona w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ Udział w niej wzięli: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatra, dr hab. med. Anna Mania - konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, Klinika Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM Poznań, dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk - dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego. ks. dr Arek Nowak - przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów powołanej przez ministra zdrowia.

„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich.

Zielona Góra. Obowiązkowe szczepienia? Edukacja zdrowotna w ...

Łatwiejszy dostęp do tych, którzy udzielą nam pomocy

Podczas spotkania zauważono, jak pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdzone dotąd systemy i schematy okazały się niewystarczające, by móc normalnie funkcjonować.

Początkowo większości podobało się to, że nie trzeba było chodzić do pracy czy szkoły. Ba, nie trzeba było nawet wychodzić z łóżka. Wystarczył laptop na pościeli. Z czasem jednak izolacja coraz bardziej dawała się nam we znaki.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreślała, jak ważna jest rola rodziny i szkoły. Stąd też reforma zdrowia, dotycząca psychiatrii młodych, wiele miejsca poświęca najbliższemu środowisku dziecka. I jeśli ono ma problemy, bo opieką i wsparcie powinna być objęta cała rodzina. Łatwiejszy powinien być dostęp do specjalistów, którzy niczym lekarz pierwszego kontaktu ocenią stan i podpowiedzą, co dalej. To psycholog, pedagog, psychoterapeuta w szkole. Ustawa nakazuje, by zwiększyć ich liczbę w szkołach. To poradnie środowiskowe, które się tworzą. Docelowo ma ich być 400.

Jak mówiła prof. Janas-Kozik, chodzi o to, by ta pomoc była jak najbliżej ucznia i jego rodziny. By zawczasu udzielać wsparcia.
Nie tylko w tej sytuacji ważna jest profilaktyka. Wiele uwagi poświęcono także szczepieniom, nie tylko tym związanym z koronawirusem. Podkreślano, że on nie zniknął i na jesień możemy się spodziewać wzrostu zakażeń. Lato nie może więc nas uśpić. Ważne są więc szczepienia.

„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski
„Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” to temat debaty, która odbyła się w piątek, 24 czerwca, w Bibliotece Uniwersyteckiej UZ. Zorganizowali ją lubuski oddział NFZ i Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich. Leszek Kalinowski

Coraz więcej rodziców odmawia szczepień

Dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Juszczyk podkreślał, że z roku na rok zwiększa się liczba rodziców, którzy odmawiają szczepień ochronnych dla swoich dzieci. To może spowodować nawrót chorób zakaźnych, z którymi – wydawało się - już się pożegnaliśmy. Mniej szczepionych jest także dzieci, które uciekły z matkami z Ukrainy. Spodziewać się więc należy nowych wyzwań. Stąd zadanie, by przekonywać tych nieprzekonanych, że szczepionki są bezpieczne i konieczne.

Ale nie jest to takie proste, o czym mówił ks. dr Arkadiusz Nowak. Niektórych nie tak łatwo przekonać.

- Mam dwóch braci, jeden się zaszczepił, drugi nie. I nawet jak zachorował z całą rodziną, nie dał się namówić na szczepienie – opowiadał. – Wydawać by się mogło, że skoro papież Franciszek, papież Benedykt XVI sami się zaszczepili, namawiają innych, to środowisko katolickie będzie w tej kwestii zgodne. A nie jest.

Dlatego ks. Nowak uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Ktoś go ten obowiązek zlekceważy, powinien ponieść konsekwencje. Innej drogi nie ma. Powinniśmy pamiętać, że ważniejsze w tym momencie jest dobro ogółu. To nasza odpowiedzialność.

Mówiono też o konieczności wprowadzenia osobnego przedmiotu w szkołach – edukacja zdrowotna.

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie