Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Od 1 czerwca będą podwyżki dla nauczycieli. Radni się na to zgodzili

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Sesja rady miejskiej w Zielonej Górze - 28 maja 2019
Sesja rady miejskiej w Zielonej Górze - 28 maja 2019 Leszek Kalinowski
We wtorek (28 maja) podczas sesji radni zdecydowali: zielonogórscy nauczyciele dostaną 9,6 proc. podwyżki. Wyższe pensje będą obowiązywać już od 1 czerwca.

Podczas sesji radni mieli wątpliwości, czy po trzech miesiącach od wprowadzenia tej podwyżki, nie trzeba będzie płacić jeszcze więcej. Bo wtedy wejdzie w życie podwyżka rządowa - właśnie 9,6 procenta. Takie uzgodnienia rząd podpisał z nauczycielską Solidarnością.

- Miasto wyprzedza te podwyżki. Wypłacimy je wcześniej, przez trzy miesiące - mówiła dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak, która na pytanie o to, czy nie wpisać w uchwale datę - 31 sierpnia, do kiedy miejska podwyżka będzie obowiązywać.

Zdaniem W. Haręźlak, nie mamy podstaw, by nie wierzyć, że we wrześniu rząd nie wypłaci tego, co zostało zapisane w porozumieniu.

- Zamiast od 1 września, Zielona Góra wypłaci podwyżkę nauczycielom już od 1 czerwca - dodał przewodniczący rady Piotr Barczak.

Koszt podwyżki to 3,5 mln zł. Pieniądze mają być wypłacone, by choć w pewnym stopniu zrekompensować straty poniesione przez pedagogów. Podwyżka oznacza około 200-300 zł.

Przypomnijmy Strajk nauczycieli trwał 19 dni.

- Protestowałam, jak większość moich koleżanek i kolegów, bo mam dość poniżania naszego zawodu i rujnowania polskiej oświaty - mówi jedna z nauczycielek. - Straciłam na strajku 1500 złotych. Ale się z tym liczyłam. Pewnie, że żal tych pieniędzy, moje dzieci też chcą wyjechać na wakacje...

Zdarzały się sytuacje, choć nieczęste, że niektórzy musieli rezygnować ze strajku. Bo zarówno żona, jak i mąż zatrudnieni są w szkole. A kredyty trzeba spłacać...

Jak mówi Ewa Kostrzewska, prezes zielonogórskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, w Zielonej Górze zatrudnionych jest około 2,5 tysiąca nauczycieli. Strajkowało trzy tysiące osób, bo protestowali też pracownicy administracyjni i obsługi szkoły. Ponad 80 proc. wszystkich zatrudnionych w oświacie. To bardzo wysoki odsetek. Nigdy dotąd środowisko nauczycielskie nie było tak zintegrowane. Strajkowali członkowie ZNP, Solidarności i niezrzeszeni.

Prezydent Janusz Kubicki zapowiadał, że jeśli będzie taka możliwość, zrekompensuje stracone przez nauczycieli pieniądze. Teraz taka okazja się nadarza.

Pod projektem uchwały podpisali się radni, będący także nauczycielami, Grzegorz Hryniewicz i Tomasz Sroczyński z klubu Zielona Razem.

- Te pieniądze po prostu nauczycielom się należą. Za ich pracę w domu, darmowe kółka, wycieczki itd. - uważa Grzegorz Hryniewicz. - Poza tym zielonogórska oświata stoi wysoko w różnych rankingach. To zasługa nauczycieli.

Czy taka podwyżka jest zgodna z prawem? Zdaniem Tomasza Sroczyńskiego jak najbardziej. Projekt uchwały był konsultowany z prawnikami miejskimi. Na podwyżkę zgodził się prezydent.

- A pieniądze na te podwyżki są w budżecie miasta - dodaje Grzegorz Hryniewicz.

- Jesteśmy jak najbardziej za. Cieszy nas to, że rada nie tylko słowem poparła strajk nauczycieli, wydając apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej i minister Zalewskiej, ale także przeszła do czynu i podjęła decyzję o podwyżce - mówi Ewa Kostrzewska z ZNP.
ła
- Jeśli chodzi o pieniądze, to bierzemy każdą ilość - dodaje Bożena Pierzgalska z nauczycielskiej Solidarności. . Najważniejsze jest to, że rada jest solidarna z nauczycielami.

Zdaniem Bożeny Ronowicz, mam wątpliwość, czy pojawiające się elementy strajkowe. Tak być nie powinno. Pod względem formalnym nie powinni projekt uchwały składać radni, którzy są nauczycielami. Mogli inni koledzy z klubu... To niezgodne z prawem, aby głosować w interesie prawnym. Nauczyciele w radzie nie powinni teraz tu głosować.

Robert Górski: - PiS nie zmieniło jeszcze Konstytucji i pani radna Ronowicz nie powinna wskazywać, co mieszkańcy mają wskazywać a czego nie.

Grzegorz Hryniewicz: - Ta uchwała dotyczy wszystkich nauczycieli, a nie konkretnej osoby. Podwyżki są dla wszystkich nauczycieli zielonogórskich szkół. Zachęcam inne miasta, aby w ślad za Zieloną Górą podejmowały podobne uchwały.

Jakie będą podstawowe pensje?
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę, co oznacza, że pensja podstawowa wyniesie teraz od 1 czerwca br.: stażysta - 2781,65 zł, kontraktowy - 2861 zł, mianowany - 3249,64 zł, dyplomowany - 3817,37 zł (kwoty brutto). Takie stawki wypłacane będą przez czerwiec, lipiec, sierpień.

Zobacz też: Wakacje 2019 będą jednymi z najdłuższych!

POLECAMY TEŻ
LEKCJA SOLIDARNOŚCI

ZOBACZ TEŻ
MATURZYŚCI W DOBRYCH NASTROJACH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska