Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Od połowy miesiąca zmiany w rozkładzie jazdy PKP i remonty. Będzie komunikacja zastępcza

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Polregio i Intercity na trasie Zielona Góra - Zbąszynek od 16 marca będą uruchamiały komunikację zastępczą
Polregio i Intercity na trasie Zielona Góra - Zbąszynek od 16 marca będą uruchamiały komunikację zastępczą Mariusz Kapała, Karolina Misztal, Szymon Starnawski, Leszek Kalinowski
Od 15 marca czekają nas zmiany na kolei. Będziemy inaczej jeździć, m.in. IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań. Czeka na też komunikacja zastępcza z powodu rozpoczynających się remontów. Uruchomiona ona zostanie na linii Zielona Góra - Sulechów - Babimost - Zbąszynek.

Od 15 marca br. nie tylko zmienia się rozkład jazdy pociągów, ale także rozpoczynają się remonty linii kolejowych. Na odcinku Zielona Góra - Sulechów - Babimost - Zbąszynek zostaną uruchomione autobusy zastępcze. Tak przynajmniej wyczytałem w rozkładzie internetowym – napisał do nas Czytelnik. – Ciekawy jestem, jak to będzie wyglądało? Skąd będą odjeżdżać autobusy? Gdzie kupuje się bilety na taki przejazd, gdzie po trasie zatrzymywać się będą takie autobusy?

Postoje w Sulechowie i Babimoście

Rzecznik prasowy Lubuski Zakład POLREGIO w Zielonej Górze, Paweł Nijaki, informuje, że od 16 marca br. od godz. 9.30 PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadza zamknięcie torowe na linii 358 na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk. W związku z zamknięciem POLREGIO w Zielonej Górze zaplanowało uruchomienie na wspomnianym odcinku autobusów komunikacji zastępczej. Autobusy będą realizowały przejazd na trasie Zielona Góra – Zbąszynek (wybrane kursy w relacji Czerwieńsk - Zbąszynek) z postojami m.in. w Sulechowie oraz Babimoście. Bilety na te połączenia można nabyć, jak w każdym innym przypadku w kasach biletowych POLREGIO oraz u obsługi pociągu, która będzie obecna w pojazdach komunikacji zastępczej. Każdy pojazd realizujący połączenia komunikacji zastępczej będzie dostosowany do liczbie podróżnych na danej trasie. Dodatkowo w dniach od 14 do 16 marca na stacji w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim pojawią się informatorzy mobilni służący pomocą podróżnym w związku z wchodzącym w życie nowym rozkładem jazdy. Od 14 do 22 marca informatorzy pokierują również podróżnych do przystanku komunikacji zastępczej na stacji Zielona Góra Główna i Zbąszynek.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz podróżowanie koleją?

Czy Intercity będzie też wprowadzało komunikację zastępczą?

Mirosław Siemieniec z zespołu prasowego PLK Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazał, że
od połowy marca rozpocznie się przebudowa linii Zbąszynek – Czerwieńsk. Zakres prac na linii jednotorowej wymaga, wprowadzenia na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek zastępczej komunikacji autobusowej dla pociągów PKP Intercity:

  • • IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;
  • • TLK Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;
  • • IC Wawel relacji Kraków – Zielona Góra – Kraków;
  • • TLK Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
  • • TLK Stoczniowiec relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
  • • TLK Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn.

Przystanki zastępczych autobusów będą zlokalizowane:

  • przy dworcu Zielona Góra Główna, ul. Sulechowska 1;
  • w Sulechowie, ul. Dworcowa 2, przed budynkiem dworca;
  • w Babimoście, ul. Dworcowa 2, przed budynkiem dworca;
  • w Zbąszynku, Plac Dworcowy 4 u zbiegu ulic Kosieczyńska i PCK, przed budynkiem dworca.

Ważna zmiana dla Lubuszan jest ta, że na tory wraca kilka pociągów. IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań.

Inne nowości?

IC Brda natomiast połączy Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.

Od 21 marca PKP Intercity uruchomi dodatkowy, kursujący w weekend, pociąg TLK Pobrzeże BIS, który obsłuży rosnącą liczbę pasażerów między centralną Polską a Trójmiastem. Od 15 marca w Przysusze (woj. mazowieckie) zatrzymywać się będą trzy pociągi: IC Orłowicz, IC Sienkiewicz oraz IC Kolberg, wszystkie w relacji Olsztyn – Kraków – Olsztyn. Mieszkańcy Sobolewa (woj. mazowieckie) zyskają dostęp do usług PKP Intercity, będzie się tam zatrzymywać pociąg TLK Nida relacji Kielce – Warszawa – Kielce.

Pod koniec pierwszego kwartału br. planowane jest udostępnienie pasażerom nowej usługi car-sharingu, czyli możliwości wynajmu samochodów elektrycznych przy dworach kolejowych. Pilotażowo nowa usługa PKP Mobility będzie dostępna przy dworcu Gdynia Główna.

Informatorzy mobilni

Na czas wprowadzenia korekty rozkładu jazdy,15 i 16 marca na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, będą służyć informacjami pomocnymi w podróży.

Informacje dotyczące obowiązującego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów, w wyszukiwarkach portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Obecnie testowana jest nowa funkcja aplikacji BILKOM – mailowe i SMS-owe powiadomienia o opóźnieniach pociągów dla podróżnych, którzy kupią bilety przez internet.

Centrum działa całą dobę

Centrum Wsparcia Klienta (CWK) to działający całodobowo zespół, który zapewnia pasażerom pomoc na każdym etapie podróży. W przypadku utrudnień na kolei, spowodowanych np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, CWK organizuje zastępczy transport podróżnych do stacji docelowej czy wydawanie poczęstunków na dworcach. Pracownicy CWK współpracują z załogami pociągów pasażerskich oraz koordynują obsługę pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej.

ZOBACZ TEŻ

Przybywa nam dodatkowych kursów, ale także nowych szynobusów

Zyskaliśmy dodatkowe połączenia regionalne. Sprawdź, na jaki...

Krzystzof Pawlak - dyrektor lubuskiego oddziału POLREGIO w Zielonej Górze

Nowe połączenia kolejowe, podwyżka cen biletów i specjalne o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska