Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Odkryto pochówek. Szkielety są bez głów. Czaszki leżą na klatce piersiowej. Kto je odciął?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tajemniczy pochówek na tyłach placu Matejki
Tajemniczy pochówek na tyłach placu Matejki Dariusz Malinowski, Leszek Kalinowski
Na tyłach placu Matejki miasto planowało wybudować parking. Podczas prac archeologicznych właśnie znaleziono pochówek. Szkielety zwróconych do siebie ciał. Głowy znajdują się w nienaturalnym miejscu... Pojawiło się wiele pytań...

Między placem Matejki a ulicą Kupiecką ma powstać wielopoziomowy parking. Ale prace zostały wstrzymane. Bo weszli tu archeolodzy. Mieli nadzieję, że uda się odnaleźć ślady pierwszego cmentarza w mieście, którego patronem, jak i pobliskiego kościoła, był święty Jan. I okazuje się, że po stu latach poszukiwań, udało się dotrzeć do śladów przeszłości.

Trwa głosowanie...

Czy prace archeologiczne w tym miejscu powinny być nadal prowadzone?

Odkryto fragmenty cmentarnego muru

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, nie tylko odkryto fragmenty cmentarnego muru. Na nekropolii chowano zmarłych do XVII wieku. Można więc przypuszczać, ze mur powstał wcześniej, w XV czy XVI wieku. Jest on na mapie z 1812 roku…

Znaleziono cegłę gotycka ułożoną w łęg… Mur cmentarny odnaleziono w innym miejscu niż pierwotnie przypuszczano. Ale co ważne – podczas prac odkryto pochówek.

Polecamy wideo: Na polu Bitwy pod Kunowicami znaleziono ludzkie szkielety. To polegli w 1759 r. żołnierze

Ziemia kryła szkielety czterech osób

Odkryto szkielety czterech osób. To dwie dorosłe osoby i dziecko. Na razie jednak nie wiadomo, czy to szkielety mężczyzny i kobiety oraz ich dziecka. Trzeba wykonać badania DNA, by stwierdzić, że to rodzina (kości udowe wskazują jednak, że mogłoby to być dwóch mężczyzn). Głowy zmarłych są w nienaturalnym miejscu i jeszcze nie wiadomo,, czy na 100% zostały odcięte.

Czaszki leżą na klatce piersiowej. Odwrócone w dół. Dlaczego? To także trzeba zbadać. Przyjrzeć się bliżej kręgom, czy znajdują się na nich ślady cięć.

Dlaczego szkielety mają odcięte głowy?

Hipotezy są różne. Może to jakiś rytuał, związany z zarazą w mieście z 1312 roku, kiedy to ludność miasta chroniła się przed chorobą na Winnym Wzgórzu. A może jest to związane z czarownicami? Albo wampirami (chowano po odcięciu głów)?
Szkielety są ułożone tak, jakby zmarli się obejmowali. Tu także jest wiele znaków zapytania. Czy były to objęcia czy tak ułożyły się ręce po wrzuceniu zmarłych do grobu i przykryciu ich piaskiem.

Wygląda na to, że pochówek znajdował się w pobliżu kościoła pw. św. Jana. Świątynia spłonęła w 1582 roku. Potem została odbudowana. Drugi pożar – w 1652 roku strawił go doszczętnie. Nie próbowano go znowu odbudowywać.
Co dalej z placem? Jeśli miasto zdecyduje się nadal w tym miejscu wybudować parking, będzie musiało pokryć koszty prac archeologicznych.
Do tematu powrócimy.

ZOBACZ TEŻ

Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu - stan robót - 6 stycznia 2020 roku

ZIELONA GÓRA: Oj, dzieje się w Zatoniu. A pałac i park już z...

Odnowiona kamienica zachwyca swoim wyglądem - Zielona Góra, al. Niepodległości - 4 grudnia 2019

ZIELONA GÓRA: Zobacz prawdziwe cudo! Nawet nie wiemy, co mam...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska