Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Oj, dzieje się w Zatoniu. A pałac i park już zachwycają. Zobacz! [ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu - stan robót - 6 stycznia 2020 roku
Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu - stan robót - 6 stycznia 2020 roku Leszek Kalinowski WS
Choć pogoda pod psem, pałac w Zielonej Górze Zatoniu i park przyciąga nie tylko zielonogórzan, którzy są ciekawi, co się tu zmienia. A dzieje się, dzieje... Sprawdź!

Pałac w Zatoniu już jest atrakcją - mówi Ewa Nowacka z tzw, starej Zielonej Góry, którą spotkaliśmy przed zabytkiem w poniedziałek, 6 stycznia. - Ale jak się wreszcie skończy remont parku, zazielenią rośliny i drzewa. To dopiero będzie supermiejsce! Na pewno wiele osób tu przyjedzie na rowerach albo przyjdzie pospacerować po parku z kijkami. Ja osobiście nie mogę doczekać się, kiedy wypiję tu kawę w starej oranżerii.

Trwa głosowanie...

Byłaś/byłeś w pałacu w Zatoniu?

Oczami wyobraźni już widzę, jak działają tu fontanny i ja siedzę sobie przy nich z książką w ręce

- Oczami wyobraźni już widzę, jak działają tu fontanny i ja siedzę sobie przy nich z książką w ręce - dodaje koleżanka pani Ewy, Kamila Żabicka. - Pewne jest to, że jeszcze częściej niż do tej pory będę tu zaglądać. I wieczorem także. Bo pałac z tymi podświetleniami wygląda magicznie. Nie wiem nawet, czy nie jest ładniejszy. Na pewno jest bardziej tajemniczy.

Obiektem i parkiem, który słynie m.in. z rosnącego tu czosnku niedźwiedziego, zachwyca się wiele osób. To właśnie tutaj swój kulinarny program kręcił Karol Okrasa,

Pałac został wybudowany przez Balthazara von Unruh pod koniec XVII wieku. W I poł. XIX w. rezydencja trafiła w ręce słynnej księżnej Doroty Talleyrand-Perigord. Księżna przyjechała do Zatonia w 1840 r. To z jej inicjatywy dokonano przebudowy dworu, przekształcając go w klasycystyczny pałac. Cały zespół został spalony w roku 1945 i pozostaje w trwałej ruinie. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.

Ruiny zostały trwale zabezpieczone. Prace rozpoczęły się w 2018 roku i kosztowały 5,5 mln zł. Większość pieniędzy na ten cel dała Unia Europejska w ramach projektu „Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu”. Zielona Góra projekt realizuje wspólnie z Cottbus, niemieckim miastem partnerskim.

ZOBACZ TEŻ

Cerkiew w Białymstoku pw. Ducha Świętego - Cerkwie, monastery, obiekty prawosławnego kultu religijnego

Monastery, cerkwie, pokutne krzyże... Zachwycają i budzą ref...

Ruiny koścoła farnego w Gubinie - 2019 rok.

GUBIN Co dalej z farą w Gubinie? Czy odbudowa zakończy się n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska