Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Otwarcie przedszkola i konferencja zorganizowana przez dyrektorów [ZDJĘCIA]

mk, kali
Oficjalne otwarcie przedszkola w Starym Kisielinie oraz konferencja naukowa Edukacja z pasją - Zielona Góra 13 września 2019
Oficjalne otwarcie przedszkola w Starym Kisielinie oraz konferencja naukowa Edukacja z pasją - Zielona Góra 13 września 2019 Mariusz Kapała / GL
Oficjalne otwarcie przedszkola, konferencja „Edukacja z pasją”, rocznica oddania do użytku odrestaurowanego zabytkowego obiektu spowodowała oblężenie pałacu w Starym Kisielinie.

Tylu gości pałac nie widział chyba w całej swej historii. A ta obecna była już od progu. Wystarczyło popatrzeć na stroje gospodarzy piątkowego wydarzenia. Co prawda, suknie, surduty i buty wypożyczone zostały z Lubuskiego Teatru, ale wystarczyło puścić wodze fantazji, by przenieść się w czasy, kiedy budynek należał do rodziny Stoschów. Bo to właśnie
w latach 1837-1838 Carl Ludwig baron von Stosch postawił w Starym Kisielinie piętrowy dwór, kryty dwuspadowym dachem, który w kolejnych latach Felix Georg hrabia von Stosch znacznie rozbudował.

W dawne czasy przeniosły nas dyrektorki przedszkoli i Ireneusz Nijaki - dyrektor szkoły i przedszkola w Starym Kisielinie. Mogliśmy więc poznać historię córki Stoschów, która nie mają zbyt wielu kandydatów na męża, postanowiła poświęcić się... oświacie. Nic więc dziwnego, że rodzina szybko zbankrutowała. A jej daleki potomek, Nijaki Ireneusz, do dziś niesie ten oświatowy kaganek.
Bo przecież powojenna historia obiektu też jest związana z edukacją, nawet gdy było tu archiwum, to zajęcia odbywali tu studenci. A teraz słychać śmiech i śpiew przedszkolaków. Placówka działa od 2 września. Ale to właśnie w piątek, przy okazji konferencji naukowej, oficjalnie otwarto nowe przedszkole.

Dyrektor departamentu ds. edukacji i spraw społecznych Wioleta Haręźlak przyznaje, że adaptacja zabytkowe obiektu dla potrzeb małych dzieci nie była prosta. Wszelkie prace trzeba było wykonywać pod okiem konserwatora zabytków. By było jak dawniej, a jednocześnie nowocześnie np. z klimatyzacją.

- Jeszcze pozostało parę spraw do załatwienia - dodaje. - Musimy dokupić rolety. Ale to już są drobiazgi.
Zarówno W. Haręźlak jak i I. Nijaki chwalą wykonawcę, Zakład Remontowo-Budowlany z Kopanic. W ramach podziękowań Maciej Jakuboszczak dostaje kwiaty i gromkie brawa.
Nowe przedszkole to właściwie stare. Bo Miejskie Przedszkole nr 41 przeniosło się z Nowego do Starego Kisielina, do pałacu. I znacznie się powiększyło.

Koszt przygotowania tej placówki to 1,6 miliona złotych.
- Przedszkole w starym miejscu zdołało zapewnić opiekę zaledwie 40 dzieciom. Po przeprowadzce do pałacu udało się uruchomić cztery oddziały dla stu przedszkolaków - mówi Wioleta Haręźlak.

W grupach są dzieci od 2,5 roku do 6 lat. Maksymalnie grupa może liczyć 25 osób.
Sale są jasne, przestronne i... wysokie. Czuje się ten magiczny klimat. Także na dole w sali widowiskowej, gdzie w piątek odbyła się konferencja naukowa połączona z warsztatami. „Edukacja z pasją, czyli w poszukiwaniu styku neuronów”. Chodziło w niej, by odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak uczyć efektywnie i z pasją już na etapie przedszkola.
Spotkanie zorganizowały przedszkola nr : 18, 19 i 39. W jej ramach odbyły się trzy wykłady plenarne: Agnieszka Czeglik - „Przedszkole XXI wieku otulone pasją...”, dr Marek Kaczmarzyk - Mechanizmy lustrzane - umysły bez granic”, dr Marzanna Farnicka - „Kreatywność i innowacyjność jako element programu - czy to jest możliwe do pogodzenia?”
Część warsztatowa dotyczyła m.in. zagadnień, związanych z planami daltońskimi w praktyce, kodowaniem i programowaniem w przedszkolu, sensorycznymi zabawami, wykorzystaniem bum bum rurek w pracy z dziećmi, dialogiem motywującym i poszanowaniem dziecka w rozmowie.
- To, co jest niezwykłe w tej konferencji, to otwartość wśród dyrektorów i umiejętność dzielenia się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Ta inicjatywa nie wyszła z zewnątrz, od żadnej z firm szkoleniowych, ale od samych dyrektorów przedszkoli - podkreśla W. Haręźlak.
Wśród gości była m.in. lubuska kurator oświaty Ewa Rawa i wicekurator Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz.

ZOBACZ TEŻ

Pierwszy dzień lekcji w Zespole Edukacyjnym nr 10 w Zielonej Górze - 3 września 2019

Pierwszy dzień nauki w nowym Zespole Edukacyjnym nr 10 [WIDEO]

Miejska inauguracja roku szkolnego 2019-2020 w Zespole Edukacyjnym nr 10 w Zielonej Górze - 1 września 2019

ZIELONA GÓRA. Rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Edukacyjn...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska