MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Piknik arteterapeutyczny wsparciem dla osób chorych onkologicznie. Profilaktyka, warsztaty, koncert i wiele więcej

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Wideo
od 12 lat
W czwartek, 20 czerwca w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym odbył się niezwykły piknik terapeutyczny „Tworzę Nowe”, organizowany przez Fundację Zielona Arteterapia oraz Zielonogórskie Stowarzyszenie Amazonek. Wydarzenie skierowane było głównie do osób zmagających się z chorobą onkologiczną, oferując im wsparcie poprzez sztukę i różnorodne formy aktywności twórczej, jednak było otwarte dla wszystkich.

Fundacja Zielona Arteterapia działa od 2020 roku. Od samego początku postawiła sobie za cel wsparcie osób z niepełnosprawnościami, promując terapię przez sztukę. Wczorajsze wydarzenie, zorganizowane we współpracy z Zielonogórskim Stowarzyszeniem Amazonek, miało na celu wsparcie także osób chorych na raka.

- Jako Fundacja organizujemy już drugi taki piknik. Ten jest dla osób chorych onkologicznie, ubiegłoroczny był z myślą o osobach z niepełnosprawnościami — tłumaczy Monika Kurzyńska. - Wierzymy, że sztuka potrafi zdziałać cuda – dodaje.

Zobacz, jak wyglądały artystyczne warsztaty!

Pomysłodawczynią akcji „Tworzę Nowe” jest Monika Kurzyńska, prezes Fundacji Zielona Arteterapia, która sama niemal dekadę temu zmagała się z nowotworem.

Zielona Góra. Piknik arteterapeutyczny wsparciem dla osób ch...

„Tworzę Nowe”

Pomysłodawczynią akcji „Tworzę Nowe” jest Monika Kurzyńska, prezes Fundacji Zielona Arteterapia, która sama niemal dekadę temu zmagała się z nowotworem. Jej doświadczenia stały się inspiracją do stworzenia projektu, który wykorzystuje kreatywne techniki antystresowe oraz różne formy aktywności artystycznej w procesie leczenia onkologicznego. Kurzyńska podkreśla, że sztuka ma działanie terapeutyczne, pomagając wyjść naprzeciw lękom, przygnębieniu i osamotnieniu, co mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekty leczenia medycznego.

Piknik i wiele więcej

W ramach pikniku uczestnicy mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach artystycznych. Michalina Zając prowadziła warsztaty plastyczno-malarskie „ArtMazja”, Przemysław Zieliński z Fundacji Nasze Wolne Życie zapraszał do zajęć ceramicznych, Yulia Drozdek z Platie oferowała warsztaty szycia i zdobienia tkanin, Natalia Kostrzembska zachęcała do udziału w zajęciach tanecznych, a Monika Karabin, znana jako Ta od Gongów, prowadziła sesje relaksacji i dźwiękoterapii. Nie zabrakło również konsultacji dotyczących profilaktyki w chorobach onkologicznych, szczególnie raka piersi, które prowadziły specjalistki z Zielonogórskiego Stowarzyszenia Amazonek.

- Będziemy odpoczywać, relaksować się, zaglądać w głąb siebie i medytować z pomocą instrumentów archaicznych, czyli takich, których używali nasi przodkowie – opowiada Monika Karabin, zwracając uwagę na niesamowite właściwości, które niesie ze sobą obcowanie z takimi dźwiękami. - Jako ludzie jesteśmy mocno zsynchronizowani z tymi instrumentami. W momencie, kiedy nasze ciało słyszy te dźwięki i wibracje, wchodzi w stan głębokiego relaksu. Potrafimy wówczas zregenerować naderwane mięśnie czy stawy. [...] Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przywracają harmonię w ciele – dodaje pan Monika.

Piknik zakończył się koncertem Przemka Szczotko z zespołem, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń muzycznych. W pięknej scenerii Ogrodu Botanicznego, przy sprzyjającej pogodzie, uczestnicy mogli cieszyć się sztuką i muzyką.

Wydarzenie było finansowane przez Miasto Zielona Góra.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska