MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. PKS stracił blisko 3 mln zł. Spółkę wzięło pod lupą CBA i skierowało sprawę do prokuratury

Materiały prasowe CBA, oprac. (pik)
CBA wykazało, że w wyniku nieprawidłowości zielonogórski PKS mógł stracić blisko 3 mln zł.
CBA wykazało, że w wyniku nieprawidłowości zielonogórski PKS mógł stracić blisko 3 mln zł. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Od października 2017 r. do marca 2019 r. poznański Wydział Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzał finanse i umowy zawierane przez PKS w Zielonej Górze. Agenci CBA doszukali się nieprawidłowości i zgłosili sprawę do prokuratury.

Kontrolerzy CBA analizie poddali m.in. umowę zlecenia z czerwca 2013 r. Dotyczyła ona naprawy autobusów PKS. Uwagę kontrolujących zwrócił sposób rozliczania napraw - w formie ryczałtowej i uzależniony od długości naprawianych autobusów. We wcześniej zawieranych umowach na analogiczne usługi wynagrodzenie obliczane było zawsze w oparciu o ilość przepracowanych godzin, zgodnie z obowiązującym cennikiem, przyjętym uchwałą zarządu spółki oraz zawierało koszty materiałów użytych do napraw pojazdu. Analiza dokumentacji wewnętrznej wykazała, że w wyniku zawarcia przez prezesa PKS tej umowy spółka PKS Zielona Góra poniosła straty w kwocie ponad 400 tys. złotych.

Uwagę kontrolujących zwrócił sposób rozliczania napraw - w formie ryczałtowej i uzależniony od długości naprawianych autobusów

Przeczytaj też: ZIELONA GÓRA. CBA zatrzymało dwie osoby, które podejrzewane są o ustawianie przetargów na sprzęt medyczny dla wojska

CBA analizowało także umowę zawartą pomiędzy PKS Zielona Góra Sp. z o.o.” a Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. Umowa na usługi komunikacji miejskiej na terenie miasta Lublin doprowadziła do strat w zielonogórskim PKS na ponad 2,5 mln złotych. Na tę kwotę złożyły się nieprawidłowe ustalenie rzeczywistych kosztów dzierżawy autobusów niezbędnych do realizacji kontraktu oraz koszty ich dostosowania (modernizacji) do wymogów stawianych przez lubelską spółkę, a także brak zaplecza technicznego i kadry kierowców. Znaczną jej część stanowiły kary umowne za niepunktualne przyjazdy i nieprawidłową obsługę realizowanych kursów.

Po zakończeniu analizy w spółce poznańskie CBA złożyło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, a ta wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez zarząd spółki PKS Zielona Góra Sp. z o.o.

Zobacz też wideo: Szajka oszukiwała firmy transportowe. Z oszustw zrobili sobie stałe źródło dochodu. Policja zatrzymała pięć osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska