ZIELONA GÓRA: Politycy Koalicji Obywatelskiej na giełdzie. Co mówili zielonogórzanom? [ZDJĘCIA]

kali
Akcja polityków Koalicji Obywatelskiej "Porozmawiajmy - posłuchajmy" - Giełda Rolno-Towarowa w Zielonej Górze - 11 sierpnia 2019 Leszek Kalinowski
Jakich zmian chcą Lubuszanie? Przede wszystkim poprawy w służbie zdrowia, ale także skutecznej walki ze smogiem i godnej płacy za pracę, bo ciągle w stosunku do innych regionów zarabiamy za mało - takie wnioski można wysunąć po wizycie polityków Koalicji Obywatelskiej, w tym Katarzyny Lubnauer, w niedzielę na zielonogórskiej giełdzie.

- Dziś rozpoczynamy akcję "Porozmawiamy - posłuchajmy" w woj. lubuskim - mówił przed wejściem na Giełdę Rolno-Towarową w Zielonej Górze Waldemar Sługocki. Politycy chcieli się spotkać z Lubuszanami, którzy odwiedzili to miejsce. Posłuchać, jakie potrzeby mają mieszkańcy naszego regionu. Chcieli też rozdać ulotki, ale ochroniarze zwrócili im uwagę, że to zrobić nie mogą. Ulotki powędrowały więc z powrotem do busa.

- To już 15 województwo, które odwiedzamy i spotykamy się z mieszkańcami na giełdach, rynkach, centrach miejscowości. Tematy rozmów są różne, bo każdy region ma swoje problemy. I to w regionach najlepiej ludzie wiedzą, czego potrzebują - podkreślała Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. To nie Warszawa ma decydować, co w poszczególnych województwach jest potrzebne.

Zdaniem K. Lubnauer, tematy które powtarzają się w całym kraju to przede wszystkim służba zdrowia. Polacy narzekają na utrudniony dostęp do specjalistów, długie kolejki, trudności z leczeniem, To trzeba poprawić jak najszybciej. Stąd nasze propozycje m.in. 21 dni do specjalisty, 60 minut do SOR-u, centra onkologiczne. Seniorzy zwracają uwagę na ich potrzeby i zapewnienie im opieki, rehabilitacji itd. Młodzi chcą za swoją pracę otrzymywać godne wynagrodzenie i pomoc w rozwijaniu działalności gospodarczej. Koalicji Obywatelska nie zamierza likwidować programów socjalnych i nic nikomu zabierać, ale chce też, motywować ludzi do pracy i odpowiednio im płacić za wykonywaną pracę.

Podczas spotkań zwracano też uwagę na wzrost cen, na to że rząd z jednej strony daje, z drugiej wprowadza nowe podatki (benzyna, woda ), co powoduje, że realnie Polacy zarabiają mniej.

Niektórzy chwalili nasze województwo i narzekali na wycinkę lasów czy złe drogi. Ale były i takie głosy:
- Nie chcecie wycinać drzew, a w Niemczech tą wszędzie tam, gdzie kornik atakuje wielkie połacie - krzyczała jedna z kobiet na giełdzie.

- Te rozmowy są bardzo ważne, bo pomogą nam wzbogacić program. Doprecyzować go, ukierunkować na potrzeby Polaków - podkreślała Katarzyna Lubnauer.

- Obecna akcja jest podsumowaniem działalności w terenie Mamy na koncie ponad 400 spotkań otwartych - mówiła poseł Katarzyna Sibilska. - Kolejna seria spotkań dotyczyła spraw Polek – odbyliśmy ponad 80 spotkań. Przedstawiałyśmy nasze propozycje dla Polek. Następna sprawa to 100 spotkań z seniorami. One przekształciły się w konkretne propozycje programowe i ustawowe. Kolejna edycja projektu to rozmowy na temat polskiej szkoły, jak ona powinna wyglądać. To co prezentujemy jako Szóstka Schetyny to bardzo szeroko konsultowane z mieszkańcami propozycje.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że w regionie od dawna ustalono priorytety. To przede wszystkim zdrowie i ochrona środowiska, rozwój gospodarki nowoczesnych technologii. Stąd też m.in. pikniki zdrowia, miasteczka kobiet.

Mieszkańcy na giełdzie też poruszali te tematy. Jedni chwalili i dziękowali za podjęte już działania, inni proponowali kolejne rozwiązania.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, zaproście nas też do siebie - przyjedziemy., porozmawiamy - zachęcała poseł Katarzyna Ossos. - Czekamy na wasze propozycje Aktywizują nas one

Oto Szóstka Schetyny:
1.Wyższe płace: niższy PIT i ZUS dla wszystkich pracujących, premia za aktywność dla osób, które zarabiają mniej niż 4,5 tysiąca złotych brutto – efekt to pensja minimalna wyższa od 600 zł na rękę; równe płace kobiet i mężczyzn za tę samą pracę.

2.Wolność i demokracja: akt odnowy demokracji (jednym zbiorem ustaw usuniemy wszystko, co niekonstytucjonalne, co łamie wolność, co niepraworządne); obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów; głosowanie przez Internet; prawa kobiet, związki partnerskie (dostęp do informacji medycznej o najbliższej osobie, dziedziczenie).

3.Europejska Ochrona Zdrowia: maksymalnie 21 dni do lekarza specjalisty’ maksymalnie 60 minut oczekiwania na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym; program walki z rakiem (w 7 lat wyleczalność raka osiągnie poziom krajów Europy Zachodniej); pełen bilans zdrowotny dla osób 50 plus co pięć lat; dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa; program in vitro (przywrócony i poszerzony); szczepienia dla dzieci (darmowe, powszechne, pełen zakres); pakiet dla osób z niepełnosprawnością (turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku, leki za darmo).

4.Pomoc dla seniorów: 13. emerytura na stałe, co roku; centra rehabilitacji, domy dziennego pobytu oraz opieki; pakiet dla seniora (pomoc przy domowych naprawach, darmowa taksówka np. do przychodni, zabiegi kosmetyczne).

5.Przyjazna szkoła: uporządkowanie i uspokojenie sytuacji w szkołach; 1000 zł podwyżki dla nauczycieli; koniec z ciężkimi tornistrami i pracami domowymi (po lekcjach w szkole dziecko pod opieką nauczycieli odrobi zadania).

6.Czyste powietrze i woda: w 8 lat zredukujemy zanieczyszczenie powietrza (do poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia); do 2030 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu mieszkań i domów; do 2035 roku wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu systemowym; do 2040 roku wyeliminujemy węgiel w energetyce; zakaz sprowadzania śmieci do Polski; ograniczenie zużycia plastiku; ochrona wód, rzek i jezior; projekt Zielona Polska (sadzenie drzew na nieużytkach rolnych i w miastach).

ZOBACZ TEŻ
SPRZĘT DLA SZPITALA

ZIELONA GÓRA: Prawie dwa miliony złotych na sprzęt dla Szpit...

ZIELONA GÓRA: Nasi winiarze pokazali w Hiszpanii, co potrafi...

[b]Zobacz nasz Magazyn Informacyjny:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak można było wbić Ryśkowi taki wielki nóż w plecy? A miał być najlepszym premierem w wolnej Polsce.

N
Nietoperzanin

Obecny Prezydent Warszawy Trzaskowski PO,w trześnie przed wyborami obiecał warszawiakom,co będzie zrobione i warszawiacy zawierzyli popierając wygraną.Dzisiaj Prezydent Warszawy wycofał z powodu na brak środków finansowych.

M
Międzyrzeczanie

Schetyna liczy na wygraną i wszystkich polaków uleczy,którzy nie będą czekać w kolejkach.Pozostałe tematy,które PiS dał polakom będą też uleczone.Wierzę,że Polacy nie dadzą się nabrać na obiecanki na brak programu ze strony PO KO .

G
Gość
2019-08-11T15:52:24 02:00, Andy:

Lepiej Rydzykowi dać grube miliony... Patole siedzą w domach zamiast pracować bo jest 500 i to bez progu dochodowego... Ludzie ten system runie za 2-3 lata... Ale co Wy możecie wiedzieć o ekonomi...

Ty wiesz o ekonomi ha ha pewnie to samo co Rysiu Petru, w większości normalni ludzie biorą te 500 plus i to wszystko i tak wraca do budżetu państwa na zachodzie też są sociale płacone i też jest patologia więc nie wypisuj bzdur

Q
Qpa

Jestem spokojny o wybory.... PiS czy PO nie widzę różnicy... Dlatego przestałem chodzić na wybory!

D
Danka

Dalej kraść i pić w prywatnej winiarni za nasze podatki? DOŚĆ WASZYCH OSZUSTW ,KŁAMSTW!!! RZĄDZILIŚCIE MIELIŚCIE OKAZJE TO DAĆ NIE WOLELIŚCIE BRAĆ MILIARDY A JAK PiS DOBRAŁ SIĘ WAM DO DU..Y TO KŁAMIECIE BO PATRZYMY SIĘ WAM NA RĘCE!! GOSPODARKA RUSZA A WY CO??

SPRZEDALIŚCIE WOJEWÓDZTWO ZA UKŁADY TAK ZA UKŁADY ZYCH MÓWIŁ ZĘ WOJEWÓDZTWO DO GORZOWA I ODDAŁ ZIELONA GÓRĘ A WY CHCECIE ZLIKWIDOWAĆ ZIELONĄ GÓRĘ!!!

DLACZEGO NIE MÓWICIE ZE NOWACKA ZA UKŁAD Z PO OBIECAŁA LEKARZOM SZPITAL DLATEGO SZUM Z BAKTERIĄ ABY UPADŁ SZPITAL!! DLATEGO SZUM Z LEKAMI BO SKOŃCZYŁY SIĘ WCZASY,SAMOCHODY ZA TZ. FAŁSZYWE LEKI !!

ILE PACJENTÓW PRZEZ TO STRACIŁO ZDROWIE BO TE LEKI !!!

HIPOKRYZJA I CHAMSTWO TO WASZE IDEOLOGIE I PROGRAMY DLATEGO WAM DO RZADU PiS!!!!

K
Kubicki

Propagandowa Gazeta Lubuska. Która boij się pisać o układach i kolesiostwie GRYKO-KUBICKI. Wielki radny i przedstawiciel DZADOWSKIEGO dewelopera. Ja mieliście pisać o budnex-sie i GRYKO przed wyborami to układzik zadziałał. Guwniana gazeta.

l
lolek

Pan Sługocki podobnie jak pani Polak ma superaskie palkaty!

o
olga

Jestem ciekawa czy w tym roku wzorem poprzedniego słuchacze ostatniego koncertu Muzyka w Raju jaki odbywa się w Paradyżu będą musieli czekać dwadzieścia minut na panią Polakową, która była łaskawa się spóźnić a pan Zych Cezary deeerektor festiwalu kazał uzbroić się słuchaczom w cierpliwość "bo jeszcze nie wszyscy dojechali". Cóż za bezczelność i tupet, tym bardziej, że spóźnialska już po pierwszej części koncertu się zwinęła i odjechała. No ale kampania wyborcza samorządowa kazała się pokazać w doborowym towarzystwie:)))

G
Gość

Brakuje tylko ptasiego mleka.....;) I darmowego cateringu......

G
Gość

Ciągle obiecują. Tylko jak byli przy władzy to z obietnic nici. Wręcz przeciwnie. Wyższe podatki i podniesiony wiek emerytalny! Dlaczego teraz miało by być inaczej. Nie wierzę im już. Mój głos dawno stracili!

G
Gość

P. Polakowa a co ty robisz dla swojego regionu poza uzyczaniem swojej osoby na wielkich bilbordach. A nie zapomniałem. Karasz ludzi, którym najpierw przyznajesz dotację z UE a później za byle pierdy walisz milionowe kary. A p. Slugocki kim jest ten pan? Poza braniem pensyjki poselskiej od wielu lat nic nie wiem o jakiejkolwiek korzyści dla regionu z rąk tego pana!

G
Gość

Haha też coś. W ZG napewno wygracie. Bo to miasto komuchow z Polakową i Slugockim na czele. Nie musicie się wysilać za bardzo w tym mieście. W każdej instytucji publicznej w ZG na czele stoi ziom KO.

G
Gość

Żałosne a przez osiem lat kradli na potęgę a teraz dla ludzi coś chcą. Mam ubaw po pachy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3