Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Popularny "Lotnik" świętuje jubileusz 40-lecia istnienia

mk, kali
Jubileusz 40-lecia Lotnika - Zielona Góra 21 września 2019 (sala kolumnowa urzędu marszałkowskiego)
Jubileusz 40-lecia Lotnika - Zielona Góra 21 września 2019 (sala kolumnowa urzędu marszałkowskiego) Mariusz Kapała / GL
Popularny nie tylko w mieście, ale i regionie „Lotnik”, świętuje swoje 40-lecie. Z tej okazji w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego odbyła się uroczystość jubileuszowa, w której udział wzięli obecni, ale i dawni nauczyciele i uczniowie, przyjaciele szkoły.

„Lotnik” to Liceum Lotnicze, które powstało w 1979 roku. Placówka miała za cel przygotowanie kandydatów do „dęblińskiej szkoły orląt”. Ten lotniczy ogólniak szybko zyskał popularność i uznanie. O przyjęcie do niej ubiegali się uczniowie szkół podstawowych z całej zachodniej Polski. I szybko o zielonogórskim „Lotniku” mówiło się w środowisku wojskowym, że lepiej przygotowuje młodzież do dalszych studiów niż „Lotnik” w Dęblinie.

- Niełatwo było się dostać, ale jeszcze trudniej utrzymać. Obowiązywała dyscyplina, trzeba było mieć kondycję, by wytrzymać także fizycznie wszystkie ćwiczenia – przyznają po latach absolwenci. – Niektórzy rezygnowali i przenosili się do zwykłych ogólniaków.
To była „szkoła wysokich lotów” - 1 września 1988 patronem szkoły został kpt. pil. Eugeniusz Horbaczewski.

Rok później zmieniono Liceum Lotnicze w Wojskowe Liceum Ogólnokształcące. Było to spowodowane zmianami, jakie zachodziły wówczas w wojsku. Nie potrzeba było już wielu kandydatów do lotnictwa.

Rok 1992 przyniósł kolejne zmiany w oświacie. Minister obrony narodowej zlikwidował niemal wszystkie licea wojskowe. Zielonogórski „Lotnik” stał się IV Liceum Ogólnokształcących. Nadal jednak szkoła miała wyjątkowy charakter. A to z powodu wprowadzonego w 1995 roku systemu amerykańskiego (druga taka szkoła w Polsce). Rok szkolny podzielono na trzy okresy. Każdy z nich trwa 60 dni zajęć szkolnych. Odbywają się w grupach przedmiotowych…

- Chciałam uczyć się w tej szkole, właśnie ze względu na ten system. Bardzo mi odpowiadał. Gdybym miała jeszcze raz wybierać, pewnie bym znów postawił na IV LO – podkreśla Justyna, absolwentka.
W roku szkolnym 2002/2003 ogólniak staje się Zespołem Szkół Akademickich, w ramach którego funkcjonuje nie tylko IV LO, ale także Gimnazjum nr 10. Od tego roku szkolnego gimnazjalistów jednak już nie ma „Lotniku”, bo kolejna reforma oświaty zlikwidowała gimnazja w Polsce.

Od 2002 roku do bieżącego organem prowadzącym była osoba fizyczna, czyli dr Stefan Bulanda, twórca szkoły. Jest gotowy wniosek radnych o nadanie drowi Bulandzie honorowego obywatelstwa Zielonej Góry...

Od września bt. organem prowadzącym IV LO staje się znów miasto. W ogólniaku we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim uruchomione zostały klasy medyczne.

Zobacz również: Premiera spektaklu Faza Delta - kampania Stop Dop - Liceum nr 4 Lotnik Zielona Góra

ZOBACZ TEZ

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego odbierają powołania do odbycia zajęć praktycznych na poligonie - Zielona Góra - 13 czerwca 2019

ZIELONA GÓRA: Studenci UZ dostali powołania na... poligon. D...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska