Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Poznajcie Magdę i Ewę, mistrzynie świata w... prasowaniu

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Magdalena Syrojeszko i Ewa Michalewicz na co dzień są przyjaciółkami
Magdalena Syrojeszko i Ewa Michalewicz na co dzień są przyjaciółkami Strima Technika Szycia
Magda Syrojeszko z zielonogórskiej pralni ECO Lagoon prasuje najlepiej na świecie. - Uwielbiam prasować. To moja pasja - przyznaje mistrzyni. Talent odkryła w niej szefowa, Ewa Michalewicz.

Ewa Michalewicz otwierając pralnię Eco Lagoon na osiedlu Mazurskim w Zielonej Górze, nie miała o tym biznesie zielonego pojęcia. Na szczęście na jej drodze stanęła Magda Syrojeszko, która od 15 lat nie rozstaje się z żelazkiem i deską do prasowania. Wspólnymi siłami udało im się rozkręcić biznes. Szefowa była bardzo dumna, że ma w swojej pralni taki diament i postanowiła się nim pochwalić...

Na mistrzostwa świata w prasowaniu, które odbyły się 21 listopada, trafiły zupełnie przypadkiem.

- Znajoma oznaczyła nas na portalu społecznościowym i dopiero wtedy dowiedzieliśmy się o tym wydarzeniu. Pomyślałam, że Magda mogłaby spróbować swoich sił. Udało mi się ją namówić i poleciałyśmy do Warszawy. To był jej pierwszy lot samolotem - wspomina Ewa Michalewicz.

To jest dopiero talent!

Zielonogórska pralnia jako jedyna reprezentowała województwo lubuskie. Dziewczyny na początku konkurencję traktowały jako dobrą zabawę, jednak kiedy Magda doszła do finału, emocje zaczęły narastać. Rywalizacja nie była łatwa - uczestnicy mieli dosłownie kilka minut na wyprasowanie np. lnianej koszuli i bardzo pogiętej marynarki. Ale okazało się, że zielonogórzanka nie ma sobie równych i rozłożyła konkurencję na łopatki.

Międzynarodowe jury punkty przyznawało za szybkość, technikę i jakość wykonania.

- Nigdy bym się nie spodziewała, że mogę zająć 1. miejsce. Że w ogóle mogę cokolwiek wygrać. Nawet mi się to nie śniło - przyznaje skromnie Magda, która nadal nie może uwierzyć w swój sukces.

W nagrodę za mistrzostwo kobieta dostała 10 tys. złotych, a pralnia Eco Lagoon profesjonalny stół do prasowania o wartości 20 tys. złotych.

Z miłości do prasowania

Następnego dnia, zamiast świętować, mistrzyni pojawiła się rano w pracy. Nie dała się namówić szefowej na wolne, wiedziała, że rzeczy same się nie wyprasują.

Miłość do prasowania w Magdzie zaszczepiła babcia, która nauczyła ją posługiwać się żelazkiem, gdy miała 12 lat. Od tamtej pory jest to jej pomysł na odprężenie. Mistrzyni mówi, że gdy staje przy desce, zaczyna się relaksować. W pralni prasuje przez 12 godzin, wraca do domu i znowu prasuje. Do tego robi to doskonale.

- Prasowanie to przede wszystkim jej ogromna pasja. Pewnie dlatego tak świetnie jej to wychodzi. Nasze klientki mówią, że jak Magda wyprasuje, to mucha nie siada! Jestem bardzo dumna, że mam taką pracownicę. To prawdziwy skarb. Po tylu latach ciężkiej pracy zwycięstwo należało jej się jak nikomu innemu - przyznaje Ewa Michalewicz, właścicielka pralni.

ZOBACZ TEŻ:

Wioleta Haręźlak wyprasowała panu Bolesławowi 3 białe koszule. Ubrana była w biały czepek i fartuszek, niczym prawdziwa pokojówka!

ZIELONA GÓRA. Wioleta Haręźlak ubrana w strój pokojówki pras...

Black Friday to dzień, w którym sklepy kuszą nas promocjami. W wielu popularnych sieciówkach tego dnia musimy się przygotować na tłumy klientów i kolejki przy kasach. Okazuje się, że historia zatoczyła koło. Kolejki przed polskimi sklepami były też kilkadziesiąt lat temu, choć ich przyczyny były zupełnie inne. Cofnijmy się w czasie do lat PRL-u. Wtedy w polskich sklepach było zdecydowanie mniej towaru, niż na Zachodzie. Często brakowało artykułów pierwszej potrzeby. Żywność i inne produkty kupowano na kartki. To dlatego przed sklepami bardzo często tworzyły się ogromne kolejki, w których stać trzeba było całymi godzinami. Powstawały nawet tzw. komitety kolejkowe.Wielu Czytelników patrząc na to, co dzieje się w sklepach w Blach Friday z uśmiechem wspomni lata komuny, choć wówczas mało komu było do śmiechu. Zobacz archiwalne zdjęcia, na których widać, jak przed laty wyglądały zakupy w Polsce. Fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz też wideo: Noc Muzeów w Muzeum PRL

Kiedyś Black Friday był codziennie. Ogromne kolejki w sklepa...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska