Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Przychodnia zdrowia jak marzenie, tylko lekarza brak. Czym kusi oferta?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
- Chętnych do zapisania się do lekarza rodzinnego u nas nie brakuje, więc nie martwię się, że zabraknie tutaj pacjentów - mówi, stojąc przed nową przychodnią, sołtys Ochli i rada dzielnicy Nowe Miasto Dorota Bojar
- Chętnych do zapisania się do lekarza rodzinnego u nas nie brakuje, więc nie martwię się, że zabraknie tutaj pacjentów - mówi, stojąc przed nową przychodnią, sołtys Ochli i rada dzielnicy Nowe Miasto Dorota Bojar Mariusz Kapała / GL
Dorota Bojar wierzy, że spełni się marzenie mieszkańców Zielonej Góry Ochli o ośrodku zdrowia. Wszystko jest gotowe. Nowoczesny budynek wystarczy podłączyć do kanalizacji i już można prowadzić działalność. Problemem jest brak lekarza. Choć magnesem ma być też obniżona opłata za wynajem.

Sołtys Zielonej Góry Ochli, a jednocześnie radna dzielnicy Nowe Miasta, Dorota Bojar, przypomina, że o ośrodku zdrowia mieszkańcy marzyli od kilkunastu lat. Problemem zawsze były pieniądze na budowę nowego obiektu. Szansa na zrealizowanie oczekiwań pojawiła się w momencie połączenia miasta z gminą. Sołectwa w ramach bonusu połączeniowego otrzymały do dyspozycji swoje fundusze. Mieszkańcy Ochli na zebraniu przegłosowali, że część pieniędzy chcą przeznaczyć na przychodnię zdrowia.

- Chętnych do zapisania się do lekarza rodzinnego u nas nie brakuje, więc nie martwię się, że zabraknie tutaj pacjentów - mówi, stojąc przed nową przychodnią, sołtys Ochli i rada dzielnicy Nowe Miasto Dorota Bojar

Zielona Góra. Przychodnia zdrowia jak marzenie, tylko lekarz...

Zielona Góra Ochla: Przychodnia zdrowia cieszy mieszkańców

- Ale się ucieszyliśmy z tego powodu! Tutaj mieszka wiele starych osób. Nie mają samochodów, a dojazd do centrum miasta autobusem sprawia im kłopot. Sołectwo się rozbudowuje, wciąż pojawiają się nowi mieszkańcy. Młodzi, z małymi dziećmi, też byłoby im wygodniej mieć lekarza na miejscu niż dojeżdżać kilkanaście kilometrów – zauważa pani Iwona.
- Ta nasza przychodnia ma służyć nie tylko Ochli (a mieszka tu już 2,3 tys. osób), ale także sołectwom: Kiełpin, Jeleniów, Jarogniewice – dodaje pan Tomasz. – Zielona Góra, pod względem powierzchni, to szóste miasto w Polsce. Odległości są naprawdę spore.

Jak dodaje pani sołtys, wielu nowych mieszkańców mówi, że wybrało właśnie Ochlę na miejsce swojego nowego domu, ze względu na budowaną przychodnię.

- Nie martwię się więc o to, że lekarz rodzinny nie będzie miał tu pacjentów – podkreśla Dorota Bojar.
Ośrodek zdrowia za 2,3 mln zł wygląda imponująco. Są zagwarantowane pieniądze na wyposażenie gabinetów i innych pomieszczeń.

Zielona Góra Ochla: Trzy gabinety do dyspozycji

Są tu trzy gabinety lekarskie, w tym jeden większy z wydzielonym pokojem do badań, dostępem do toalety i przebieralni. Mogłaby tu być prowadzona rehabilitacja czy pracować ginekolog.

- Oczywiście nam najbardziej zależy na lekarzu pierwszego kontaktu, na pediatrze – podkreśla Dorota Bojar. – Mimo że dwa przetargi nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, bo nie wpłynęła żadna oferta, to liczymy, że tym razem wszystko dobrze się ułoży. Zwłaszcza że oferta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Prezydent Janusz Kubicki obniżył kwotę za dzierżawę do 1,5 tys. zł brutto. Przecież tu są trzy gabinety, więc można także prowadzić komercyjne usługi. Diabetolog, kardiolog, dietetyk, masaże… Wachlarz możliwości jest duży. A przecież i wśród mieszkańców Ochli są lekarze i osoby związane z medycyną.

Dodajmy, że w przychodni blisko 70-metrowa poczekalnia, pięć toalet, pomieszczenia, które można wykorzystać na laboratoria czy pokoje socjalne. Jest kotłownia.

Pomieszczenia będą wyposażone w wentylację mechaniczną, zapewniającą odpowiednią wymianę powietrza. Posadzki i ściany mają łatwo zmywalne powłoki. W gabinetach są umywalki, miejsce na małą lodówkę czy sterylizator niskotemperaturowy.
- Mamy na miejscu też aptekę, więc z realizacją recept nie będzie problemu – zauważa Dorota Bojar i wierzy, że już wkrótce starania mieszkańców zakończą się sukcesem.

Zobacz też:

Dwie kobiety z koronawirusem urodziły dzieci w szpitalu w Sulechowie. Mamy i dzieci czują się dobrze!

Dwie kobiety z koronawirusem urodziły dzieci w szpitalu w Su...

ZAKAŻONE KOBIETY URODZIŁY POCIECHY

WIDEO: Rozmowa z doktorem hab. Rafałem Rzepką, prof. UZ, ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Sulechowie który przyjął poród od dwóch pacjentek zarażonych koronawirusem

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska