MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Radny apeluje o poszerzenie miejskiej strefy taxi. Taksówkarze mówią "nie" i zapowiadają protest

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto znacznie więcej płacą za kursy z i do Zielonej Góry.
Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto znacznie więcej płacą za kursy z i do Zielonej Góry. Mariusz Kapała
Mieszkańcy okolicznych sołectw od 5 lat mieszkają w Zielonej Górze, jednak za taksówki muszą zapłacić o wiele więcej, niż zielonogórzanie. Radny apeluje o poszerzenie miejskiej strefy, a taksówkarze zapowiadają protest.

W 2015 roku doszło do połączenia Zielonej Góry z gminą wiejską, w wyniku czego utworzono tzw. dzielnicę Nowe Miasto. Mieszkańcy chwalą sobie zmiany, jakie zaszły przez te 5 lat. Z funduszu połączeniowego wyremontowano drogi i wykonano wiele inwestycji. Dużym plusem jest również zwiększona liczba połączeń autobusów - komunikacja miejska dojeżdża teraz do wszystkich sołectw. Tylko jedna rzecz sprawia, że ludzie z Nowego Miasta nie czują się jeszcze w pełni zielonogórzanami – za taksówkę do domu płacą jak za zboże.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za poszerzeniem miejskiej strefy taxi?

- Proszę sobie wyobrazić: właśnie dowiedziałem się, że muszę pilnie coś załatwić. Nie mogę czekać na autobus miejski, więc zamawiam taksówkę. Dojeżdżam do centrum miasta i… muszę zapłacić 50 złotych. A ktoś inny jadąc z osiedla Pomorskiego na Zacisze pokonuje mniej więcej taką samą trasę i płaci 20 złotych. To kpina! – tłumaczy nam 57-letni Dariusz, mieszkaniec Drzonkowa.

Czekają nas zmiany?

Opłatami za taksówki od lat interesuje się Mariusz Rosik. Pierwszą interpelację w tej sprawie złożył w 2016 roku, w wyniku czego odbyło się spotkanie w urzędzie miasta z przedstawicielami kilku korporacji. Ustalono wtedy, że mają oni odnieść się do propozycji poszerzenia miejskiej strefy taxi i umieścić na taksówkach oznaczenia z informacją, ile kosztuje przejechanie 1 kilometra.

- Od spotkania miną 3 lata, a odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Dlatego proszę Pana Prezydenta Janusza Kubickiego i Radnych Miasta Zielona Góra, aby z dniem 1 stycznia 2020 roku włączyć do miejskiej strefy taxi sołectwa: Przylep, Łężyca z os. Czarkowo, Racula, Drzonków, Stary Kisielin, Nowy Kisielin wraz ze strefą gospodarczą i parkiem technologicznym – czytamy w interpelacji.

Mariusz Rosik tłumaczy, że mieszkańcy sołectw uważają, że są gorzej traktowani niż pozostali zielonogórzanie. – Mieszkają praktycznie w samej Zielonej Górze, a za taryfę płacą jakby byli z innej miejscowości – wyjaśnia radny. – Wychodzimy z założenia, że jak będzie taniej, to będzie więcej kursów. Więc korporacje nie stracą na tym, a wręcz przeciwnie, powinny zarobić – dodaje. Na następnej sesji rady miasta M. Rosik przedstawi gotową ustawę.

Taksówkarze mówią stanowcze ,,NIE”

Przeciwnego zdania są taksówkarze, z którymi rozmawialiśmy na postoju przy dworcu PKP. Mężczyźni zgodnie przyznają, że takie zmiany jeszcze bardziej pogorszą ich sytuację.

- Pozabierano nam postoje, np. przy ul. Westerplatte. Brakuje toalet. Wciąż wprowadzane są nowe zniżki dla klientów, a teraz jeszcze poszerzenie strefy. Nikt z nami tego nie konsultuje, wszystko odbywa się za naszymi plecami! – tłumaczą zielonogórscy kierowcy i dodają, że jeśli pomysł wejdzie w życie, to będą strajkować.

- Nie będziemy jeździć za takie pieniądze. Bardziej opłacalne będą krótkie kursy. Jeśli poszerzą strefę, to nasz włodarz miasta sam będzie woził ludzi. Nikt nie patrzy na to, że jak pojadę na kurs np. do Drzonkowa, to będę musiał jeszcze stamtąd wrócić na postój. A za to już mi nikt nie zapłaci – mówi taksówkarz znany w tym środowisku pod ksywką ,,Gajowy”, który od 30 lat pracuje w zawodzie.

PRZECZYTAJ TEŻ:
ZIELONA GÓRA. BATOREGO, RZEŹNICZAKA, ZAMOYSKIEGO - NIEBEZPIECZNE SKRZYŻOWANIE. MIESZKAŃCY APELUJĄ O ZMIANY
NOWY ROZKŁAD POCIĄGÓW DLA LUBUSKIEGO. ZOBACZ CO SIĘ ZMIENI DLA MIESZKAŃCÓW

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska