MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Remont mostu w Cigacicach. "Teraz rozpocznie się piaskowanie"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała / GL
Od pewnego czasu regularnie informujemy naszych Czytelników o postępach prac przy starym moście w Cigacicach. Modernizacja przeprawy jest bardzo ważna dla mieszkańców regionu, bez nie niej okoliczne miejscowości mają utrudnione połączenie z Zieloną Górą. Czy na placu budowy napotkano jakieś przeszkody?

Remont mostu w Cigacicach

Przypomnijmy, mieszkańcy Cigacic i okolicy z zadowoleniem przyjęli na koniec stycznia informację, że zakończył się przetarg, który wyłonił głównego wykonawcę modernizacji starej przeprawy – ma się tym zająć wrocławskie konsorcjum składające się z dwóch firm. Inwestycja ma się zamknąć w kwocie 12 mln zł, prace budowlane rozpoczęły się już na dobre.

- Na razie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Stara nawierzchnia jezdni została już zdjęta. Obecnie robotnicy zajmują się przęsłami mostu a za chwilę zacznie się piaskowanie – informuje nas Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu. Czy to oznacza, że mieszkańcy nie muszą się już niczym martwić?

Stara nawierzchnia jezdni została już zdjęta. Obecnie robotnicy zajmują się przęsłami mostu a za chwilę zacznie się piaskowanie.

- W trakcie takich dużych inwestycji zawsze pojawiają się, jakieś niespodziewane trudności, na razie nie było to nic, z czym na bieżąco byśmy sobie nie poradzili. Mam nadzieję, że tak już zostanie – przekonuje Andrasiak. Czy do starostwa zgłaszali się w ostatnim czasie rolnicy, którzy wcześniej skarżyli się na brak możliwości przejazdu na drugą stronę Odry maszynami rolniczymi?

– Nie mamy żadnych sygnałów od rolników. Tym osobom od początku zależało, żeby jasno określić, w jakich ramach czasowych będzie odbywał się remont (ma zakończyć się do listopada 2021 roku – przyp. red.), aby wiedzieli czy obsiewać swoje pola czy nie. My dokładnie o tym informowaliśmy, więc myślę, że nie ma z tym problemu – przekonuje Andriasiak. I dodaje, że w tej kwestii od początku chodziło o znalezienie kompromisowych rozwiązań. – Rolnicy po obu stronach Odry, jeśli nie mogą dostać się na drugą stronę rzeki, mogą sobie wzajemnie pomagać – przekonuje.

Prace budowlane atrakcją dla mieszkańców?

Prace z uwagą śledzi również Zbigniew Trompa, radny Sulechowa, który wcześniej stanął na czele komitetu protestacyjnego mieszkańców, którzy domagali się remontu.

– Byłem już na placu budowy i wszystko oglądałem osobiście. Na razie świetnie to wygląda, nie słyszałem o żadnych problemach. Jeśli tak dalej pójdzie to może przeprawa zostanie wyremontowana nawet przed czasem – zastanawia się Trompa.

Stary most stał się obecnie celem pieszych i rowerowych wycieczek z obu stron rzeki.

Radny twierdzi również, że modernizacja przyciąga okolicznych mieszkańców. – Stary most stał się obecnie celem pieszych i rowerowych wycieczek z obu stron rzeki. Zarówno mieszkańcy Cigacic, jak i inne osoby, chcą zobaczyć z bliska, jak to wygląda. Można powiedzieć, że to obecnie swego rodzaju atrakcja turystyczna – zauważa nasz rozmówca.

Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała / GL

Historia mostu w Cigacicach

Stary most w Cigacicach został otwarty 29 kwietnia 1925 r. Powstał w Zakładzie Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. w Zielonej Górze. Jego historia bywała burzliwa. W 25 stycznia 1945 r. jedno z przęseł mostu zostało wysadzone przez niemieckie wojska, które chciały zatrzymać rosyjskie czołgi na linii Odry. Zniszczenie zostały naprawione w latach 50. ubiegłego wieku.

W ostatnich latach przeprawa ulegała stopniowej degradacji aż w końcu władze Zielonej Góry nie miały innego wyjścia, jak ograniczyć możliwość przejazdu przez most dla cięższych pojazdów. Warto wiedzieć, że od czasu połączenia miasta z gminą to właśnie zielonogórski magistrat odpowiada za administrację i opiekę nad starą przeprawą w Cigacicach.

Wideo: Blisko 100 osób wzięło udział w proteście na tak zwanym starym moście w Cigacicach niedaleko Zielonej Góry. Mieszkańcy domagają się remontu przeprawy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska