Zielona Góra. Remont mostu w Cigacicach. "Teraz rozpocznie się piaskowanie"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała / GL
Udostępnij:
Od pewnego czasu regularnie informujemy naszych Czytelników o postępach prac przy starym moście w Cigacicach. Modernizacja przeprawy jest bardzo ważna dla mieszkańców regionu, bez nie niej okoliczne miejscowości mają utrudnione połączenie z Zieloną Górą. Czy na placu budowy napotkano jakieś przeszkody?

Remont mostu w Cigacicach

Przypomnijmy, mieszkańcy Cigacic i okolicy z zadowoleniem przyjęli na koniec stycznia informację, że zakończył się przetarg, który wyłonił głównego wykonawcę modernizacji starej przeprawy – ma się tym zająć wrocławskie konsorcjum składające się z dwóch firm. Inwestycja ma się zamknąć w kwocie 12 mln zł, prace budowlane rozpoczęły się już na dobre.

- Na razie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Stara nawierzchnia jezdni została już zdjęta. Obecnie robotnicy zajmują się przęsłami mostu a za chwilę zacznie się piaskowanie – informuje nas Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu. Czy to oznacza, że mieszkańcy nie muszą się już niczym martwić?

Stara nawierzchnia jezdni została już zdjęta. Obecnie robotnicy zajmują się przęsłami mostu a za chwilę zacznie się piaskowanie.

- W trakcie takich dużych inwestycji zawsze pojawiają się, jakieś niespodziewane trudności, na razie nie było to nic, z czym na bieżąco byśmy sobie nie poradzili. Mam nadzieję, że tak już zostanie – przekonuje Andrasiak. Czy do starostwa zgłaszali się w ostatnim czasie rolnicy, którzy wcześniej skarżyli się na brak możliwości przejazdu na drugą stronę Odry maszynami rolniczymi?

– Nie mamy żadnych sygnałów od rolników. Tym osobom od początku zależało, żeby jasno określić, w jakich ramach czasowych będzie odbywał się remont (ma zakończyć się do listopada 2021 roku – przyp. red.), aby wiedzieli czy obsiewać swoje pola czy nie. My dokładnie o tym informowaliśmy, więc myślę, że nie ma z tym problemu – przekonuje Andriasiak. I dodaje, że w tej kwestii od początku chodziło o znalezienie kompromisowych rozwiązań. – Rolnicy po obu stronach Odry, jeśli nie mogą dostać się na drugą stronę rzeki, mogą sobie wzajemnie pomagać – przekonuje.

Prace budowlane atrakcją dla mieszkańców?

Prace z uwagą śledzi również Zbigniew Trompa, radny Sulechowa, który wcześniej stanął na czele komitetu protestacyjnego mieszkańców, którzy domagali się remontu.

– Byłem już na placu budowy i wszystko oglądałem osobiście. Na razie świetnie to wygląda, nie słyszałem o żadnych problemach. Jeśli tak dalej pójdzie to może przeprawa zostanie wyremontowana nawet przed czasem – zastanawia się Trompa.

Stary most stał się obecnie celem pieszych i rowerowych wycieczek z obu stron rzeki.

Radny twierdzi również, że modernizacja przyciąga okolicznych mieszkańców. – Stary most stał się obecnie celem pieszych i rowerowych wycieczek z obu stron rzeki. Zarówno mieszkańcy Cigacic, jak i inne osoby, chcą zobaczyć z bliska, jak to wygląda. Można powiedzieć, że to obecnie swego rodzaju atrakcja turystyczna – zauważa nasz rozmówca.

Remont starego mostu w Cigacicach
Remont starego mostu w Cigacicach Mariusz Kapała / GL

Historia mostu w Cigacicach

Stary most w Cigacicach został otwarty 29 kwietnia 1925 r. Powstał w Zakładzie Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. w Zielonej Górze. Jego historia bywała burzliwa. W 25 stycznia 1945 r. jedno z przęseł mostu zostało wysadzone przez niemieckie wojska, które chciały zatrzymać rosyjskie czołgi na linii Odry. Zniszczenie zostały naprawione w latach 50. ubiegłego wieku.

W ostatnich latach przeprawa ulegała stopniowej degradacji aż w końcu władze Zielonej Góry nie miały innego wyjścia, jak ograniczyć możliwość przejazdu przez most dla cięższych pojazdów. Warto wiedzieć, że od czasu połączenia miasta z gminą to właśnie zielonogórski magistrat odpowiada za administrację i opiekę nad starą przeprawą w Cigacicach.

Wideo: Blisko 100 osób wzięło udział w proteście na tak zwanym starym moście w Cigacicach niedaleko Zielonej Góry. Mieszkańcy domagają się remontu przeprawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rober

DOBRE DZIENNIKARSTWO JEST W CENIE

CIGACICE SA DRODZY PAŃSTWO W GMINIE SULECHÓW

WIEC CZEMU JEST NAPISANE ZIELONA GÓRA ???

GMINA SULECHÓW - CIGACICE REMONT MOSTU ....O KTÓRE MIESZKAŃCY CIGACIC WALCZYLI ....ZG zależy jedynie na dotarciu do portu którego i tak nie ratowała

Dodaj ogłoszenie