Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. RIO unieważnia uchwałę lubuskiego sejmiku. Co to oznacza dla województwa?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Konferencja w urzędzie marszałkowskim poświęcona m.in. decyzji RIO
Konferencja w urzędzie marszałkowskim poświęcona m.in. decyzji RIO Maciej Dobrowolski
28 września kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze stwierdziło nieważność uchwały sejmiku województwa lubuskiego dotyczącej nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium za wykonanie budżetu. - Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że jest ona bezprawna - twierdzi marszałek Elżbieta Polak. – Ktoś nie potrafi pogodzić się z porażką – ripostuje Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku.

Brak absolutorium i wotum zaufania

Na sesji sejmiku, 24 sierpnia, zarząd województwa lubuskiego nie uzyskał bezwzględnej większości przy głosowaniu nad wotum zaufania oraz wykonaniem budżetu w 2019 roku. Ma to poważne konsekwencje, bo jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

Do takiego głosowania jednak na razie jeszcze nie doszło. Tymczasem, w ostatnich dniach, głos w tej sprawie zabrało RIO, które stwierdziło nieważność uchwały sejmiku województwa lubuskiego dotyczącej nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium. Co warto zaznaczyć, uchwała RIO nie wpływa na sytuację polityczną w sejmiku, bowiem zarząd wciąż może zostać odwołany z powodu braku wotum zaufania. Jak sprawę komentują lubuscy politycy?

Marszałek Polak: Precedens w skali kraju!

- Myślę, że to jest precedens w skali kraju, ja nie znam takiego przypadku – twierdzi marszałek Elżbieta Polak. - Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że jest ona bezprawna (uchwała sejmiku – przyp. red.), ponieważ decyzja w sprawie absolutorium musi być bezwzględnie skutkiem wykonania budżetu. Budżet województwa został wykonany prawidłowo zarówno po stronie dochodów, jak i po stronie wydatków. Uchwała budżetowa uzyskała pozytywną opinię RIO, niezależnego biegłego rewidenta i wszystkich komisji sejmikowych – tłumaczy Polak. I dodaje, że w ramach prowadzonego postępowania inspektorzy RIO skrupulatnie skontrolowali wszystkie dokumenty.

- Jest to ocena finansowa, a nie polityczna, a jednak ta ocena w sejmiku wykroczyła poza ramy finansowe. Nad absolutorium nie było żadnej debaty. Radni nie skierowali żadnych pytań i wniosków i uwag do zarządu województwa, co do realizacji budżetu za 2019 rok – przekonuje Polak. - Nikt z kolegium nie miał wątpliwości co do tego, że radni nie mogli podjąć takiej uchwały, ponieważ budżet był wykonany prawidłowo.

O nieważności decyzji radnych przekonany jest także poseł Waldemar Sługocki. – Stworzono akt, który w żaden sposób nie koresponduje z rzeczywistością – przekonuje szef lubuskich struktur Koalicji Obywatelskiej. – Jest mi przykro, bo myślałem, że sejmik województwa to ciało, które jest kompetentne i dojrzałe. Dzisiaj jednak pojawiły się takie osoby, które nie myślą specjalnie o interesach Lubuszan i naszego regionu, ale o swoich partykularnych grach i zabawach – dodaje Sługocki.

Przewodnicząca Haręźlak: Chcieliśmy znaleźć porozumienie

W tym kontekście warto przypomnieć, że po tym jak, radni sejmiku nie udzielili absolutorium oraz wotum zaufania, politycy KO oraz sama marszałek Polak, kierowali wiele zarzutów wobec radnych Samorządowego Lubuskiego. Wcześniej wchodzili oni w skład klubów tworzących obecną koalicję rządzącą w województwie. Jak oni sami odnoszą się do sprawy?

- Wielokrotnie próbowaliśmy znaleźć porozumienie z obecnym zarządem województwa. Liczyliśmy na konkretne rozmowy, aby zacząć traktować radnych sejmiku poważnie, a nie tylko, jako maszynki do głosowania. Niestety, zamiast tego byliśmy jedynie szykanowani i obrażani przez polityków KO – twierdzi Wioleta Haręźlak, przewodnicząca sejmiku. – Teraz wygląda na to, że ktoś nie potrafi pogodzić się z porażką i szuka wymówek – dodaje.

- Każdy normalny i mądry człowiek przyjąłby to pokorą i zastanowieniem – komentuje na Facebooku sytuację w sejmiku radna Beata Kulczycka. - Samorządowe Lubuskie nie zgadza się na formę i prowadzenie spraw ważnych dla mieszkańców regionu i wstrzymując się od głosu w sprawie wotum zaufania i absolutorium pokazało żółta kartkę.

Politycy KO wielokrotnie wskazywali na Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry, jako politycznego patrona radnych SL. Jak on odnosi się do decyzji RIO? – Skoro Izba uznała uchwałę radnych za nieważną to może nie potrzeba w przyszłości w ogóle głosować nad absolutorium tylko zdać się na decyzję RIO. To chyba niepotrzebne, przecież i tak zawsze można unieważnić uchwałę radnych – ironizuje Kubicki. – Jestem prezydentem miasta od wielu lat. Też kiedyś nie otrzymałem absolutorium. Trzeba umieć przyjąć to ze spokojem, z godnością a potem wyciągnąć z tego pewne wnioski.

Wideo: Spotkanie wicemarszałka województwa lubuskiego z Anną Puławską i Olgą Michałkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska