Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: rozmowa z Bożeną Ronowicz, szefową zielonogórskiego oddziału KRUS

Janusz Życzkowski
Bożena Ronowicz, dyrektorka oddziału regionalnego KRUS w Zielonej Górze.
Bożena Ronowicz, dyrektorka oddziału regionalnego KRUS w Zielonej Górze. archiwum GL
Z dyrektor zielonogórskiego oddziału KRUS rozmawia Janusz Życzkowski

Spotykamy się by przekazać dobre informacje dla lubuskich rolników. Znowelizowano ustawę o rolniczych ubezpieczeniach społecznych i zasad przyznawania emerytur. Wiemy, że od lat walczyła o to rolnicza Solidarność…
Tak, ale główna zasługa jest po stronie Prawa i Sprawiedliwości, a w szczególności wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, którego ogromna determinacja, konsekwencja we wprowadzaniu zmian, doprowadziła do tego, że nowelizacja zmieniająca ustawę o ubezpieczeniu rolniczym została wprowadzona w życie.

Co nowe regulacje dają rolnikom?
Zmieniają się zasady przechodzenia na emeryturę. Dotychczas rolnik, lub rolniczka, którzy ukończyli 65 i 60 lat, a także byli minimum 25 lat. ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz po zdaniu gospodarstwa rolnego, mogli przejść na emeryturę. Dziś ten trzeci warunek odpada. Pozostają tylko dwa podstawowe dotyczące wieku i czasu ubezpieczenia w Kasie. One nie uległy zmianie. Wiek emerytalny jest zresztą wiekiem powszechnym, również dotyczy to ubezpieczonych w ZUS. Natomiast od teraz rolnicy nie muszą przekazywać gospodarstwa rolnego następcy czy sprzedawać, a mogą je sobie zostawić.

Trzeba przyznać, że dotychczasowe zasady były kuriozalne i obciążające rolników, którzy czuli się związani z ziemią, a po latach gospodarzenia na niej musieli nagle ją zostawić.
To było wieloletnią niesprawiedliwością. Wcześniej również, za tzw. rentę starczą rolnicy przekazywali państwu gospodarstwo rolne. Wtedy skupiano grunty dla pegeerów. Dziś to co pozostało po gospodarstwach państwowych rolnicy przejmują. Dotychczasowe regulacje były wielką niesprawiedliwością. Przecież przedsiębiorca prowadzący swoją firmę w momencie przejścia na emeryturę, nie musi jej oddawać czy sprzedawać. Jeżeli mu zdrowie dopisuje, może ją dalej prowadzić. Rolnicy nie mieli wyboru. Tutaj była ewidentna niesprawiedliwość. Tym bardziej, że związanie z ziemią, z gospodarstwem rolnym, jest u rolników ogromne. Ta niesprawiedliwość, dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości została wykluczona.

Odrębna kwestia to zmiany w jaki sposób naliczana jest rolnicza emerytura.
Poszerzył się katalog osób, które są objęte ubezpieczeniem, nawet kiedy są objęte innym ubezpieczeniem. Mowa tu o służbie wojskowej odbywanej przed 1999 r., ale także chodzi o osoby, które zostały objęte ubezpieczeniem z tytułu pobierania stypendium szkoleniowego czy też osoby, którym wypłacane było świadczenie integracyjne. Te osoby w dalszym ciągu, mimo objęcia innym ubezpieczeniem, pozostają w Kasie. To ważne, bo okres ubezpieczenia jest bardzo sztywny. Oprócz ustawowego wieku, musi być wykazane 25 lat, żeby uzyskać emeryturę. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mamy prawo do krótszych okresów, czas ubezpieczenia nie decyduje o przyznaniu emerytury, ale o jej wysokości. W KRUS jest inaczej i trzeba o tym pamiętać.

Wiemy, że skończyło się vacatio legis dla nowelizacji, ale jeden artykuł wejdzie w życie dopiero na początku 2023 r.
Chodzi o art. 64 i dotyczy spraw związanych z rehabilitacją rolników. Tu też są potężne zmiany. Bardzo pożądana nowelizacja dotyczy umożliwienia rehabilitacji rolnikom emerytom. Środowisko rolnicze tak samo jak inni starzeje się i w związku z tym jest potrzeba rehabilitacji dla tych osób.

Czy to oznacza, że wcześniej takiego zapisu nie było?
Nie było. Skorzystać z rehabilitacji mogli tylko czynni rolnicy. W tej chwili taka możliwość jest stworzona. Rolnicy emeryci będą mogli skorzystać ze świadczeń, które oferuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zmiana dotyczy również dzieci i tego, by ze względu na wiek, lub stan zdrowia dziecka, mógł do sanatorium pojechać opiekun prawny. Dotychczas dzieci musiały jechać same. W tej chwili możliwość wspólnego wyjazdu jest dana. Świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci są długie, bo wynoszą 3 tyg. więc dziecko kilkuletnie raczej samo nie pojedzie. Teraz to się zmieni.

Gdzie znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zmian?
Cały czas prowadzimy kampanię informacyjną skierowaną do rolników. Mówimy o tym w mediach, pełna informacja jest dostępna w naszych placówkach terenowych i na stronach internetowych KRUS.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska