Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Rusza budowa archiwum

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Tak będzie wyglądać siedziba nowego archiwum (wizualizacja - IDS Maciej Panek)
Tak będzie wyglądać siedziba nowego archiwum (wizualizacja - IDS Maciej Panek)
Coraz więcej osób szuka swoich korzeni w archiwum. Pewnie ucieszy ich fakt, że dzięki nowej siedzibie skany akt będą mogli dostać do domu. Jutro uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy obiekt.

- Czy była pani w archiwum państwowym? - pytamy na deptaku Iwonę Gargyś, która spaceruje ze swoją pięcioletnią córeczką Natalią.

- Nie, ale myślałam, żeby tam zajrzeć. Dwa lata temu moja rodzina zorganizowała zjazd. Pomyśleliśmy, że na następny przygotujemy publikację o naszej familii - opowiada. - Nie wiem tylko, czy każdy może korzystać z zasobów archiwum, czy trzeba spełniać jakieś warunki.

Pani Iwona przyznaje też, gdyby archiwum było w mieście, pewnie szybciej by do niego dotarła.

Absolwent historii Marek Harejczak wiele razy jeździł do Starego Kisielina. - Mamy bardzo ciekawe zasoby. Nie tylko osoby zainteresowane historią mogą dużo skorzystać - podkreśla. - Ale za każdym razem była to wyprawa. Zazdroszczę moim młodszym kolegom, że teraz będą mieli archiwum pod ręką. I w każdej chwili do niego zajrzą. Obserwuję, co dzieje się na placu budowy obok akademika Wcześniak.

Także licealista Mateusz Moryc uważa, że dzięki nowej siedzibie na pewno więcej osób odwiedzi placówkę.

Jak przyznaje dyrektor Archiwum Państwowego dr Tadeusz Dzwonkowski, zainteresowanie starymi dokumentami z roku na rok wzrasta. Informacji o swoich przodkach szukają już nie tylko Niemcy. Co roku do pracowni przychodzi ponad tysiąc osób. Cztery tysiące pisze pisma z prośbą o wyszukanie różnych informacji.

- Chcemy coraz więcej wiedzieć o swoich rodzinach. Nie tylko uczniowie wykonują drzewa genealogiczne. Interesują nas historie miejscowości, kamienic, w których mieszkamy itd. - przyznaje dyrektor.

Nie ma więc co się dziwić, że osób zadowolonych z nowej inwestycji w mieście jest wielu. Choć nie będzie ich na jutrzejszej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przy al. Wojska Polskiego (o godz.13.00). Za to nie zabraknie dra Andrzeja Biernata, pełniącego obowiązki naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, przedstawicieli ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, profesorów UZ, parlamentarzystów.

Po ponad pół wieku archiwum przeprowadzi się do jednego obiektu. Obecnie znajduje się w Starym Kisielinie, Wilkanowie i Żarach. Dzięki inwestycji zmniejszą się koszty utrzymania (teraz do ogrzania jest 5,5 tys. mkw.), poprawią warunki przechowywania zbiorów, pracy oraz korzystania z zasobów.

Działkę pod budowę nowej siedziby - o powierzchni 2.200 mkw. - nieodpłatnie przekazał uniwersytet. W obiekcie będzie dwa razy więcej miejsca na magazyn, choć sam budynek ma być mniejszy od obecnych. Warto pamiętać, że archiwum przechowuje dziś blisko 6 km akt z lat 1303-2006.

Projekt nowej siedziby wykonała firma za Szczecina IDS Maciej Panek. Obiekt będzie bardzo nowoczesny, a zdigitalizowane zbiory dostępne będą przez internet. - Czytelnicy dostaną też nowoczesną pracownię ułatwiająca przeszukiwanie zbiorów i uzyskiwanie kopii cyfrowych, które zaraz będzie można sobie nagrać - zapewnia T. Dzwonkowski. Dzięki nowoczesnym technologiom archiwa będzie można przechowywać w odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza.

Wykonawcą nowej siedziby jest zielonogórska firma San-Bud, która zbuduje archiwum za 8,6 mln zł. Dzięki przetargowi udało się sporo pieniędzy zaoszczędzić. Zakończenie prac - wrzesień 2013 roku. Koszt całej inwestycji zaplanowano na 16,5 mln złotych.

Czytaj też: W Zielonej Górze za 13,5 mln powstanie archiwum

 

JAK KORZYSTAĆ Z ARCHIWUM

* z zasobów może - bezpłatnie - korzystać każdy osobiście

* dobrze mieć dowód przy sobie, ale to nie jest obowiązek

* najpierw trzeba wypisać wniosek (jakie akta są potrzebne, do czego służą i podać dane osobowe)

* wniosek można też pobrać ze strony internetowej

* po wypełnieniu rewersu zgłoszenie jest niemal automatycznie realizowane

* pomocne dla korzystających mogą być: informator o zasobie, inwentarze zespołów, bazy danych

* archiwum wyszukuje odpłatnie informacje dotyczące m.in. genealogii, poświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, spraw własnościowych

 

Czytaj też: W Gorzowie powstanie nowe Archiwum Państwowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska