- Wreszcie! - mówią studenci na widok ogrodzenia, które zwiastuje rozpoczęcie budowy Biblioteki Uniwersyteckiej. Ma być gotowa za półtora roku. I służyć nie tylko żakom, lecz wszystkim mieszkańcom.

Eugeniusz Wyrwa zamyka ogrodzenie między budynkiem głównym UZ przy al. Wojska Polskiego a dawnym zakładem komunikacji językowej. To tu stanie oczekiwana od 10 lat biblioteka.

- No wreszcie studenci doczekali się tej chwili. Obiecanki cacanki trwały zbyt długo, zmieniali się ministrowie, marszałkowie. Wszyscy ściemniali, że pomogą i na słowach się skończyło - mówi Piotr Nowaczyk, absolwent dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, która to ogłosiła konkurs na projekt biblioteki.Teren pod budowę przygotowany. Choć trzeba będzie wyciąć kilka drzew samosiejek. I w zamian posadzić nowe. Ba, zniknie też parterowy budynek, w którym kształcili się przyszli dziennikarze, a jeszcze wcześniej była tu szkoła podstawowa, kierowana przez obecną wiceprezydent Wioletę Haręźlak.

- Nie tak od razu zniknie, bo będzie służył wykonawcy jako biuro - mówi kanclerz UZ Franciszek Orlik.

Czytaj też: Zielona Góra. Leroy Merlin rozpoczyna budowę hipermarketu

A przetarg na budowę wygrała Skanska. Koszt budowy to około 30 mln zł, choć wcześniej biblioteka miała być bardziej okazała, wybudowana za 70 mln zł. Gdy jednak z deklaracji pomocy największej lubuskiej uczelni wyszły nici, rektor UZ prof. Czesław Osękowski przygotował wariant B.

Nową bibliotekę zaprojektował zespół Biura Architektonicznego NOW w Łodzi pod kierunkiem Andrzeja Owczarka.

- Budynek składać się będzie z jednej kondygnacji podziemnej i pięciu nadziemnych - mówi rzecznik UZ Ewa Sapeńko. - Pomieści on milion zbiorów, ponad 600 tysięcy wolumenów w zamkniętym magazynie oraz 450 tysięcy w części otwartej biblioteki. Projekt przewiduje pomieszczenia do szkoleń, seminariów, zajęć dydaktycznych, a także do działań kulturalnych i artystycznych.Monika Froń-Dąbrowska przyznaje, że biblioteka to nie jest pierwszy obiekt stawiany w Zielonej Górze przez firmę Skanska. Bo przecież wybudowała ona choćby basen i halę sportową, modernizowała Palmiarnię, a teraz buduje hipermarket.

- Mamy też doświadczenie w budowie bibliotek, to nasi pracownicy zmodernizowali taką placówkę w Gorzowie Wlkp. - dodaje. - Lista naszych bibliotek uniwersyteckich jest długa...

 

Czytaj też: Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny wielką szansą na rozwój