Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Są pieniądze na dwa nowe parkingi przy Parku Książęcym w Zatoniu. Co z dalszą rewitalizacją?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Ruiny pałacu oraz Park Książęcy już teraz przyciągają wielu turystów
Ruiny pałacu oraz Park Książęcy już teraz przyciągają wielu turystów Mariusz Kapała / GL
W ostatnim czasie informowaliśmy, że dzięki współpracy transgranicznej m.in. z niemieckim Cottbus minizoo w Ogrodzie Botanicznym w Zielonej Górze zostanie rozbudowane. Ale na tych działaniach zyska również Zatonie, gdzie dzięki środkom unijnym w kolejnych latach zostanie zrewitalizowana dalsza część Parku Książęcego a przy okazji obok powstaną dwa nowe parkingi.

85 nowych miejsc parkingowych w Zatoniu

Transgraniczny projekt „Europark - wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do rozwoju turystyki w obszarze przygranicznym” ma wartość ok. 2 mln 625 tys. euro. Z całości tej kwoty dla Zielonej Góry przypadnie ok. 1,8 mln zł, które zostaną przeznaczone m.in. na minizoo przy Ogrodzie Botanicznym. Ale to nie wszystko!

- Miesiąc temu udało nam się zdobyć dodatkowe 500 tys. zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu w Zatoniu przy Parku Książęcym powstaną do końca przyszłego roku dwa nowe parkingi przy trasie na Niedoradz. Łącznie będzie to 85 miejsc postojowych - informuje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Inwestycja jest niezbędna, bowiem zrewitalizowane ruiny pałacu oraz sam Park Książęcy przyciągają coraz większą liczbę mieszkańców oraz przyjezdnych. - Nie da się ukryć, że w weekendy park jest oblegany i bardzo ciężko zaparkować w Zatoniu samochód. Wkrótce jednak się to zmieni - twierdzi Kaliszuk. I dodaje, że miasto nie wyklucza w przyszłości kolejnych tego typu inwestycji w sołectwie.

Park Książęcy ważną atrakcją turystyczną

Warto przy tym zauważyć, że od lutego 2018 roku Park Książęcy należy do Europejskiego Związku Parków Łużyckich, w którym skład wchodzą podobne kompleksy parkowe m.in. w Brodach, Żaganiu, Mużakowie, Cottbus-Branitz czy też Forst. - Łącznie jest to 10 obiektów, cztery po stronie polskiej, a sześć po stronie niemieckiej - tłumaczy wiceprezydent Zielonej Góry. - Idea jest taka, aby turyści odwiedzający jeden z parków przyjechali również zobaczyć kolejny. Dlatego już teraz rozpoczęliśmy wspólnie z naszymi partnerami akcje promocyjne, które będą w przyszłości kontynuowane.

Ruiny pałacu oraz Park Książęcy już teraz przyciągają wielu turystów
Ruiny pałacu oraz Park Książęcy już teraz przyciągają wielu turystów Mariusz Kapała / GL

Zdaniem Kaliszuka Park Książęcy w Zatoniu już teraz jest ważną atrakcją turystyczną Zielonej Góry. - Dlatego w nadchodzących latach zamierzamy przeprowadzić kolejne etapy rewitalizacji. Te plany dotyczą ok. 20 hektarów terenu - mówi nasz rozmówca. W ramach tych prac magistrat zamierza odnowić kolejne lejki spacerowe, rzeźby parkowe, ale też przeprowadzić kwerendę archiwalną czy też inwentaryzację drzewostanu.

- Zamierzamy również stworzyć plac zabaw dla najmłodszych. Oczywiście nie w samym parku, na to nie uzyskaliśmy zgody konserwator zabytków, ale na terenie znajdującym się tuż obok kompleksu. Dzięki temu Park Książęcy byłby jeszcze bardziej atrakcyjny dla rodzin z dziećmi - przekonuje Kaliszuk. - Środki na te wszystkie działania zamierzamy pozyskać w ramach nowej perspektywy unijnej. Jeśli nam się uda, kolejnych inwestycji w Zatoniu moglibyśmy się spodziewać w latach 2023-24.

Wideo: Zielona Góra. Dlaczego pozostawiamy liście w parku? ZGK odpowiada mieszkańcom

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska