Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Sesja rady sejmiku. Radni dyskutowali o stanie województwa. Co udało się zrobić? A jakie czekają nas wyzwania?

oprac. RED
Sesje sejmiku województwa lubuskiego często stają się okazją do dyskusji. Nad nimi pieczę sprawuje przewodnicząca Wioleta Haręźlak.
Sesje sejmiku województwa lubuskiego często stają się okazją do dyskusji. Nad nimi pieczę sprawuje przewodnicząca Wioleta Haręźlak. Mariusz Kapała
W poniedziałek, 24 czerwca, w Zielonej Górze odbyła się sesja sejmiku. W jej trakcie zaprezentowano raport o naszym regionie. Czy w województwie widać rozwój?

W poniedziałek, 24 czerwca, sejmik przyjął raport o stanie województwa za miniony rok. Nie zabrakło też wotum zaufania dla zarządu województwa.

Raport dotyka nie tylko problemów sytuacji gospodarczej, demografii, rynku pracy, przemysłu, rolnictwa, ale i turystyki oraz realizacji strategii.

Okazuje się, że największym wyzwaniem, które obecnie stoi przed naszym regionem, jest demografia. Rokrocznie spada liczba mieszkańców naszego województwa. A społeczeństwo się starzeje.

- Żyjemy coraz dłużej, więc musimy sprostać potrzebom seniorów - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, która prezentowała radnym dane. Odnotowujemy niestety stały spadek liczby studentów. Staramy się odwrócić te trendy, stąd też program dla młodych i wsparcie uczelni wyższych.

Dobrze dzieje się zaś na rynku pracy. W naszym regionie jest najszybszy spadek bezrobocia. Wzrasta też liczba miejsc pracy. Podobnie jest ze wzrostem wynagrodzeń.

Jednak, co ciekawe, spada zatrudnienie w rolnictwie. Ale jesteśmy 5. województwem w kraju, jeśli wziąć pod uwagę ekologiczne uprawy. To może napawać optymizmem.

Z raportu możemy się też dowiedzieć więcej na temat realizacji rozmaitych programów i strategii.

- Przeanalizowanych zostało 47 różnych dokumentów, w oparciu o które realizujemy nasze 4 priorytety. Najważniejsza jest przewidywalność, dlatego konsekwentnie realizujemy dokumenty strategiczne - mówi E. A. Polak.

Co udało się zrobić w 2018 roku?

Warto wspomnieć chociażby o takich osiągnięciach, jak:

  • - umowa na budowę Parku Technologii Kosmicznych,
  • - nowe pociągi w lubuskim taborze i rozpoczęcie modernizacji linii kolejowej Zbąszynek-Czerwieńsk,
  • - budowa obwodnicy dla Drezdenka i Rzepina,
  • - zakończenie budowy mostu w Skwierzynie i rozpoczęcie budowy mostu w Milsku,
  • - konsekwentna realizacja wojewódzkiego programu budowy i modernizacji dróg,
  • - otwarcie ośrodka radioterapii, bazy HEMS,
  • - rozpoczęcie budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka,
  • - podpisanie umowy na termomodernizację Szpitala Uniwersyteckiego
  • - realizacja programów profilaktycznych,
  • - pikniki zdrowia w każdym powiecie,
  • - rozpoczęcie rozbudowy Muzeum Ziemi Lubuskiej, modernizacja filharmonii, dwóch teatrów, muzeów w Bogdańcu i Dobiegniewie, budowa Muzeum Odry w Nowej Soli,
  • - realizacja programu walki ze smogiem – wymiana pieców
  • - zamknięcie składowiska odpadów w Kartowicach.

Po prezentacji rozgorzała debata. A marszałek odpowiadała na pytania radnych, dotyczące interesujących ich kwestii. Ostateczne raport przyjęto.
Za przyjęciem raportu głosowały klubu Platformy Obywatelskiej oraz PSL. Przeciw były kluby Prawa i Sprawiedliwości i Bezpartyjnych Samorządowców.

Radni sejmiku przyjęli też w poniedziałek sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za rok 2018, udzielając jednocześnie absolutorium zarządowi województwa. Za głosowało 17 radnych, 10 było przeciw.

ZOBACZ TEŻ: Święto Województwa Lubuskiego. Czym nas zaskoczyło? [WIDEO,ZDJĘCIA]

ZOBACZ - PODWYŻKA PŁAC

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska