Zielona Góra. Setki mieszkańców zapaliły na deptaku...

  Zielona Góra. Setki mieszkańców zapaliły na deptaku światełko dla oświaty. By wyrazić solidarność z protestującymi nauczycielami [ZDJĘCIA]

  Natalia Dyjas

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Zielona Góra, 18 kwietnia 2019. Akcja "Światełko dla oświaty" na deptaku.
  1/51
  przejdź do galerii

  Zielona Góra, 18 kwietnia 2019. Akcja "Światełko dla oświaty" na deptaku. ©Natalia Dyjas

  W czwartek, 18 kwietnia, tuż po godz. 20.00 przy zielonogórskim pomniku Bachusa rozpoczęła się akcja "Światełko dla oświaty". Ta stała się wyrażeniem jedności z protestującymi nauczycielami. Na starówce wybrzmiały słowa od ludzi kultury, nauczycieli, radnych...
  Akcję poprowadziły: Bożena Mania prezeska lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Ewa Kostrzewska, która przewodniczy jego zielonogórskiemu oddziałowi. Oddawały głos wielu ludziom, którzy chcieli wyrazić choć parę słów poparcia dla pedagogów.
  Zobacz galerię
  - Praca nauczycieli to ogromny trud i poświęcenie oraz olbrzymia odpowiedzialność za przyszłe pokolenia naszego kraju, ojczyzny – mówiła do zebranych mieszkańców marszałek Elżbieta Anna Polak.
  – Za ich wykształcenie i wychowanie. Osoby wykonujące tę trudną misję, powinny być godnie wynagradzane. Tymczasem jest to najbardziej niedoceniona grupa zawodowa w Polsce. Wzywamy w tej trudnej sytuacji pana Mateusza Morawieckiego, prezesa rady ministrów, o podjęcie natychmiastowych rozmów, w celu spełnienia postulatów płacowych strajkujących nauczycieli.

  Nie zabrakło też wsparcia od ludzi sztuki.

  - Każdemu, kto przyczynia się do tego, aby tworzyć niemal od podstaw młodego człowieka, należy się wielki szacunek i godne życie - mówi aktor Lubuskiego Teatru, Aleksander Podolak. – Chcę w imieniu dyrektora Lubuskiego Teatru – Roberta Czechowskiego, jak również w imieniu większości aktorów tego teatru, zapewnić, że w 100 procentach popieramy waszą akcję strajkową! Wierzymy, że wasze starania i odwaga przyniosą zasłużony efekt i skutek.

  Głos zabrali też przedstawiciele zielonogórskiej młodzieży.

  - Nauczyciele! Wiemy, że jest wam ciężko w tej sytuacji - mówili Bartek i Milena, uczniowie IV LO w Zielonej Górze, przedstawiciele samorządu uczniowskiego. – I wielu ludzi was krytykuje za to, co robicie. Ale my jesteśmy z wami. I stoimy za wami murem, tak samo jak wy zawsze stoicie za nami. I będziemy was wspierać do końca. Niektórzy zbywają zdanie młodzieży, mówią, że przecież mamy teraz prawie wakacje… Ale my nie jesteśmy obojętni na krzywdę ludzi. Na tych ludzi, którzy mają tak duży wpływ na resztę naszego życia. Jesteśmy chętni do pomocy i działania. Nauczyciele w Finlandii strajkowali miesiąc. A dziś fiński system edukacji jest najlepszy w Europie. Dlatego nie poddawajcie się w połowie drogi!

  - Rząd zaproponował dziś, 18 kwietnia, strajkującym nauczycielom zwiększenie pensum o dwie godziny i proporcjonalne podniesienie pensji zasadniczej, czyli ok. 125 zł netto w przypadku nauczyciela dyplomowanego, czyli nauczyciela z najwyższym stopniem awansu zawodowego - mówi Bożena Mania, z prezeska lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. – I to od września 2020 roku! ZNP odrzucił tę propozycję, mając swoją, by podwyżki, które proponujemy i cały czas są na stole, 30 procentowe, rozłożyć nawet na 5 czy 6 rat. Ta propozycja nie została przyjęta...

  ZNP zamierza walczyć dalej, podejmować kolejne kroki w imieniu pedagogów w całej Polsce.

  ZOBACZ FOTORELACJĘ:


  - My po prostu dzisiaj mamy rację, kiedy walczymy o swoje – mówiła nauczycielka Grażyna Uhman, dziś pracująca w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. – Ta racja i wsparcie rzeszy ludzi mądrych i wspaniałych powinna być dla nas dzisiaj jedynym wyznacznikiem naszych decyzji i naszych planów. Musimy wytrwać, być razem i się nawzajem wspierać. Mamy rację. Weźmy ją na nasze sztandary i dopominajmy się o swoje. Bo godziwa płaca nam się po prostu należy!

  - Nikt nie wierzył, że się zorganizujemy – mówiła też Kamila Bogusz, nauczycielka z SP 13 w Zielonej Górze. – A my się zorganizowaliśmy. Dwa tygodnie trwamy i trwać będziemy i to jest najważniejsze! Teraz wiemy, że wyjdziemy z tego silniejsi. Będziemy wspólnie, razem. Teraz już nikt nas nie może złamać. Musimy skończyć to, co zaczęliśmy. I pokazać, że jesteśmy silni.

  Nie zabrakło też przedstawicieli rodziców, ale i bliskich pedagogów. Małżonkowie nauczycieli zwrócili m.in. uwagę, na to, ile rzeczywiście pedagodzy poświęcają czasu na pracę, sprawdzając sprawdziany po godzinach, do 3 w nocy… przygotowując nowe gazetki ścienne. Z własnych materiałów, za własne pieniądze. O tym, według przemawiających, wciąż za mało się mówi.

  Kolejne osoby, przedstawiciele sztuki, rady miasta, podchodziły do mikrofonu, wyrażając swoją solidarność z nauczycielami. Akcja zakończyła się chwilę po 21.00.

  Co dalej? Strajk nadal trwa.

  Zobacz również: M. Dworczyk apeluje do S. Broniarza i G. Schetyny o "niezwiększanie temperatury wśród strajkujących nauczycieli"

  Źródło:TVN24

  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  Lekcja solidarności z nauczycielami. Kilkaset osób przyszło na plac przed Filharmonią Zielonogórską  Komentarze (3)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  DEBATA EKOLOGICZNA. Chusteczki nawilżane mogą zatkać toalety?

  DEBATA EKOLOGICZNA. Chusteczki nawilżane mogą zatkać toalety?

  Forum Seniora! Zgłoszenia napływają lawinowo!

  Forum Seniora! Zgłoszenia napływają lawinowo!