Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. Śmieciowy problem przybiera na sile. Utoniemy we własnych odpadach? [GALERIA]

Redakcja
Przepełnione śmietniki, worki wokół pergoli - taki widok dla zielonogórzan to już codzienność
Przepełnione śmietniki, worki wokół pergoli - taki widok dla zielonogórzan to już codzienność Maciej Dobrowolski
Coraz więcej Czytelników zgłasza do nas, że śmietniki na ich podwórkach są przepełnione. – Worki są wszędzie! Przed wejściem do pergoli, wokół pojemników. Wygląda to okropnie… Tak nie da się żyć. Toniemy w odpadach – piszą zdenerwowani mieszkańcy.

O pierwszych problemach po wprowadzeniu zmian w harmonogramie wywozu odpadów informowaliśmy tydzień temu. Okazuje się, że kłopot przybiera na sile. Czytelnicy z różnych części miasta wysyłają nam zdjęcia przepełnionych pojemników i pytają kiedy ten koszmar się skończy. - To co się dzieje pod wiatą śmietnikową to jakiś koszmar. Brakuje śmietników i brakuje wywozów, a odpadów nadal przybywa - poinformował nas mieszkaniec ul. Cisowej. Przypomnijmy, że od 1 listopada odpady komunalne odbierane są tylko raz w tygodniu. Zmiany dotyczą przede wszystkim dużych osiedli.

- Mieszkańcy płacili, płacą i będą płacić za wywózkę odpadów raz na 7 dni, a my odbieraliśmy je dwa razy w tygodniu, tak naprawdę za darmo. Sprawdziliśmy i wywozimy z tamtych terenów o około 300 metrów sześciennych więcej śmieci, niż powinniśmy - wyjaśnia prezes ZGK, Krzysztof Sikora.

Wynika to z tego, że zarządcy nie podają prawidłowej liczby osób zamieszkałych w danym budynku. Np. do jednej pergoli zgłoszonych jest około 100 osób, a ilość śmieci odpowiada 200 mieszkańcom. Liczba pojemników jest dostosowana do liczby zgłoszonych lokatorów, dlatego odpady się wysypują. - Przestałem się na to godzić. To jest oszukiwanie systemu gospodarki odpadami - dodaje.

Zweryfikowanie faktycznej liczby mieszkańców w danym bloku należy do obowiązku zarządców. Jednak oni tłumaczą, że nie mają możliwości wylegitymowania lokatorów. Mogą zrobić to jedynie na podstawie złożonych deklaracji, ale nie wszyscy takowe w spółdzielni mieszkaniowej złożyli. Jednak co miesiąc widzą zużycie wody w danym mieszkaniu. I według prezesa K. Sikory powinni z tego skorzystać.

- Po zużyciu miesięcznym wody widać, ile osób może w danym lokalu zamieszkiwać - tłumaczy prezes.

Jako, że harmonogram zmienił się dopiero kilka tygodni temu, Zakład Gospodarki Komunalnej chce pomóc mieszkańcom odnaleźć się w nowej sytuacji i świadczy dodatkowe usługi. - Realizujemy drugie kursy tam, gdzie jest taka potrzeba. Do tej pory wyjeżdżaliśmy już m.in. do wieżowców przy ul. Ptasiej, Cyrylla i Metodego, ale również do bloków przy ul. Emilii Plater i ul. Wypoczynek. Wiemy, że początki są trudne - tłumaczy Agnieszka Miszon z ZGK.

Zmiany mają również zachęcić zielonogórzan do segregowania śmieci. 6 września weszła w życie tzw. ustawa śmieciowa, która mówi, że nie ma już odpadów mieszanych. Rada miasta w następnym roku będzie musiała ustalić zasady karania osób, które tych przepisów nie będą przestrzegać. Dlatego im więcej śmieci będzie segregowanych, tym więcej miejsca zostanie w pozostałych pojemnikach.

- A co z odpadami bio, typu obierki, torebki po herbatach, skorupki od jajek? – pytają mieszkańcy. Te będą odbierane tylko do końca listopada. Od grudnia do marca zielonogórzanie mogą je osobiście przywozić do PSZOK-u przy ulicy Wrocławskiej. - Zachęcam też do tego, by zakładać swoje własne kompostowniki, do których można również wrzucać liście i gałęzie – dodaje A.Miszon.

ZOBACZ TEŻ:
ZIELONA GÓRA. ZMIANY W ODBIORZE ODPADÓW. DUŻE OSIEDLA JUŻ TONĄ W ŚMIECIACH

Zobacz wideo: "Wkręć się w Zieloną Górę" - nowe logo i hasło promocyjne miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto