Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Spółdzielnia prowadzi noclegownię i zmienią ją nie do poznania. Sprawdź, jak teraz wygląda

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
NOwe kabiny prysznicowe
NOwe kabiny prysznicowe Archiwum noclegownia
Nowe prysznice, kuchnia, społeczna biblioteka, odmalowane pokoje oraz nowy system pracy. To bilans ostatnich zmian w Noclegowni dla Bezdomnych przy ulicy Bema w Zielonej Górze.

Od stycznia zielonogórską noclegownię prowadzi Żarska Spółdzielnia Socjalna. Do tej pory na inwestycję w infrastrukturę budynku firma wydała 65 tysięcy złotych.

NOwe kabiny prysznicowe

Zielona Góra. Spółdzielnia prowadzi noclegownię i zmienią ją...

Noclegownia, wtremontowane pokoje, kabiny prysznicowe

- Na piętrze wyremontowaliśmy wszystkie pokoje dla mieszkańców. W zasadzie to lokatorzy sami zakasali rękawy i pomogli w malowaniu – mówi Bartosz Sulczewski, dyrektor placówki.
Dodatkowo w łaźni pojawiły się kabiny prysznicowe i przebieralnie. W głównej sali za to stanęła społeczna biblioteka z setkami tytułów.
- To pomaga w walce z nudą. Ja sięgam głównie po romanse – cieszy się pani Alicja, wieloletnia mieszkanka noclegowni.

Pani Alicja, wieloletnia mieszkanka noclegowni, lubi czytać romanse
Pani Alicja, wieloletnia mieszkanka noclegowni, lubi czytać romanse Archiwum noclegownia

Noclegownia - unikamy nieproszonych gości

Największą zmianą jest pojawienie się dodatkowego płotu przy budynku. Furtka otwierana jest wyłącznie przez dyżurnych, którzy przy wejściu weryfikują stan trzeźwości mieszkańców.
- Dzięki temu unikamy nieproszonych gości, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa naszych podopiecznych – tłumaczy B. Sulczewski.
Dyżurni prowadzą też zeszyt wejść i wyjść. Jednak ich najważniejszym zadaniem jest każdego nakarmić i ubrać.
- Współpracujemy z caritasem oraz bankiem żywności, pilnujemy, żeby nasz magazyn żywności był zawsze pełny. U nas nikt nie może być głodny. Prowadzimy też magazyn z ubraniami, których nie brakuje nam dzięki życzliwości mieszkańców Zielonej Góry.

Kuchnia jakby przeszła... rewolucję
Kuchnia jakby przeszła... rewolucję Archiwum noclegownia

Szkolenia dla bezdomnych

W ciągu ostatnich miesięcy podopieczni noclegowni wzięli udział w szeregu szkoleń. Były kursy kulinarne, seria warsztatów dotyczących bezpieczeństwa oraz profilaktyki przeciwcovidowej. Dzięki tym ostatnim prawie wszyscy korzystający z usług noclegowni są zaszczepieni przeciw koronawirusowi. Dyrekcja zapewnia, że to nie koniec.
- Zależy nam na współpracy z Centrum Integracji Społecznej oraz wszystkimi instytucjami, które zajmują się problemem bezdomności. Tylko dzięki temu uda się stworzyć realną szansę na zmianę życia naszych mieszkańców – tłumaczy B. Sulczewski.
Noclegownia od stycznia działa całodobowo. Żarska spółdzielnia prowadzi też noclegownię w Gubinie i ogrzewalnię w Lubsku.
Przypomnijmy, zielonogórską noclegownię przez lata prowadziło miasto. Rok temu postanowiło przekazać ją organizacji pożytku publicznego. Tak jak to jest w innych miastach. Radni mieli wiele pytań i wątpliwości, ostatecznie zgodzili się poprzeć pomysł prezydenta.

Zobacz - czy bezdomni znikną z centrum Krakowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska