Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Społeczeństwo na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. Konferencja naukowa o postawach ludzkich. Jakże aktualny temat i dziś

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Społeczeństwo na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu. 1933-1945 to temat konferencji naukowej, która odbyła się w czwartej, 13 października w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, a została zorganizowana przez Fundację Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

Kiedy rozpoczynał się cykl konferencji na temat systemu totalitarnego w latach 1945-1989 i kondycji człowieka – systemu wartości, norm, zasad, nikt się nie spodziewał, że jakże te refleksje staną się aktualne i dziś, kiedy to społeczeństwa różnie reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.

Społeczeństwo wobec nazizmu - na tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy konferencji historycznej, która odbyła się w czwartek, 13 października,

Zielona Góra. Społeczeństwo na Środkowym Nadodrzu wobec nazi...

Problematyka historii

.
Przedsięwzięcie jest kierowane do naukowców, nauczycieli, studentów historii, socjologii, filozofii oraz wszystkich zainteresowanych problematyką historii totalitaryzmu i Środkowego Nadodrza. By zamierzenia organizatorów zostały zrealizowane, powołano zespół badawczo-naukowy, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Dariusza Wachocza-Śmierzchalskiego, którego cel to przeprowadzenie cyklu seminariów naukowych młodych badaczy – historyków – socjologów. Drugim zadaniem zespołu było przygotowanie i przeprowadzenie konferencji naukowej pt. Człowiek wobec systemów totalitarnych w XX wieku (pięć edycji spotkań). Natomiast trzecim zdaniem jest przygotowanie wydawnictwa pokonfrencyjnego – publikacji referatów. Stanie się to możliwe dzięki Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze (zadanie jest wpisane do przyszłorocznego budżetu).

Zaprzedanie własnej duszy

Dr Marek Budniak, który poprowadził czwartkową konferencję, podkreśla, że naukowcy w miarę swoich możliwości badawczych, przeanalizowali zachowania Niemców, ale i Polaków, mieszkających na Środkowym Nadodrzu wobec nazizmu.
- Podstawowe pytanie, jakie sobie stawiamy, brzmi: czy podjęta współpraca była jakimś kompromisem, który zawierało się z samym sobą, czy też może chodzi o coś gorszego – zaprzedanie swojej własnej duszy – podkreśla M. Budniak.
Ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. WT USZ nie ma wątpliwości, że temat konferencji jest wciąż aktualny. Minęło ponad 70 lat od wojny, a metody i zachowania ludzi ciągle są takie same. Porównując metody stosowane przez Rosjan na Ukrainie są podobne do tych stosowanych przez nazistów w czasie drugiej wojny światowej czy później przez komunistów. Są tylko inne hasła, inne podłoże ideologiczne, a działania właściwie takie same.
Skąd u księdza takie zainteresowania tematem? Duchownego, który też interesuje się psychologią człowieka, zainspirowały publikacje Viktora Frankla, austriackiego psychiatry i psychoterapeuty, więźnia obozów koncentracyjnych, m.in. Auschwitz, twórcy logoterapii. Mówi on o dwóch filarach zachowań człowieka: godności, wolności wewnętrznej i sensie.
Ksiądz profesor zajął się badaniem postaw więźniów obozu koncentracyjnego w Skwierzynie. Funkcjonował od września 1939 do marca 1940 roku. Był nadzorowany przez jednostkę gestapo z Frankfurtu nad Odrą.
- Nazwałem go Katyń Powstańczy. Trafiali tu ludzie związani z Powstaniem Wielkopolskim – mówi ks. prof. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz. – Ten obóz był przygotowawczym do miejsca kaźni w Poznaniu.
Ci, którzy przeżyli Skwierzynę, zostali zgładzeni w Poznaniu.
Dlaczego po tylu latach nie możemy sobie poradzić z problemem i dochodzi w XXI wieku do wojny na Ukrainie?
Powód zawsze jest ten sam kult jednostki, pycha, zarozumiałość…

Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu

Podczas konferencji naukowej poruszono wiele tematów: Religiopodobny nazizm. Führer, jako mesjasz i bóg (ks. prof. dr hab. Jan Mikrut - Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie), Człowiek i jego godność wobec rzeczywistości obozów koncentracyjnych we Wschodniej Brandenburgii na przykładzie obozu więźniów Gestapo w Skwierzynie (ks. dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, prof. WT USZ), Postawy patriotyczne i działalność społeczna mieszkańców Dąbrówki Wielkopolskiej w latach 1918-1945 (Krzysztof Raniowski), Kościoły protestanckie wobec nazizmu, na przykładzie parafii protestanckich na Środkowym Nadodrzu (dr hab. Olgierd Kiec, prof. UZ), Mieszkaniec Wschodniej Brandenburgii wobec Faterlandu. Uciekać czy zostać? Dylematy postaw i wyborów (dr hab. Bernadeta Nitschke, prof. UZ), Podsumowanie cyklu konferencji „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu w latach 1933 – 1989” (dr Tadeusz Dzwonkowski, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze).
POLECAMY TEŻ

To jeden z najstarszych obiektów w Babimoście. I choć od 1945 roku jest nieczynny, nadal wzbudza zainteresowanie.

Tak wygląda w środku nieczynny od lat kościół poewangelicki ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska