Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Studenci medycyny chcą być wolontariuszami w Szpitalu Uniwersyteckim. Zgłosiło się już 80 osób!

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego chętnie zgłaszają się do wolontariatu w Szpitalu Uniwersyteckim.
Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego chętnie zgłaszają się do wolontariatu w Szpitalu Uniwersyteckim. Mariusz Kapała
Prawie 80 studentów kierunków medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim zgłosiło się już do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim jako wolontariusze. W zdecydowanej większości - 55 osób, są to studenci od drugiego do szóstego roku medycyny oraz studenci dwóch ostatnich lat studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo - 13 osób i ratownictwo medyczne - 11 osób. Część studentów pracuje w szpitalu już od kwietnia – czyli niemal od początku pandemii – większość jednak dopiero rozpocznie wolontariat.

Chcą pomagać w szpitalu. Najpierw szkolenie

Przed przystąpieniem do pracy studenci przechodzą szkolenie prowadzone przez personel medyczny - pracowników szpitala oraz Collegium Medicum. Szkolenie składa się z części teoretycznej prowadzonej online oraz części praktycznej, rozpoczynającej się na przygotowanych w salach na terenie szpitala stanowiskach, na których wolontariusze ćwiczą podstawowe czynności z użyciem drobnego sprzętu medycznego i fantomów (wkłucia, podłączanie i regulacja kroplówek, pompy infuzyjnej itp.). Kolejny etap szkolenia przebiega już na oddziałach szpitalnych.

Weryfikacja umiejętności

Bardzo ważnym elementem szkolenia jest nauka zakładania środków ochrony osobistej, prowadzona przez pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wolontariusze, niezależnie od miejsca, w którym podejmą pracę, będą członkami zespołu, którego trzon stanowi regularna kadra oddziału. Weryfikacja umiejętności wolontariuszy prowadzona będzie przez tę kadrę.

Studenci trafią do szpitali

Studenci kierowani będą do prac na oddziałach Szpitala Uniwersyteckiego, chociaż część z nich zgłosiła chęć podjęcia pracy w szpitalu tymczasowym, który już 7 grudnia ma zostać uruchomiony w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Tam też zostaną skierowani.

Pomoc potrzebna też w sanepidzie

Do walki z wirusem COVID 19 angażują się nie tylko studenci kierunków medycznych. W wielu miejscach bardzo potrzebna jest każda pomoc, jak chociażby w sanepidzie, gdzie przeprowadzać telefoniczne wywiady epidemiologiczne czy wprowadzać do systemu wyniki testów mogą studenci z innych kierunków. Również w szpitalu tymczasowym na stanowiskach administracyjnych mogą pomóc wolontariusze bez wykształcenia medycznego.

Studenci gotowi nieść pomoc

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego zapewnia, że studenci UZ chcą pomagać w jeszcze większym wymiarze.
- Uniwersytet Zielonogórski zwrócił się do władz wojewódzkich i samorządowych o przygotowanie zapotrzebowania na tego rodzaju pomoc. Na dziś wiemy już, że w stacjach powiatowych sanepidu potrzeba 36 pracowników. Nie tylko w Gorzowie czy Zielonej Górze – chociaż tu zapotrzebowanie jest największe, ale studenci mogą podjąć pracę w Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Żaganiu i Żarach - poinformowała Ewa Sapeńko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska