Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Sukces pierwszych absolwentów prawa na UZ. Sprawdź, jak wypada nasza uczelnia na te kraju

kali
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego - konferencja prasowa w sprawie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, Zielona Góra - 5 marca 2020 r.
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego - konferencja prasowa w sprawie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze, Zielona Góra - 5 marca 2020 r. Leszek Kalinowski
Na jakim poziomie jest prawo na Uniwersytecie Zielonogórskim? – wielu się nad tym zastanawiało. Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Skąd ta ocena? To wynik ogólnopolskich egzaminów wstępnych na aplikacje.

Wśród wszystkich wydziałów prawa w Polsce – a jest ich 51 – zajmujemy 12 miejsce, a w grupie młodych uczelni – pierwsze. To zdaniem dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Hanny Paluszkiewicz – duży sukces.
Zadowolenia z wyników na czwartkowej konferencji prasowej nie krył prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

W dniu 24-25 lutego br. podczas XII Konferencji Ministra Sprawiedliwości z udziałem Dziekanów wydziałów prawa uczelni wyższych, odbywającej się w dniach 24-25 lutego br. w Popowie, Departament Zawodów Prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił analizę wyników egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze – adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, przeprowadzonych w całym kraju 28 września 2019 r. Wszyscy studenci prawa piszą je w tym samym dniu, o tej samej porze i rozwiązuje te same testy. Wyniki są więc porównywalne w całej Polsce.

Wśród 6350 kandydatów z całej Polski z 51 wydziałów prawa znaleźli się także pierwsi absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego (50 z 93 absolwentów).

Wyniki egzaminacyjne (średnia zdobytych punktów) uzyskane przez absolwentów podczas egzaminów na aplikacje plasują Zielonogórski Wydział Prawa i Administracji na 12 pozycji w rankingu wydziałów prawa, w którym pierwsze miejsce od lat zajmuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a kolejne m.in. Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański. WPIA Uniwersytetu Zielonogórskiego na liście rankingowej wyprzedza m.in. Uniwersytet im. M. Kopernika, Uniwersytet Białostocki, Uniwersytet Rzeszowski, KUL i wiele innych.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz Uniwersytet Zielonogórski?

W grupie wydziałów prawa, z których w 2019 roku przystąpiło do egzaminów na aplikacje mniej niż 196 osób (między 20-90 absolwentów) Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego zajął I miejsce z wynikiem tzw. zdawalności (uzyskanie oceny pozytywnej z testu) na poziomie 58 procent.

Na aplikację adwokacką dostało się 78,6 procent zdających absolwentów WPiA UZ, na aplikację radcowską 51, 5 procent, a na aplikację notarialną 50 procent. Jedna osoba (z 10 przystępujących) pokonała wszystkie etapy egzaminu na aplikację sędziowską i została przyjęta do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Odsetek „dostawalności” na aplikacje w grupie absolwentów studiów niestacjonarnych na WPIA UZ jest najwyższy w kraju – na poziomie 63,6 procent (średnia krajowa 54,6 proc).

POLECAMY TEŻ

Mistrzostwa Polski studentów medycyny w szyciu chirurgicznych. Reprezentacja Uniwersytetu Zielonogórskiego obroniła mistrzowski tytuł

ZIELONA GÓRA: 42 osoby walczą o jedno miejsce na medycynie n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska