Zielona Góra. Szkoła muzyczna wychodzi spod ziemi. Praca wre na budowie. Zobacz, na jakim jest etapie!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Zobacz galerię (63 zdjęcia)
Widać już efekty budowy fundamentów pod nową szkołę muzyczną. Prace rozpoczęły się w październiku 2020 roku. To pierwszy etap powstawania nowej placówki, na którą wszyscy czekali od lat. Zobacz, co się zmieniło przy ul. Dzikiej?

- Zaglądam tu co jakiś czas, mieszkam blisko, a mam uzdolnione wnuczki. Chciałabym, by tutaj zdobywały umiejętności i wiedzę - mówi pani Krystyna z Zielonej Góry, która bacznie obserwuje postępy prac przy budowie nowej szkoły muzycznej. Na razie to pierwszy etap, czyli fundamenty przyszłego, nowoczesnego obiektu. Wszyscy liczą, że po zakończeniu tego etapu rozpoczną się kolejne.

Zielona Góra. Szkoła muzyczna wychodzi spod ziemi. Praca wre...

Fundamenty szkoły muzycznej za 1,6 mln zł

- Od czegoś trzeba zacząć, a potem już nie będzie problemu z kolejnymi etapami budowy szkoły muzycznej - mówił podczas podpisania umowy z wykonawcą fundamentów poseł Jerzy Materna, który także pilotuje inwestycję w ministerstwie kultury. A prezydent Janusz Kubicki dodał, że będzie nowe unijne rozdanie, więc i szansa na fundusze na tę inwestycję. Źródeł przecież może być dużo. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze, Honorata Górna, przygotowała stosowne wnioski.
Wykonawcą pierwszego etapu budowy nowej placówki jest wrocławska firma LK Inwest. Koszt realizacji tego etapu to 1,6 mln zł.

Takiej szkoły muzycznej brakuje tylko województwu lubuskiemu

Przypomnijmy, dlaczego to tak ważna dla miasta, ale i całego regionu? Wszystkie województwa w kraju mają już takie nowoczesne ogólnokształcące szkoły muzyczne. Brakuje jej jedynie województwu lubuskiemu. A to oznacza przemieszczanie się między szkołami, popołudniowe dojazdy uczniów z innych miejscowości...

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zielonej Górze podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajduje się w dwóch odległych od siebie kamienicach w centrum miasta.Od lat zabiegano, by placówka stała się nowoczesna i znalazła się w jednym miejscu, dogodnym dla osób dojeżdżających z całego województwa. Takie miejsce zostało wskazane przez władze miasta, które także chciały rozwiązać ten problem. To miejsce to budynek po Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji Domu Harcerza przy ul. Dzikiej. By tak się stało, miasto wybudowało nową siedzibę Domu Harcerza w innej części Zielonej Góry. W dawnym jego budynku utworzono Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną, prowadzoną przez miasto. W kwietniu tego roku radni zdecydowali o przekazaniu tej nieruchomości przy ul. Dzikiej na rzecz Skarbu Państwa. Wszystko po to, by pomóc ruszyć tak długo oczekiwanej inwestycji.

Szkoła muzyczna nowoczesna, z salą koncertową i dostosowana dla osób niepełnosprawnych

Nowa szkoła to nowoczesny obiekt przystosowany do potrzeb edukacji artystycznej z salą koncertową (340 miejsc) i kameralną (120 miejsc) w światowym standardzie akustycznym.

Znacznie poprawią się warunki lokalowe do realizacji zajęć lekcyjnych, oprócz sal lekcyjnych szkoła pozyska dodatkowe, niezbędne pomieszczenia, których obecnie nie posiada: sale prób dla orkiestr, chórów i zespołów instrumentalnych, szatnię ogólną, szatnie dla dzieci przed zajęciami rytmicznymi, pomieszczenia sanitarne o wymaganym standardzie i w optymalnej liczbie, pomieszczenia socjalne, dla administracji, optymalne ciągi komunikacyjne. Wielkość i wymagania dla poszczególnych sal lekcyjnych będą zgodne z obowiązującymi normami.

Tak ma wyglądać przyszła szkoła muzyczna. Wizualizację udostępniła nam PSM I i II stopnia w Zielonej Górze.
Tak ma wyglądać przyszła szkoła muzyczna. Wizualizację udostępniła nam PSM I i II stopnia w Zielonej Górze. Archiwum Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze.

Uczniowie będą realizować zajęcia edukacyjne w ramach jednego obiektu bez konieczności przechodzenia z budynku do budynku. Oznacza to większą efektywność wykorzystania czasu przez uczniów, poprawę dostępności do kształcenia artystycznego dla utalentowanych dzieci i młodzieży z okolicznych mniejszych miast i wsi, znaczącą poprawę bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli, znaczącą poprawę higieny pracy nauczycieli i pracowników szkoły, stworzenie właściwego wizerunku szkoły artystycznej.

Nowy budynek szkoły muzycznej będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz też talenty Zielonej Góry:

Stypendia artystyczne i twórcze. Zobacz, kto je dostał i za ...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie