Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra też będzie miała swoje ogrody kieszonkowe! Małe, zielone oazy w centrum miasta. Gdzie powstaną? My już wiemy!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zmienić ma się m.in. skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze.
Zmienić ma się m.in. skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze. Mariusz Kapała / GL
W Zielonej Górze mają powstać ogródki kieszonkowe. To jeden z pomysłów na więcej zieleni w centrum miasta. Gdzie takie niewielkie skwery mogą się pojawić w najbliższym czasie?

W ostatnim czasie pisaliśmy o tym, że w Gorzowie Wielkopolskim ma powstać pierwszy kieszonkowy park.

- Skąd taka nazwa? - zastanawia się pan Mariusz. - To znaczy, że będzie tani? Czy może chodzi o jego rozmiar?

Spieszymy z wyjaśnieniem - ogrody i parki kieszonkowe to niewielkie enklawy zieleni, które powstają w centrach miast. Tam, gdzie nie ma możliwości stworzenia sporych rozmiarów terenów, a zieleni mimo wszystko brakuje. Przypomnijmy, że Zielona Góra już od jakiegoś czasu stawia też na kwietne łąki i miejskie zielniki. Kieszonkowe ogrody to kolejny pomysł, by zmienić przestrzeń w centrum.

Gdy dowiedzieliśmy się, że Gorzów Wielkopolski ma mieć taki park kieszonkowy, od razu spytaliśmy w urzędzie miasta, czy i Zielona Góra planuje coś podobnego. Okazuje się, że i owszem.

Wideo: Wiosna w zielonogórskich parkach:

Prezydent Janusz Kubicki na swoim oficjalnym profilu facebookowym poinformował w ostatnich dniach, że w ramach projektu "Zielono-niebieska infrastruktura na terenie Miasta Zielona Góra" zostanie zrealizowanych 10 zadań, których celem jest retencjonowanie wód opadowych i roztopowych, a także rozwój zieleni miejskiej.

- W zakresie inwestycji przewidziano rozszczelnienie utwardzonych nawierzchni, stworzenie ogólnodostępnych miejsc wypoczynku i rekreacji z elementami małej architektury w otoczeniu nowych nasadzeń zieleni - wyjaśnia prezydent.

Dzięki temu będzie można zagospodarować odpowiednio deszczówkę i stworzyć małe, zielone skwery.

Jak informuje J. Kubicki: szacowany koszt przedsięwzięcia to około 2,5 mln zł, z czego dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 1 mln zł.

W Zielonej Górze zadbają o wodę, zbudują ogródki kieszkonkowe

W ramach tego projektu będą wykonane takie zadania:

  • Likwidacja zasklepień terenu wraz z budową miejsc postojowych i małą retencją wód opadowych przy ul. Reja,
  • Budowa miejsc postojowych i małej retencji wód opadowych i roztopowych przy ul. Harcerskiej - Obywatelskiej,
  • Wody opadowe (często nazywane przez mieszkańców po prostu "deszczówką") zostaną też zagospodarowane na terenie Centrum Przyrodniczego przy ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego w Zielonej Górze,
  • Powstanie ogród kieszonkowy przy ul. Mikołaja Kopernika, przy placu Pocztowym, przy ul. Bohaterów Westerplatte, przy Wieży Łaziebnej.
  • Zmieni się też okolica ul. Mickiewicza i placu Powstańców Wielkopolskich - nastąpi rozszczelnienie obecnej nawierzchni i zakup zbiorników na wody opadowe,
  • W ramach projektu miasto chce też postawić na rozwój miejskiej zieleni.

Skwer przy Kopernika się zmieni. Co tutaj będzie?

Jednym z miejsc, które ma się zmienić, jest skwer przy Kopernika. Przypomnijmy, że to Fundacja Lyada koordynowała rozmowy z mieszkańcami, co widzieliby w tym miejscu. Obecnie okazuje się, że oprócz zaplanowanych wcześniej zmian w tym punkcie śródmieścia, kolejną ma być właśnie ogród kieszonkowy.

Irina Brovko z Fundacji Lyada tłumaczy, że projekt modernizacji skweru przy Kopernika był od początku konsultowany z mieszkańcami. I zmiany mają być (według planów) zrobione zgodnie z ich życzeniami. Zieleń ma być właśnie podlewana z wody deszczowej. Co pojawi się na Kopernika? Przede wszystkim teren ma być bardziej estetyczny. Więcej zieleni, mała infrastruktura, by zielonogórzanie mogli złapać tu oddech. Wszystko z naturalnych materiałów. Oprócz tego skwer ma być lepiej doświetlony, monitorowany, na jednej ze ścian pojawi się mural.

- Chcemy, by to był teren do odpoczynku, który łączy potrzeby mieszkańców - tłumaczy I. Brovko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska