MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. To koniec zakazu, znów możemy używać rowerów miejskich!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Wielu zielonogórzan krytykowało wprowadzenie zakazu dotyczącego rowerów miejskich
Wielu zielonogórzan krytykowało wprowadzenie zakazu dotyczącego rowerów miejskich Mariusz Kapała
Rowery miejskie w Zielonej Górze zostały uruchomione. Od 6 maja, mieszkańcy znów mogą z nich korzystać. Wcześniej decyzją prezydenta Janusza Kubickiego system rowerowy został wyłączony z użytku ze względu na epidemię koronawirusa. Czy coś zmieniło się w zasadach usługi?

Rowery miejskie w Zielonej Górze dostępne dla mieszkańców

Przypomnijmy, rowery miejskie w Zielonej Górze były niedostępne od 20 marca br. Tak zdecydował włodarz Zielonej Góry. Nieco później, 1 kwietnia, podobną decyzję, ale już dla całego kraju, wydał także rząd. Powód był oczywisty – zagrożenie związane z koronawirusem.

Teraz prezydent Janusz Kubicki ogłosił w mediach społecznościowych, że zakaz jest znoszony. - Uruchamiamy rower miejski. Pamiętajcie trzeba myśleć o wirusie, ale trzeba z tym żyć. Ręce myć, twarz zakrywać i się normalnie zachowywać – napisał na Facebooku prezydent Zielonej Góry.

Według przedstawionych informacji zielonogórzanie będą mogli korzystać z roweru miejskiego na dokładnie takich samych zasadach, jak przed wprowadzeniem obostrzeń. Przypomnijmy, w mieście jest dostępnych ok. 400 rowerów umiejscowionych na 40 stacjach.

Rowery miejskie w Zielonej Górze: Co z bezpieczeństwem?

Od początku mieszkańcy Zielonej Góry byli podzieleni, co do słuszności wprowadzenia zakazu dotyczącego jednośladów. – Dużo bardziej niebezpieczne jest korzystanie z transportu zbiorowego – argumentowali zielonogórzanie. Jak będzie teraz w kwestiach bezpieczeństwa?

Ważne jest, żeby przy skorzystaniu z roweru, mieć rękawiczki, a gdy ich nie mamy, powinniśmy dobrze umyć ręce lub zdezynfekować.

Radny i lekarz Robert Górki zaapelował w mediach o zachowanie środków bezpieczeństwa: - Ważne jest, żeby przy skorzystaniu z roweru, mieć rękawiczki, a gdy ich nie mamy, powinniśmy dobrze umyć ręce lub zdezynfekować. Pamiętajmy też, żeby nie dotykać brudnymi rękoma twarzy – twierdzi radny Zielona Razem.

Wielu zielonogórzan krytykowało wprowadzenie zakazu dotyczącego rowerów miejskich
Wielu zielonogórzan krytykowało wprowadzenie zakazu dotyczącego rowerów miejskich Mariusz Kapała

Dezynfekcja rowerów?

Radny Jacek Budziński z PiS zgadza się ze zniesieniem zakazu. – Odmrażamy różne branże gospodarki, część usług jest w coraz większym stopniu dostępna. Możemy korzystać z rowerów, ale pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa. Nauczmy się jeździć w mieście w maseczkach, dopiero w lesie możemy je ściągnąć – przekonuje nasz rozmówca. I zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy.

Uważam, że firma Nextbike, która odpowiada za rowery miejskie, powinna również przeprowadzać dezynfekcję pojazdów oraz paneli wykorzystywanych do ich wypożyczenia.

- Uważam, że firma Nextbike, która odpowiada za rowery miejskie, powinna również przeprowadzać dezynfekcję pojazdów oraz paneli wykorzystywanych do ich wypożyczenia. Pracownicy firmy mogliby robić to na przykład każdego dnia rano. To na pewno zwiększyło poziom bezpieczeństwa. Apelowałbym do prezydenta Kubickiego, aby wprowadzić taką zasadę – przekonuje Budziński.

Wideo: Bałagan na terenie po dawnym LOKu w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska