Rowery miejskie w Zielonej Górze dostępne dla mieszkańców
Przypomnijmy, rowery miejskie w Zielonej Górze były niedostępne od 20 marca br. Tak zdecydował włodarz Zielonej Góry. Nieco później, 1 kwietnia, podobną decyzję, ale już dla całego kraju, wydał także rząd. Powód był oczywisty – zagrożenie związane z koronawirusem.
Teraz prezydent Janusz Kubicki ogłosił w mediach społecznościowych, że zakaz jest znoszony. - Uruchamiamy rower miejski. Pamiętajcie trzeba myśleć o wirusie, ale trzeba z tym żyć. Ręce myć, twarz zakrywać i się normalnie zachowywać – napisał na Facebooku prezydent Zielonej Góry.
Według przedstawionych informacji zielonogórzanie będą mogli korzystać z roweru miejskiego na dokładnie takich samych zasadach, jak przed wprowadzeniem obostrzeń. Przypomnijmy, w mieście jest dostępnych ok. 400 rowerów umiejscowionych na 40 stacjach.
Rowery miejskie w Zielonej Górze: Co z bezpieczeństwem?
Od początku mieszkańcy Zielonej Góry byli podzieleni, co do słuszności wprowadzenia zakazu dotyczącego jednośladów. – Dużo bardziej niebezpieczne jest korzystanie z transportu zbiorowego – argumentowali zielonogórzanie. Jak będzie teraz w kwestiach bezpieczeństwa?
Ważne jest, żeby przy skorzystaniu z roweru, mieć rękawiczki, a gdy ich nie mamy, powinniśmy dobrze umyć ręce lub zdezynfekować.
Radny i lekarz Robert Górki zaapelował w mediach o zachowanie środków bezpieczeństwa: - Ważne jest, żeby przy skorzystaniu z roweru, mieć rękawiczki, a gdy ich nie mamy, powinniśmy dobrze umyć ręce lub zdezynfekować. Pamiętajmy też, żeby nie dotykać brudnymi rękoma twarzy – twierdzi radny Zielona Razem.

Dezynfekcja rowerów?
Radny Jacek Budziński z PiS zgadza się ze zniesieniem zakazu. – Odmrażamy różne branże gospodarki, część usług jest w coraz większym stopniu dostępna. Możemy korzystać z rowerów, ale pamiętajmy o środkach bezpieczeństwa. Nauczmy się jeździć w mieście w maseczkach, dopiero w lesie możemy je ściągnąć – przekonuje nasz rozmówca. I zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy.
Uważam, że firma Nextbike, która odpowiada za rowery miejskie, powinna również przeprowadzać dezynfekcję pojazdów oraz paneli wykorzystywanych do ich wypożyczenia.
- Uważam, że firma Nextbike, która odpowiada za rowery miejskie, powinna również przeprowadzać dezynfekcję pojazdów oraz paneli wykorzystywanych do ich wypożyczenia. Pracownicy firmy mogliby robić to na przykład każdego dnia rano. To na pewno zwiększyło poziom bezpieczeństwa. Apelowałbym do prezydenta Kubickiego, aby wprowadzić taką zasadę – przekonuje Budziński.
Wideo: Bałagan na terenie po dawnym LOKu w Zielonej Górze
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?