Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Tu rodziła się Solidarność. Wystawa na zielonogórskim deptaku o jednym z największych wydarzeń XX wieku

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wystawa na zielonogórskim deptaku pod hasłem " Tu rodziła się Solidarność". Można ją oglądać od 26 marca do 14 kwietnia.
Wystawa na zielonogórskim deptaku pod hasłem " Tu rodziła się Solidarność". Można ją oglądać od 26 marca do 14 kwietnia. Mariusz Kapała / GL
W piątek, 26 marca, w Zielonej Górze na ulicy Żeromskiego stanęła przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Tu rodziła się „Solidarność”. Zielonogórzanie poznają na specjalnych planszach jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Polski.

W związku z panującą sytuacją epidemiczną nie planowano uroczystego otwarcia wystawy. Można ją oglądać na zielonogórskim deptaku do 14 kwietnia. Ekspozycja składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie kolejne dotyczą regionów: poznańskiego i konińskiego. Piąta część odnosi się do okoliczności powstania struktur w regionie zielonogórskim. Plansze odnoszą się do początków „Solidarności” na Ziemi Lubuskiej, jej działalności oraz akcji protestacyjnych.

Wystawa plenerowa z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Jak informuje Piotr Orzechowski z Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, na ekspozycji znalazły się zdjęcia, dokumenty, opisy sytuacji, okoliczności, w jakich powstał największy w Europie związek zawodowy. Związek, który wywarł ogromne zmiany nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Wystawa pod hasłem „Tu rodziła się Solidarność” to część ogólnopolskiego projektu upamiętniające 40-lecie powstania tego związku. Jest pokazywana w całym kraju.

Plansze ustawione są na zielonogórskim deptaku, w okolicy pomnika Bachusa. Ekspozycja na świeżym powietrzu, plansze w odpowiednich odległościach pozwalają bezpiecznie zapoznać się z jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku.
Bogusław Motowidełko, przewodniczący zarządu regionu zielonogórskiego NSZZ "Solidarność" przypomina, że 15 września 1980 roku powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski Zielona Góra. Przypomina na strajkach, o wydarzeniach w Lubogórze...
- Ta wystawa to dla starszych przypomnienie ważnych wydarzeń, dla młodszych lekcja historii regionu i Polski - dodaje Bogusław Motowidełko.

Solidarność to 10 milionów członków

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie. „Solidarność” była owocem marzeń, cierpień i działań Polaków od Żołnierzy Wyklętych, przez konspirację młodzieżową 1949-56, po uczestników „polskich miesięcy”: Czerwiec ’56, Millenium ’66, Marzec ’68, Grudzień ’70, Czerwiec ’76. Nieocenione znaczenie przy powstaniu „Solidarności” z jej pokojowym charakterem miała również działalność Kościoła pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, co zaowocowało także pontyfikatem Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymką do Polski w 1979 r.

Zobacz też film z uroczystości poświęconej Solidarności:

Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez Solidarność możliwe stało się zjednoczenie Niemiec

Polska „Solidarność” była w 1980 r. iskrą, która dała początek upadkowi sowieckiego imperium oraz uzależnionych komunistycznych państw na czterech kontynentach. Przebudowie uległ świat ukształtowany przez „zimną wojnę” po 1945 r. Efektem było wyzwolenie się wielu państw spod zależności i okupacji Związku Sowieckiego od Litwy, Łotwy i Estonii po Gruzję. Dzięki przełomowi zapoczątkowanemu przez „Solidarność” stało się także możliwe zjednoczenie Niemiec.

ZOBACZ TEŻ

OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska