Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Uczelnie współpracują, by lepiej się nam żyło. UZ i uniwersytet w Cottbus podpisały umowę

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
W środę, 29 czerwca, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg a Uniwersytetem Zielonogórskim. Oznacza to wiele korzyści nie tylko dla studentów i pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców.

Miasta Cottbus i Zielona Góra współpracują ze sobą już od ponad 40 lat. Dzięki temu udało się zrealizować ponad 200 polsko-niemieckich projektów dla ponad 7.000 uczestników, zrealizowano wiele inwestycji. Między innymi powstał ogród botaniczny i minizoo, które będzie rozbudowywane.

Wizyta władz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg w Uniwersytecie Zielonogórskim

Zielona Góra. Uczelnie współpracują, by lepiej się nam żyło....

Współpraca między uniwersytetami w Zielonej Górze i Cottbus

Naturalna wydaje się też współpraca między ważnymi na pograniczu uczelniami, które mają podobną historię. Uniwersytet w Cottbus powstał na podobnej zasadzie jak Uniwersytet Zielonogórski, czyli z połączenia dwóch różnych uczelni. Przypomnijmy, że w Zielonej Górze była to Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Politechnika Zielonogórska.

- Nasi partnerzy chcą u siebie także utworzyć kierunek lekarski. Myślę więc, że i na tej płaszczyźnie będziemy mogli współpracować i wymieniać doświadczenia, a studenci korzystać z wymiany – mówi rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski.
Czesław Fiedorowicz, prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr", podkreślał, że dziś ochrona klimatu stwarza nam szansę perspektyw życiowych. Tu nie chodzi o badania, ale o stworzenie lepszej przestrzeni życiowej każdego z nas.

– Współpraca będzie na wielu płaszczyznach – twierdzi prof. Strzyżewski. - Teraz omawialiśmy projekty badawcze dotyczące Interregu, czyli związane z magazynowaniem energii, z zieloną energią odnawialną jak i te ekologiczne, które przedstawił prof. dr hab. Leszek Jerzak. Chodzi o przewietrzanie miast.

Wizyta władz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg w Uniwersytecie Zielonogórskim
Wizyta władz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg w Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

Przewietrzanie miast

A to przewietrzanie nie jest czymś nowym. Niemcy, już w latach 20. ub. wieku, zaplanowali tzw. korytarze przewietrzające w postaci parków i skwerów. Takie korytarze łączą centrum miasta z otaczającymi je terenami zielonymi. W przypadku Zielonej Góry z lasami. Gdy takie połączenie działa, gorące powietrze z centrum unosi się do góry i powoli zasysa wilgotne i chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Komfort życia w centrum wzrasta. Ponadto pasy zieleni sprzyjają przemieszczaniu się różnych gatunków zwierząt w kierunku centrum. Z okolicznych lasów przybywają wtedy np. ptaki drapieżne. One przeprowadzają naturalną selekcję. Wyłapują słabsze osobniki wśród gołębi czy gawronów i populacja tych ptaków w naturalny sposób trzymana jest w ryzach.

Wizyta władz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg w Uniwersytecie Zielonogórskim
Wizyta władz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg w Uniwersytecie Zielonogórskim Jacek Katos

Podpisanie umowy o współpracy

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych instytutów uczelni, zarówno polskiej jak i niemieckiej, którzy wspólnie wypracowali już koncepcje projektów naukowych do realizacji w ramach współpracy.

Dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ - Transgraniczny stacjonarno-mobilny system monitorowania i predykcji poziomu zrównoważonego rozwoju miast Zielona Góra i Cottbus; prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński - Green Energy - Region Sprewa-Nysa-Bóbr jako innowacyjne pogranicze transferu wiedzy i technologii w zakresie inteligentnego magazynowania energii i gospodarki wodorowej oraz wspomniany już prof. dr hab. Leszek Jerzak - Zarządzanie mniejszymi miastami na rzecz miejskiej bioróżnorodności – studium przypadku w Cottbus i Zielonej Górze

Dokument o współpracy między uczelniami podpisali prof. dr. p.h. habil. Gesine Grande, prezydent BTU Cottbus-Senftenberg i prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska