Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. Uroczystości pod pomnikiem Matki Sybiraczki. To nasze matki oddawały nam ostatnią kromkę - mówili uczestnicy spotkania

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze - 26 maja 2021 roku.
Uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze - 26 maja 2021 roku. Jacek Katos
Dzieci Sybiru oddały hołd swoim matkom, dzięki którym przeżyły dramatyczny czas na nieludzkiej ziemi. Pod pomnikiem Matki Sybiraczki w Zielonej Górze złożono kwiaty, zapalono znicze.

Dzieci Sybiru składają hołd matkom, które w tak ekstremalnych warunkach musiały opiekować się dziećmi. Tylko dzięki matkom, tu jesteśmy pod pomnikiem. One ostatnią kromkę nam oddawały, byśmy mogli przeżyć, a same cierpiały głód. Stąd naszą powinnością jest to, by uczcić je - mówi Wacław Mandryk, przewodniczący Związku Sybiraków w Zielonej Górze.

Pomnik Matki Sybiraczki przypomina o dramatycznych wydarzeniach

Sybiracy wiele razy podkreślali rolę, jaką na nieludzkiej ziemi odegrały matki. Wiele z nich ratując własne dzieci, zginęło. Były zdolne do największych poświęceń. To z myślą o nich w Zielonej Górze powstał pomnik jako hołd złożony bohaterkom Golgoty Syberyjskiej. Jego autorem jest Robert Tomak. Został on odsłonięty w 2010 roku. Co roku w Dzień Matki odbywają się pod nim uroczystości patriotyczne.
To także z myślą o nich powstała - przygotowana wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim - książka "Zielonogórscy Sybiracy".

Matki Sybiraczki, młode kobiety nagle stawały się siłaczkami

- Nasze matki to były młode, piękne kobiety. My jako dzieci mieliśmy dwa, trzy lata. Tymczasem na Syberii mróz, głód, choroby, pełno owadów... One starały się o żywność, opiekowały się nami, uczyły nas języka polskiego, przekazywały wiarę... - mówi Marian Szymczak, Sybirak i Honorowy Obywatel Zielonej Góry. - Sześć lat byłem w Kazachstanie. Wiem, że gdyby nie mama, dziś by mnie tu nie było. To nasze matki stawały się nagle siłaczkami, bohaterkami... Ochraniały nas przed wszami, pluskwami, malarią, gruźlicą...
W zielonogórskim oddziale Związku Sybiraków obecnie jest około 1,2 tys. członków. A kiedy go zakładano w 1989 r., było ich ponad 4 tysiące. W całym kraju żyje dziś około 23 tysięcy Sybiraków.

ZOBACZ TEŻ

Uroczystość z okazji rocznicy drugiej deportacji Polaków na Sybir i promocji książki "Zielonogórscy Sybiracy"

Zielonogórscy Sybiracy przypominają nie tylko o drugiej depo...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska