Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: Uwaga na oszustów podających się za policjantów! Dzwonią i próbują wyłudzić pieniądze

oprac.maw/źródło: KMP Zielona Góra
Nie daj się oszukać!
Nie daj się oszukać! unsplash.com
We wtorek, 13 marca policja odebrała kilka telefonów od osób, które próbowali naciągnąć oszuści działający metodą „na policjanta”. - Przestępcy chcieli zmanipulować i okraść osoby starsze - mieszkańców Zielonej Góry - informuje podinsp. Małgorzata Stanisławska.

Zacząć należy od tego, co podkreśla od dawna policja: "pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości".

Oszuści zaatakowali w Zielonej Górze

W jeden dzień policja w Zielonej Górze odebrała kilka telefonów od zaniepokojonych mieszkańców. Oszuści działający metodą
„na policjanta” zaatakowali we wtorek, 12 marca. - Przestępcy wielokrotnie dzwonili do starszych osób, próbując wyłudzić od nich pieniądze - informuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. - W jednym przypadku starsze małżeństwo dało się zmanipulować i poszło do banku, żeby zaciągnąć kredyt. Ich zdenerwowanie i zachowanie wzbudziło czujność pracownika banku, który o swoich wątpliwościach powiadomił policję. Niewiele brakowało, żeby starsi ludzie stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych - dodaje.

Czytaj również: GORZÓW: 82-letnia Gorzowianka nie dała się oszukać. Fałszywy policjant chciał od niej ponad 60 tysięcy złotych

Oszuści zadzwonili także do starszej pani, mieszkanki dzielnicy Krępa. Nieznany mężczyzna podający się za policjanta, próbował ją przekonać do wypłaty pieniędzy konta. - Twierdził jednocześnie, że pieniądze są zagrożone, ponieważ w banku działają oszuści. Kobieta nie dała się jednak zmanipulować, rozłączyła się i natychmiast powiadomiła policję. Dzisiaj, policjanci odnotowali kilka podobnych prób oszukania osób starszych metodą „na policjanta”. Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni - podkreśla
podinsp. Małgorzata Stanisławska.

Sprawdź także: ZIELONA GÓRA Oszuści chcieli naciągnąć seniorów na tajne akcje policjantów i wypadki w rodzinie. Tym razem nie udało im się!

Coraz mniej osób daje się oszukać!

Jak podkreśla policja, działania edukacyjne i informacyjne prowadzone przez policjantów przynoszą zamierzone efekty. - Zwiększa się świadomość społeczna dotycząca oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” i coraz mniej osób daje się zmanipulować. Bądźmy jednak czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy policję - dodaje rzeczniczka.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta i żądającej przekazania pieniędzy policji, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
  • Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
  • Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić ponownie pod bezpłatny numer 112 i poinformować o zaistniałej sytuacji.
  • Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska