Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W Centrum Medycznym Aldemed będziemy się badać i leczyć na ekstrasprzęcie

Leszek Kalinowski68 324 88 [email protected]
Wiesława Sidelnik i Bożena Adamczyk przygotowują pacjentkę do badania w 64-rzędowym tomografie komputerowym
Wiesława Sidelnik i Bożena Adamczyk przygotowują pacjentkę do badania w 64-rzędowym tomografie komputerowym fot. Paweł Janczaruk
Dziś Centrum Medyczne Aldemed wyśle ostatnie dokumenty do wojewody, by niebawem mógł działać oddział szpitalny. Ale już teraz można bez kolejki wykonać tu rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.

TO SIĘ ZNAJDZIE W ODDZIALE SZPITALNYM

TO SIĘ ZNAJDZIE W ODDZIALE SZPITALNYM

- chirurgia ogólna (laparoskopia)
- chirurgia plastyczna
- ginekologia
- ortopedia
- neurochirurgia
- alergologia

Do Aldemedu zapisało się już - w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej - 24 tysiące mieszkańców. Ale pacjentów jest znacznie więcej. Bo korzystają z poradni, zabiegów także ci, którzy do lekarza rodzinnego chodzą do innych przychodni. Teraz będzie ich jeszcze więcej. W rozbudowanym gmachu przy ul. Sulechowskiej trwają ostatnie prace wykończeniowe. Oznacza to, że zielonogórzanie, i nie tylko oni, będą mogli skorzystać z zabiegów, na które do tej pory musieli jeździć do innych województw.
Obiekt robi wrażenie. Tuż przy wejściu głównym spotykamy Dariusza Matkowskiego. Wjeżdża na wózku.
- Budynek jest idealny dla niepełnosprawnych. Wszędzie możemy dostać się bez problemu. Przystosowane są dla nas toalety i inne pomieszczenia - podkreśla pacjent i pokazuje, jakie zastosowano tu udogodnienia.

W nowo dobudowanym skrzydle, w piwnicy, działa Zakład Diagnostyki Obrazowej, gdzie pracuje sprzęt z najwyższej, światowej półki: 1,5-teslowy rezonans magnetyczny i 64-rzędowy tomograf komputerowy. Wymienić jeszcze można cyfrowe RTG kostno-płucne, RTG panoramiczne zębów, tomograf stomatologiczny, densytometr diagnozujący osteoporozę z kości kręgosłupa (a nie nadgarstka jak było dotychczas), cyfrowy mammograf...

Technik radiologii Wiesława Sidelnik i pielęgniarka Bożena Adamczyk pomagają pani Marii położyć się, by wykonać tomografię komputerową. Pacjentka przyznaje, że w ramach umowy z NFZ zarejestrowała się po świętach i niemal od razu mogła wykonać badanie. Okazuje się, że na tomograf przyjeżdżają do Zielonej Góry mieszkańcy Lubina, Gorzowa, Międzyrzecza...

Za ścianą na monitorze jak na dłoni widać przekrój głowy pacjentki. Dr n.med. Grzegorz Zaborowski opisuje badanie. Jest szefem pracowni, a do Zielonej Góry został ściągnięty z Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie pracował jako adiunkt.
- Udało się nam także zatrudnić dra Dariusza Golana z Lublina, który ostatnie dwa lata spędził w Hiszpanii - cieszy się dyrektor i właściciel Aldemedu Ryszard Szcząchor. Nowe badania, nowy sprzęt wymaga też nowej kadry. Stąd trzeba było sięgnąć po specjalistów z innych miast. W sumie w Aldemedzie we wszystkich obiektach pracuje 200 osób, w tym ponad stu lekarzy, którzy codziennie udzielają 1,2 tys. porad.
- Wiele rzeczy mnie tu zadziwia. Np. to że nie ma już klisz z prześwietlenia. Tylko informacje na płytce komputerowej - mówi pacjentka Beata Korzycka. - Teraz wierzę, że nie tylko w serialu ,,Na dobre i na złe" może być tak pięknie.

Nie sposób wymienić wszystkiego, co tu zrobiono. Lekarz Andrzej Przybycień pokazuje nowoczesną gipsownię (jest nawet wózek, gdyby ktoś miał problem z poruszaniem się). Przełożona pielęgniarek Krystyna Orłowska pokazuje, gdzie przyjmowane są dzieci. Mają osobne wejście, toalety, poczekalnię. W innym miejscu czekają na nas gabinety rehabilitacyjne (pełna gama zabiegów), w jeszcze innym znajdziemy lekarzy medycyny pracy i gabinety, by zrobić wszystkie badania okresowe. Pielęgniarka Renata Górecka prezentuje nam bardzo nowoczesną poradnię endoskopową (gastroskopia, kolonoskopia).
Największą chlubą są natomiast dwie sale operacyjne, dzięki którym Aldemed będzie mógł poszerzyć swą ofertę o zabiegi z chirurgii ogólnej, neurochirurgii, ortopedii, laryngologii, ginekologii czy urologii, a także alergologii.
- Będziemy mogli robić tzw. szybkie odczulanie, czego do tej pory w woj. lubuskim nie było - podkreśla R. Szcząchor, alergolog.

Oddziałem szpitalnym kieruje Zbigniew Grochocki, dotychczasowy lekarz sulechowskiego szpitala. Przygotowano 15 łóżek w salach jedno-, dwu- i trzyosobowych (wszystkie z łazienkami). Na razie wystarczy, bo po dwóch, trzech dniach pacjenci wyjdą ze szpitala (samochód mogą zostawić na parkingu przed budynkiem).
- Dziś wysyłamy ostatnie dokumenty do wojewody. Liczymy, że w połowie miesiąca oddział uruchomimy - mówi R. Szcząchor. Na razie dla prywatnych pacjentów, ale liczymy na konkursy NFZ-tu i świadczenie usług w ramach umowy. Przez dwa lata budowy chodziło nam, by dostęp do najnowocześniejszego sprzętu mieli wszyscy mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska