Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: W Drzonkowie plusem jest ośrodek, minusem - drogi [WIDEO, ZDJĘCIA]

kali, mk
Sołectwo Drzonków wchodzące - od 2015 roku - Zielonej Góry
Sołectwo Drzonków wchodzące - od 2015 roku - Zielonej Góry Mariusz Kapała / GL
W naszym cyklu o zielonogórskich sołectwach przedstawiamy kolejne, wchodzące w skład Zielonej Góry - Drzonków. Jak się tutaj żyje?

Kiedy przeprowadziliśmy sondę wśród 20 osób, spotkanych na deptaku, na pytanie z czym kojarzy się im Drzonków, wszyscy odpowiedzieli, że z Wojewódzkim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Na pytanie o to, czy w sołectwie jest szkoła, dwie osoby odpowiedziały poprawnie. Podobnie było z innymi pytaniami. Co potwierdza, że zielonogórzanie nie do końca znają przyłączone w 2015 r. do miasta sołectwo. A pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z roku 1305. Nazwa nawiązuje do staropolskiego słowa drzeń, co oznacza drewno.
- To sołectwo znam najlepiej, bo często jeżdżę tu na basen, na różne imprezy – mówi Tomasz Harajczyk z tzw. starej Zielonej Góry. – Połączenie dla mnie było logiczne. Zbyt dużo nas z gminą łączyło. Szkoda tylko, że po czterech latach nadal nie ma jakichś konkretnych znaków, że sołectwa to już Zielona Góra. Na niektórych tablicach informacyjnych nadal są napisy gmina Zielona Góra. A na tablicy w WOSiR też widnieje Drzonków a nie Zielona Góra Drzonków.

Katarzyna Skibińska mówi, że w sołectwie mieszka się dobrze, ludzie są uczynni, umieją się jednoczyć się przy wspólnych działaniach.
- Jest tu szkoła podstawowa, przedszkole… Zimą i latem można tu popływać w basenie (krytym lub otwartym), niestety karta zniżkowa Zgranej Rodziny na wejścia, na basen, działa tylko w weekendy – podkreśla. I dodaje: - W parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej proboszczem jest ksiądz Rafał Szwaja. Człowiek o wielkim sercu, który oprócz codziennej posługi organizuje spotkania dla młodzieży, wyjazdy na dni młodych, spływy kajakowe, ogniska integracyjne. W kościele działa kilka grup m. in.: grupa ministrantów, Schola Dobrych Wiadomości, grupa Żywego Różańca, grupa Synodalna.
Sołtys Renata Woźniak i rada sołecka działają prężnie, organizowane są festyny, imprezy, kiermasze. W świetlicy, w tygodniu odbywają się zajęcia plastyczne, językowe.
Pani sołtys chwali mieszkańców. Mówi, że prężnie działa Caritas, stowarzyszenia: Babiniec, Dobry Start, Lepsze Jutro...
Co się zmieniło od połączenia? R. Woźniak wylicza, że ponad 7 mln zł, które sołectwo otrzymało w ramach bonusu połączeniowego, przeznaczono na budowę dróg i ich oświetlenie. Potrzeby są duże. Zwłaszcza że Drzonków ciągle się rozbudowuje (np. w stronę Suchej).

- Czekamy tu z niecierpliwością, aż powstanie obwodnica południowa miasta. Wtedy tiry nie będą już jeździć przez Drzonków - mówi pan Stefan. - No i żeby zrobić Modrzewiową, odciążyć Olimpijską, która jest wąska i niebezpieczna. Mieszkańcy czekają też na ścieżkę rowerową, która już połączyła starą Zieloną Górę z Raculą...
Charakterystycznym miejscem dla mieszkańców jest stary dąb (wystąpili o uznanie go pomnikiem przyrody) i stara kapliczka. Kiedyś była tu także dzwonnica, dziś przypomina ją replika.
Czego brakuje mieszkańcom?

- Autobusów, które dowiozłyby młodzież do szkół średnich. Te, które jeżdżą rano, są przepełnione i tak samo jest po godzinie 15.00, gdy młodzież wraca ze szkół - mówi K. Skibińska. - Mogłaby powstać nowa linia łącząca Raculę, Drzonków z Jędrzychowem i dalej z ulicą Botaniczną, Ptasią i Wyszyńskiego. Wielu młodych mieszkańców Drzonkowa uczy się w LO nr 1, LO nr 5, technikum przy Botanicznej, a dojazd do tych szkół jest niestety utrudniony (przez całe miasto z wieloma przesiadkami).
Kolejny problem? Jak zauważają mieszkańcy, wjeżdżając do Drzonkowa od strony Zatonia kierowcy nie przestrzegają znaku: teren zabudowany. Często przez ul. Olimpijską jadą z większą prędkością niż nakazują znaki. Na tej ulicy nie ma chodników, co czyni poruszanie się pieszych niebezpiecznym. Duże, ciężarowe samochody, przewożące drewno, autobusy i brak dobrego oświetlenia sprawia, że ten odcinek drogi, prowadzący do zamieszkałych osiedli jest bardzo niebezpieczny. Zbyt rzadko na ulicach Drzonkowa widzi się patrole policji.

ZOBACZ TEŻ

Łąka kwietna w Parku św. Trójcy w Zielonej Górze - czerwiec 2019

ZIELONA GÓRA. Łąki kwietne w mieście są hitem. Mieszkańcy li...

ŁĄKI SĄ HITEM

POLECAMY TEŻ

Otwarcie wystawy "Podziemne miasto. Piwnice winiarskie Zielonej Góry" - Zielona Góra 24 kwietnia 2019, Muzeum Ziemi Lubuskiej.

ZIELONA GÓRA. Podziemne miasto, czyli winiarskie piwnice Zie...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska