Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W Grobie Dzieci Utraconych kończy się miejsce. Koszt nowego to nawet 40 tys. zł

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Cmentarz w Zielonej Górze
Cmentarz w Zielonej Górze Mariusz Kapała
Od 16 lat na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze dokonuje się w pochówków w tzw. Grobie Dzieci Utraconych. Taki uroczysty pogrzeb stanowić ma pocieszenie dla matek, które poroniły. – Ceremonie organizujemy cztery razy w roku, naraz chowamy nawet 100 maluszków – tłumaczy Magdalena Napierała, która pod auspicjami Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka wspiera rodziców. Problem w tym, że miejsce w grobowcu już się kończy.

"Zdarza się, że naraz chowamy nawet setkę dzieci"

Grób Dziecka Utraconego to grób dla dzieci zmarłych wskutek poronienia. Aby móc zorganizować pogrzeb dziecka nienarodzonego, konieczne są odpowiednie dokumenty i potwierdzenie ze szpitala. Takie groby można spotkać w wielu miastach Polski. A dzięki zaangażowaniu Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka również w Zielonej Górze.

- Grobowiec jest ustawiony na działce nr 18 na starej części nekropolii przy ul. Wrocławskiej, w pobliżu kaplicy. Znajduje się tam piękny pomnik matki trzymającej główki dzieci – tłumaczy Magdalena Napierała. – Rodzice, którzy stracili maluszka, mogą zgłosić się do nas, wyrażając chęć pochowania dziecka. Jesteśmy dostępni również w mediach społecznościowych, zawsze można do nas napisać. To są bardzo traumatyczne sytuacje, więc chociaż w ten sposób chcemy pomóc ukoić ból rodziców. Cztery razy w roku organizujemy ceremonią, podczas której dokonujemy masowanego pogrzebu. Zdarza się, że naraz chowamy nawet setkę dzieci – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Co warto podkreślić, członkowie Komitetu nie pobierają za to żadnych opłat, pochówek w całości finansowany jest przez miasto. Ale po latach użytkowania obecny grobowiec jest już niewystarczający.

Drugi grobowiec za 40 tys. zł?

– Według mojej wiedzy obecnie mamy od 6 do 8 miesięcy, zanim będzie zapełniony. Dlatego już w 2020 roku wyznaczyliśmy lokalizację kolejnego. Według planu stanąłby w pobliżu, naprzeciwko tego pierwszego – twierdzi Mariusz Knyspel, kierownika cmentarza.

Problem jednak w tym, że takie przedsięwzięcie jest kosztowne – szacuje się, że stworzenie nowego grobowca może kosztować łącznie nawet 40 tys. zł. Z tego powodu Tomasz Lehman, przewodniczący Komitetu zwrócił się z oficjalną prośbą do prezydenta Janusza Kubickiego oraz radnych, o wsparcie inwestycji.

Cmentarz w Zielonej Górze
Cmentarz w Zielonej Górze Mariusz Kapała

- Mam nadzieję, że uda się znaleźć środki na ten cel, co pozwoli na dalsze realizowanie pochówków – pisze w swoim piśmie Lehman. Przewodniczącego popiera radny Jacek Budziński z Prawa i Sprawiedliwości. – To ważne miejsce dla zielonogórzan, a sama działalność jest szczytna. Jestem przekonany, że miasto wygospodaruje pieniądze na nowy grobowiec, szczególnie że wiceprezydent Dariusz Lesicki od lat wspierał funkcjonowanie Grobu Dzieci Utraconych w naszym mieście – twierdzi Budziński.

Jak do sprawy podchodzi sam prezydent Janusz Kubicki? – Miejsce zostało wyznaczone, więc jest dla mnie oczywiste, że wyjdziemy naprzeciwko oczekiwaniom mieszkańców. Sprawa jest bardzo delikatna, ale jestem przekonany, że nowy grobowiec powstanie. W tej sprawie trwają już pewne rozmowy – twierdzi włodarz Zielone Góry.

Wideo: Zielona Góra. Obchody 150-lecia zielonogórskiej kolei w Skansenie Kolei Szprotawskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska