Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA. W miejscu starego amfiteatru może powstać hala widowiskowo-kongresowa [ZDJĘCIA]

Maciej Dobrowolski
Możliwe, że w miejscu zielonogórskiego amfiteatru za jakiś czas stanie hala widowiskowo-kongresowa
Możliwe, że w miejscu zielonogórskiego amfiteatru za jakiś czas stanie hala widowiskowo-kongresowa Mariusz Kapała
Szary i smutny - tak często mieszkańcy określają zielonogórski amfiteatr. Obiekt niewątpliwie wymaga już remontu. Ale w urzędzie miasta pojawiła się koncepcja, aby w tym miejscu powstała nowoczesna hala widowiskowo - kongresowa.

O konieczności modernizacji amfiteatru mówiło się od lat. Zwłaszcza po każdej większej imprezie, która była tu organizowana. - Wstyd i jeszcze raz wstyd - powtarzali mieszkańcy. I wskazywali, że największą bolączką obecnego obiektu, oprócz widocznych śladów zużycia, jest brak odpowiedniego zadaszenia. Z tego powodu każda impreza organizowana w amfiteatrze jest zależna od kaprysów pogody.

Już wcześniej urząd miasta zapowiadał przebudowę amfiteatru - wiązało się to z pomysłem na stworzenie nowoczesnego terenu rekreacyjnego na Wzgórzach Piastowskich. Idea związana była m.in. z postawieniem wieży widokowej. Ostatecznie nie doszło jednak do realizacji. W 2018 r. modernizacja amfiteatru została wpisana do gminnego programu rewitalizacji, na co zgodziła się rada miasta i zarząd województwa. Dzięki temu powstała nowa koncepcja zagospodarowania terenu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: W Zielonej Górze powstanie kolejna galeria handlowa – ZEFAM PARK

- Do 2023 roku chcielibyśmy, aby w miejscu amfiteatru powstała hala widowiskowo-kongresowa na wzór Stadthalle w naszym partnerskim mieście w Cottbus - twierdzi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. I od razu podkreśla, że chodzi tutaj o wzorowanie się na funkcji i przeznaczeniu obiektu, nie zaś jego wyglądzie.

- W tej kwestii żadne konkrety nie zostały jeszcze ustalone. Wszystko na razie znajduje się w fazie projektowej. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie, aby mówić o realnych kosztach. To wszystko zależy od tego, jak ostatecznie będzie wyglądał projekt budynku. W Zielonej Górze brakuje dużych sal konferencyjnych, więc takie centrum na pewno by pomogło - tłumaczy K. Kaliszuk.

- Uważam, że hala koncertowo-konferencyjna w Zielonej Górze jest jak najbardziej potrzebna, a istniejący obiekt amfiteatru nie spełnia swojej funkcji - uważa marszałek Elżbieta Anna Polak. - Każdego roku organizujemy kongresy przedsiębiorczości i zawsze mamy problem z lokalizacją tej imprezy, bo istniejące w mieście obiekty niezbyt dobrze nadają się do tak dużych wydarzeń. Nawet Festiwal Folkloru, który organizujemy, musieliśmy robić w murach Teatru Lubuskiego. Dobrze, że w gminnym programie rewitalizacji uwzględniona jest taka inwestycja jak stworzenie ośrodka koncertowo-konferencyjnego z wykorzystaniem potencjału amfiteatru. Jesteśmy zobowiązani do rewitalizacji tego obiektu. Ale podkreślam, że musi się to odbyć po konsultacjach z mieszkańcami. Musimy też poznać wizualizację planowanej inwestycji, powstałej w wyniku konkursu architektonicznego - przekonuje E. A. Polak.

Z tą opinią zgadza się radny Marcin Pabierowski z PO. - Uważam, że bryła obecnego amfiteatru powinna zostać zachowana. To cenny obiekt, który ma swój własny charakter jak opera leśna. Wpisał się w historię miasta. Dlatego byłbym bardzo ostrożny przy podejmowaniu decyzji, dotyczących przebudowy amfiteatru. Modernizacja tylko w oparciu o konkurs architektoniczny - mówi Pabierowski.

- Rozwiązania są dwa. Albo wyremontujemy obecny obiekt, albo stworzymy coś nowego - uważa radny Jacek Budziński z PiS. - W tym drugim przypadku wszystko zależy od tego jak będzie miał wyglądać cały budynek. Najpierw musimy obejrzeć wizualizacje.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na terenie po byłej Estradzie rusza budowa nowej galerii handlowej w Zielonej Górze. A już wkrótce także ronda!

POLECAMY najnowszy odcinek "Małych Mądrali":

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska