Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej dyskutowali o przemocy. Ta może dotknąć każdego z nas [WIDEO, ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Zielona Góra, 10 kwietnia 2019. Konferencja w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, organizowana ph.: "Alkohol a przemoc w rodzinie".- Jeśli widzimy przemoc i milczymy, to sami na nią zezwalamy mówi Lucyna Poźniak.
Zielona Góra, 10 kwietnia 2019. Konferencja w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, organizowana ph.: "Alkohol a przemoc w rodzinie".- Jeśli widzimy przemoc i milczymy, to sami na nią zezwalamy mówi Lucyna Poźniak. Natalia Dyjas
W środę, 10 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zielonej Górze odbyła się konferencja poświęcona przemocy. Ta może dotknąć każdego z nas, niezależnie od środowiska, wykształcenia, płci...

O różnych aspektach przemocy, której może doświadczyć każdy z nas, rozmawiamy z Lucyną Poźniak, kierowniczką biura profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

Skąd pomysł, by zorganizować konferencję ph.: „Alkohol a przemoc w rodzinie?”

Przemoc jest zjawiskiem, które funkcjonuje powszechnie, ale przyjmuje się, że jest to problem, który nas nie dotyczy. A on jest wszechobecny. Według definicji przemoc to przewaga wykorzystywana w celu narzucenia komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś, narzucana komuś bezprawnie władza.

Często przemoc się marginalizuje, uważa się, że zdarza się ona w tzw. środowiskach patologicznych...

To jest najbardziej błędna wizja. Przemoc nie zależy od środowiska. Przecież zdarzają się korporacje, gdzie występuje przemoc psychiczna, obecny jest mobbing. W środowisku tzw. białych kołnierzyków ona też się zdarza. We współczesnym świecie przybiera różne oblicza. I musimy się z nią rozprawić i umieć położyć jej kres. Stąd pomysł na konferencję.

Skupmy się na tytule wydarzenia.

Mówi się, że alkohol jest przyczyną przemocy. Zgoda, ale okazuje się, że badania, które zostały przeprowadzone, wskazują, że w 50 proc. przypadków przemoc spowodowana jest przez alkohol.

Gdzie powinniśmy się udać, jeśli jesteśmy ofiarą agresji fizycznej, psychicznej?

Ofiary bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że doświadczają przemocy. W mieście funkcjonuje sieć różnych placówek, do których mieszkańcy mogą się zgłosić. Porozmawiać z terapeutą. Nasze biuro profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom w MOPS-ie też dysponuje takimi możliwościami.

A co osoba, która widzi, że ktoś jest ofiarą przemocy, może zrobić?
Powinniśmy natychmiast reagować. Bo przemoc karmi się milczeniem. Jeśli milczymy, to sami na tę przemoc zezwalamy. Są odpowiednie służby socjalne, kuratorzy sądowi czy rodzinni, policja. W wielu miejscach możemy tę pomoc uzyskać.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska