Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZIELONA GÓRA: W niedzielę Dzień Sybiraka. Jakie będą obchody? [WIDEO]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Dzień Sybiraka - pamiątki z Nieludzkiej Ziemi. Prezes zielonogórskiego oddziału Związku Sybiraków Wacław Mandryk i wieloletni były prezes koła nr 8 ZS - Marian Szymczak
Dzień Sybiraka - pamiątki z Nieludzkiej Ziemi. Prezes zielonogórskiego oddziału Związku Sybiraków Wacław Mandryk i wieloletni były prezes koła nr 8 ZS - Marian Szymczak Leszek Kalinowski
Obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę rozpoczną się w niedzielę uroczystą mszą świętą w intencji Sybiraków w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na plac Kolejarza pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie o 13.30 zaplanowano główne uroczystości.

Wrzesień dla Sybiraków jest ważnym miesiącem. Ale i trudnym, bo odżywają dramatyczne wspomienia sprzed lat... Nie tylko z powodu obchodów Dnia Sybiraka i kolejnej rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę.

W zielonogórskim oddziale Związku Sybiraków obecnie jest 1.200 członków. A kiedy go zakładano w 1989 r., było ich ponad 4 tysiące. W całym kraju żyje dziś około 23 tysięcy Sybiraków.

W prężnie działającym kole nr 8 zmiany. Przez wiele kadencji jego prezesm był Marian Szymczak, który został honorowym obywatelem Zielonej Góry.

- Dziękuję mu za wielokadencyjną pracę na tym stanowisku - mówi prezes zielonogórskiego oddziału Wacław Mandryk. - Teraz kołem nr 8 kierować będzie Jan Olszewski.

Obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę rozpoczną się w niedzielę uroczystą mszą świętą w intencji Sybiraków w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na plac Kolejarza pod pomnik Matki Sybiraczki, gdzie o 13.30 zaplanowano główne uroczystości. Będą więc wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem, hymn Sybiraków. Kolejne ważne spotkanie odbędzie się natomiast w środę w Lubsku. W programie o godzinie 10.00 uroczysta msza święta w miejscowym kościele, a o 11.00 w Domu Kultury spotkanie, na którym ma być obecny prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordian Borecko. Podczas wydarzenia nie zabraknie odznaczeń związkowych za aktywną działalność...

Jak mówi prezes zielonogórskiego oddziału Związku Sybiraków Wacław Mandryk - wszyscy starają się przekazywać młodym pokoleniom tę tragiczną historię. Dbają o znaki pamięci… Są tablice, sztandary, pomniki. Oddział wydał dwie książki - „Matki Sybiraczki…” oraz „Zielonogórscy Sybiracy” (z wykazem wszystkich członków). Powstają Kluby Wnuczka, a Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przygotowuje się do nadania mu imienia Zesłańców Sybiru.

Pamiętajmy, że w wyniku czterech deportacji zesłano na Sybir 1,3 mln ludzi. Połowa dzieci i osób w podeszłym wieku tam zmarła. Nie wytrzymała zmina i głodu…

Polaków zsyłano na Nieludzką Ziemię aż do 1956 roku.

Sybiracy robią wszystko, by pamięć o tej części polskiej historii nie zaginęła. Ale też borykają się z różnymi problemami.

- Mimo upływu czasu są sprawy krzywdzące dla żyjących Sybiraków - mówi Wacław Mandryk. - Ciągle jest jeszcze grupa osób, w skali kraju to około 2 tysiące, która nie posiada statusu osoby represjonowanej. Orzecznicy wciąż nie widzą związku ich złego stanu zdrowia z pobytem na Syberii.

Prezes zauważa, że w zielonogórskim oddziale sytuacja dziś nie jest zła. A jeszcze niedawno aż 80 procent Sybiraków u nas nie miało statusu osoby represjonowanej. Dzięki parlamentarzystom udało się to zmienić…

Kolejny problem dotyczy dostępności do opieki lekarskiej. Zdaniem W. Mandryka, nie wszystkie przychodnie uwzględniają prawo dostępu do lekarza specjalisty, wynikające z ustawowych uprawnień.

Problemem jest stała opieka nad seniorami.

- Chcemy wspólnie z innymi organizacjami działać, by poprawić dostępność seniorów do pobytu w domach opieki - podkreśla prezes.

ZOBACZ TEŻ

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się mszą świętą w intencji weteranów i ofiar drugiej wojny światowej. Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli z kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela na plac Bohaterów. Na czele maszerowała Orkiestra Dęta "Zastal", kompania honorowa, poczty sztandarowe i wszyscy, którzy przybyli na to uroczyste spotkanie. Upalna pogoda spowodowała, że niektórzy szukali cienia i wody dla ochłody. Ale nie rezygnowali z udziału w uroczystym zgromadzeniu, - Straszny żar leje się z nieba, ale nie mogło mnie tu dziś zabraknąć - mówi Irena Rulewska. - To zbyt ważny dla mnie i mojej rodziny dzień. Ojciec zginął, jego brat także. My ledwo uszliśmy cało. Powinniśmy o tym pamiętać, mówić głośno o tych strasznych zbrodniach, by już nigdy więcej nie musieć przeżywać tych koszmarów. By człowiek był dla człowiekiem dla drugich. A dziś czasy niespokojne, jest tyle nienawiści. Przeraża mnie to.  Na placu Bohaterów uroczyście podniesiono flagę państwową i odegrano hymn. Uczniowie z Zespołu Edukacyjnego nr 9 w Zielonej Górze zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne o treści patriotycznej. Tradycyjnie też odbył się apel pamięci i złożenie kwiatów pod obeliskiem, upamiętniających bohaterów drugiej wojny światowej. ZOBACZ TEŻ 59. rocznica Wydarzeń ZielonogórskichZOBACZ FILM - PREMIERA FILMU BITWA O DOM KATOLICKI

ZIELONA GÓRA Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej...

Uroczystości związane z 59. rocznicą Wydarzeń Zielonogórskich - Zielona Góra - 30 maja 2019

ZIELONA GÓRA: 59. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Zobacz,...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska