Zielona Góra > W Tatrach zginął tragicznie prof. Piotr...

  Zielona Góra > W Tatrach zginął tragicznie prof. Piotr Amsterdamski

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Uniwersytet Zielonogórski pogrążony w żałobie. W Tatrach zginął tragicznie prof. Piotr Amsterdamski. Profesor był długoletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Astronomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  Był fizykiem, zajmował się kosmologią kwantową i astrofizyką, a przede wszystkim zjawiskiem nadprzewodzących strun kosmicznych. Jego drugim zawodem było tłumaczenie książek.

  Dorobek profesora jako tłumacza literatury angielskiej był imponujący - ponad 100 pozycji książkowych, w tym 77 naukowych i popularnonaukowych.

  Był laureatem nagrody im. Jerzego Kuryłowicza za tłumaczenia: "Wszechświat w skorupce orzecha" Stephena Hawkinga oraz "Harry Potter - nauka i magia" Rogera Highfielda. Nagroda jest przyznawana corocznie najlepszemu tłumaczowi literatury naukowej.

  Był również doświadczonym i cenionym alpinistą. Zginął tragicznie w Tatrach.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo