Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra: Wąwozy, jary, stawy spowite mgłą i jesiennymi kolorami. Co to za magiczne miejsce, idealne na spacery? Sprawdź!

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Park Poetów został utworzony 12 lat temu. Na jego obszarze znajdują się m.in. wąwozy, jary, stary drzewostan, ale i trzy stawy: Dziady, Glinianki oraz Szmaragdowy
Park Poetów został utworzony 12 lat temu. Na jego obszarze znajdują się m.in. wąwozy, jary, stary drzewostan, ale i trzy stawy: Dziady, Glinianki oraz Szmaragdowy Jace Katos
- Tyle tu mieszkam i jakoś nigdy nie było mi po drodze, żeby pospacerować po tym parku. Teraz namówił mnie do wycieczki po Parku Poetów mój mąż - mówi pani Agnieszka. - Jestem zachwycona tym terenem. A jesień tutaj tak piękna jak w górach. Warto samemu się o tym przekonać.

Park Poetów zaskakuje mieszkańców o każdej porze roku. Nie wierzysz? Zobacz zdjęcia i film z wędrówki po tym magicznym miejscu.

Park Poetów został utworzony 12 lat temu. Na jego obszarze znajdują się m.in. wąwozy, jary, stary drzewostan, ale i trzy stawy: Dziady, Glinianki oraz Szmaragdowy

Zielona Góra: Wąwozy, jary, stawy spowite mgłą i jesiennymi ...

Park Poetów to magiczne 101 hektarów na terenie dawnych kopalni gliny

Park Poetów to ciekawe nie tylko pod względem ukształtowania terenu miejsce. Docenili je już dawni mieszkańcy miasta. Już przed wojną teren ten - jako rekreacyjny - cieszył się dużym zainteresowaniem zielonogórzan. Park o powierzchni około 101 hektarów, położony na terenach po dawnych kopalniach gliny na wschód od obecnej ul. Prof. Z. Szafrana, między końcem obecnej ul. Wazów i ul. Akademicką.
- To naprawdę urocze miejsce, można się poczuć, jak w górach - zauważa pani Agnieszka.

Park Poetów, czyli wąwozy, jary, stawy

Zachwyca nie tylko rzeźba, wąwozy, jary, stary drzewostan, ale i trzy stawy: Dziady, Glinianki oraz Szmaragdowy. Pływają po nich kaczki, a zewsząd słychać śpiew ptaków. Mieszkańcy zwracają też uwagę na piękną, zabytkową aleję dębów.
Są tu też piękne okazy bluszczu pospolitego, który jest pod ochroną gatunkową. i na c szczególnie zwracają uwagę biolodzy - występuje łuskiewnik różowy, co jest u nas rzadkością.
Teren ten oficjalnie uznano za park 12 lat temu. A to dzięki inicjatywie Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta.

ZOBACZ TEŻ

Przyroda jest najbardziej oryginalnym architektem - mówi Aldona Nieckarz, która w drodze z Sulechowa do Wolsztyna zatrzymała się na parkingu przy sośnie Waligóra. Ten pomnik przyrody zachwyca nie tylko miłośników roślin. Dlaczego? W drodze z Sulechowa do Wolsztyna warto się zatrzymać na leśnym parkingu (1,5 kilometra od grodu Sulecha). By bardziej uczynić to miejsce atrakcyjnym,  w 1998 roku powstała leśna ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry” . Liczy ona  3,4 kilometra i składa się z 18 stanowisk dydaktycznych. To tu rośnie pomnik przyrody - sosna Waligóra licząca 170 lat. Ta oryginalna sosna najprawdopodobniej powstała ze zrośnięcia się dwóch drzew. Z jednego pnia wyrasta osiem powyginanych konarów, które tworzą rozłożystą koronę. Sosna zwyczajna ma obwód 620 cm. - Lubię takie okazy - mówi pani Aldona, która wyciąga aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach Waligórę, która przez lata była uznawana za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce, ale niedawno z powodu zmiany metody dokonywania pomiarów stwierdzono, że jest to druga (pierwszą jest sosna Rzepicha) najgrubsza sosna w kraju. ZOBACZ TEŻNIE DO WIARY! TAŃCZĄCY LAS;nfPOLECAMY KWIATY NA DEPTAKU;nfWIDEO:  Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/535f5833-fbca-ed31-9a44-a62921a44529,969e5c2b-c500-caeb-d22e-819e4414f727,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

SULECHÓW: Co to za okaz? Waligóra zachwyca wszystkich. Zobac...

CO TO ZA OKAZ?

POLECAMY TEŻ

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska